OBRAZEM: Město budoucnosti jako jediná budova pro 9 milionů lidí. „Čára“ má mít i letiště

Architektonický projekt The Line

Saúdská Arábie představila ambiciózní architektonický projekt The Line (Čára) označovaný jako město budoucnosti složené z jediné budovy, která se stane domovem devíti milionů lidí. Udržitelná stavba rozprostírající se na 34 kilometrech čtverečních má měřit 500 metrů na výšku, 200 metrů na šířku a 170 kilometrů na délku.

Podle propagačního videa bude projekt složen doslova z řady budov, které budou na vnější straně pokryty zrcadlovou fasádou. Uvnitř bude vše nutné k životu, včetně škol, nemocnic, obchodů a parků.

Obyvatelé mají mít vše potřebné do vzdálenosti pěti minut chůze, přepravit se z jednoho konce na druhý má být možné díky vysokorychlostní trati za 20 minut. Služby budou využívat umělou inteligenci a celý objekt má být poháněn z obnovitelných zdrojů. Lidé tam nenajdou auta ani silnice. Návrh naopak počítá se symboly budoucnosti v podobě létajících taxíků či robotických služebných.

Futuristické město podle prohlášení korunního prince Muhammada bin Salmána vznikne na severozápadě země v blízkosti Rudého moře. The Line je součástí projektu NEOM, který bin Salmán představil v roce 2017 jako součást své Vize 2030. Cílem tohoto plánu reforem je vymanit saúdskoarabskou ekonomiku ze závislosti na ropě a stát se významným hráčem v oblasti turismu. NEOM, jehož název je složenina s významem „nová budoucnost“, má zahrnovat i průmyslové a logistické zóny včetně letiště, které má být jedním z největších na světě.

Kritici pochybují o tom, zda je projekt technologicky proveditelný, píše zpravodajský web stanice CNN. Jiní označují vizi představenou v okázalém propagačním videu za „dystopickou“.

Deník The Guardian píše, že ačkoliv NEOM bude fungovat podle vlastních zákonů, které se teprve připravují, saúdští představitelé tvrdí, že nemají v konzervativním království v plánu zrušit zákaz prodeje alkoholu.

„Plány budou výzvou pro tradiční plochá, horizontální města a vytvoří model pro ochranu přírody a lepší obyvatelnost. The Line se vypořádá s výzvami, kterým dnes lidstvo čelí v městském životě, a vrhne světlo na alternativní způsoby života,“ uvedl bin Salmán v tiskové zprávě.

Tagy:
budoucnost město Saúdská Arábie architektura Mohamed bin Salmán plán obnovitelný zdroj Architektonický projekt The Line NEOM