Problém pro Terezu: I když má nový pas, domů nemůže. Stráví v Pákistánu další Vánoce?

V pondělí to bude měsíc od chvíle, kdy pákistánské úřady propustily Češku Terezu H. z vězení. Stále však nemůže opustit zemi, je možné, že Vánoce ještě doma s rodinou neoslaví. Ačkoliv už má nový pas, stále čeká na povolení k odletu, a to zřejmě kvůli úřední mašinerii.

Tereza H. měla v Pákistánu zůstat za mřížemi 8 let a 8 měsíců za pašování devíti kilogramů heroinu. Její právníci ale u soudu úspěšně napadli postup vyšetřovatelů, a tak Tereza opustila brány věznice v Láhauru po necelých čtyřech letech, letos 20. listopadu. Jenomže domů neodletěla. Celní správa napadla její propuštění u nejvyššího soudu, chce ji v zemi udržet a opět uvěznit. To prý ale není hlavní důvod, proč se její odlet opožďuje.

„Ten hlavní důvod, proč zůstává v Pákistánu, není v žádném případě to, že celní správa proti ní rozjela nějaké řízení,“ uvádí poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský. Podle něj jde o to, že celní správa pracuje pomalu a dodnes jí nevydala nová víza. „Tereza už má nový pas, a jakmile jí víza budou vydána, tak může odcestovat do České republiky,“ říká Zdechovský.

To může být klidně i příští týden, ale také nemusí. Bez víza Tereza odletět nemůže, hrozilo by jí další zatčení. Podle informací CNN Prima NEWS se pákistánským diplomatům už Terezin případ zajídá a rádi by, aby konečně odletěla domů. Kola pákistánských úřadů se ale točí nevyzpytatelně. Pokud nezrychlí, Tereza stráví svátky v nejmenovaném hotelu, který jí zařídila česká ambasáda.

Tagy: