reklama

Meteorologové varují před sněhem a ledovkou. Do rána napadne až 20 centimetrů

Od nedělního večera má na většině území České republiky opět sněžit, napadnout může do rána až 15, ojediněle až 20 centimetrů sněhu. (Ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia.cz

Od nedělního večera má na většině území České republiky opět sněžit, do rána může napadnout až 15, ojediněle i 20 centimetrů sněhu. Zejména na jihovýchodě pak hrozí do pondělního rána velmi silná ledovka, která může být extrémně nebezpečná, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nadcházející týden počasí ovlivní silné mrazy.

reklama

V aktuální výstraze ČHMÚ trvá varování před novým sněhem. „Během nedělního večera a noci na pondělí budou srážky postupně na celém území přecházet ve sněhové. Do pondělního rána může s výjimkou jihovýchodu území místy napadnout 7 až 15 centimetrů, ojediněle i kolem 20 centimetrů nového sněhu,“ uvedl meteorolog ČHMÚ ve videu na Twitteru.

Sníh a ledovka budou pravděpodobně působit problémy nejen v dopravě, ale i v energetice – a sněžení z neděle na pondělí dopravní situaci ještě více zkomplikuje. Varování ČHMÚ před sněžením platí zatím do pondělního rána zejména pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a Vysočinu.

Nedělní večer – mrznoucí déšť a silná ledovka

„V průběhu neděle se hlavně v jižní polovině území může vyskytnout zmrzlý nebo mrznoucí déšť, při kterém se bude tvořit velmi silná ledovka. Největší pravděpodobnost silné a velmi silné ledovky je na jihovýchodě území. Na těchto místech se bude silná vrstva ledu tvořit hlavně během odpoledne a večera,“ dodal meteorolog.

Ledovka však může vydržet i v následujících dnech, kdy meteorologové očekávají silné mrazy. Teploty mohou v noci podle týdenní předpovědi počasí klesnout až pod minus 15 stupňů Celsia. Teploměr bude většinou ukazovat pod nulou i přes den.

Nadále platí varování před ledovkou. O nebezpečí namrzající mlhy se přesvědčil i řidič v Příbrami, který se svým vozem zastavil až o kruhový objezd.
Nadále platí varování před ledovkou. O nebezpečí namrzající mlhy se přesvědčil i řidič v Příbrami, který se svým vozem zastavil až o kruhový objezd.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Zvlášť pozor si mají dávat řidiči

Řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství, jezdit velmi opatrně, se zimní výbavou a při cestách do hor přibalit sněhové řetězy. Kvůli extrémní ledovce může být jízda autem téměř nemožná, pozor si musejí dávat i chodci, upozornili meteorologové. Hrozí úrazy a častější nehody, lze čekat výpadky v dodávkách elektřiny, zásobování i zdravotnických službách. Mohou padat nebo se lámat stromy, stožáry a dráty elektrického vedení. „Doporučuje se pokud možno nevycházet ani nevyjíždět autem,“ uvedl ČHMÚ.

Namrzající déšť už během nedělního dne zkomplikoval dopravu například na jihu Moravy. Kvůli namrzlému trakčnímu vedení museli dopoledne omezit vlakové spoje z Brna na hlavním železničním koridoru ve směru na Slovensko a Rakousko. Policisté evidují i zvýšený počet nehod na silnicích.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi

V pátek neprošla o jediný hlas takzvaná izolačka. Opatření, které mělo nakažené koronavirem finančně motivovat k setrvání v karanténě a také k nahlašování kontaktů. Lidé v karanténě měli za každý den získat od státu příspěvek až 370 korun. Kvůli tomu se do sebe na Twitteru pustily ministryně financí a práce Alena Schillerová (za ANO) s Janou Maláčovou (ČSSD).

O vývoji pandemie nerozhodne Babiš, dejte politiku stranou, apeluje Kuba na občany
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Rebelové popíjeli v otevřené hospodě. Jsou to domácí, cizím nenalévám, hájil se výčepní
Nárůst počtu obětí covidu nezpomaluje. V Česku zemřelo už 20 tisíc lidí, převážně senioři
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Další články
reklama
reklama