reklama

Meteorologové varují před sněhem a ledovkou. Do rána napadne až 20 centimetrů

Od nedělního večera má na většině území České republiky opět sněžit, do rána může napadnout až 15, ojediněle i 20 centimetrů sněhu. Zejména na jihovýchodě pak hrozí do pondělního rána velmi silná ledovka, která může být extrémně nebezpečná, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nadcházející týden počasí ovlivní silné mrazy.

reklama

V aktuální výstraze ČHMÚ trvá varování před novým sněhem. „Během nedělního večera a noci na pondělí budou srážky postupně na celém území přecházet ve sněhové. Do pondělního rána může s výjimkou jihovýchodu území místy napadnout 7 až 15 centimetrů, ojediněle i kolem 20 centimetrů nového sněhu,“ uvedl meteorolog ČHMÚ ve videu na Twitteru.

Sníh a ledovka budou pravděpodobně působit problémy nejen v dopravě, ale i v energetice – a sněžení z neděle na pondělí dopravní situaci ještě více zkomplikuje. Varování ČHMÚ před sněžením platí zatím do pondělního rána zejména pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a Vysočinu.

Nedělní večer – mrznoucí déšť a silná ledovka

„V průběhu neděle se hlavně v jižní polovině území může vyskytnout zmrzlý nebo mrznoucí déšť, při kterém se bude tvořit velmi silná ledovka. Největší pravděpodobnost silné a velmi silné ledovky je na jihovýchodě území. Na těchto místech se bude silná vrstva ledu tvořit hlavně během odpoledne a večera,“ dodal meteorolog.

Ledovka však může vydržet i v následujících dnech, kdy meteorologové očekávají silné mrazy. Teploty mohou v noci podle týdenní předpovědi počasí klesnout až pod minus 15 stupňů Celsia. Teploměr bude většinou ukazovat pod nulou i přes den.

Zvlášť pozor si mají dávat řidiči

Řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství, jezdit velmi opatrně, se zimní výbavou a při cestách do hor přibalit sněhové řetězy. Kvůli extrémní ledovce může být jízda autem téměř nemožná, pozor si musejí dávat i chodci, upozornili meteorologové. Hrozí úrazy a častější nehody, lze čekat výpadky v dodávkách elektřiny, zásobování i zdravotnických službách. Mohou padat nebo se lámat stromy, stožáry a dráty elektrického vedení. „Doporučuje se pokud možno nevycházet ani nevyjíždět autem,“ uvedl ČHMÚ.

Namrzající déšť už během nedělního dne zkomplikoval dopravu například na jihu Moravy. Kvůli namrzlému trakčnímu vedení museli dopoledne omezit vlakové spoje z Brna na hlavním železničním koridoru ve směru na Slovensko a Rakousko. Policisté evidují i zvýšený počet nehod na silnicích.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

reklama

Domácí zpravodajství

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama