reklama

Mexičtí ochránci přírody v ohrožení: Dva mrtví v boji za bezpečí motýlů

Desítky tisíc motýlů utvoří na stromech pestrobarevné shluky.
Zdroj: Pixabay

Během jediného měsíce zmizel v Mexiku už druhý ochránce ohrožených motýlů monarchů stěhovavých. Oba byli nalezeni mrtví se známkami souboje a poraněním hlavy. Úřady jejich vraždu spojují s výhrůžkami těžařů, kteří brojili proti rezervaci zajišťující přežití motýlů.

reklama

Raúl Hernández pracoval jako průvodce v rezervaci v mexickém státě Michoacán, která je od roku 2008 považována za součást světového dědictví UNESCO. Čtyřiačtyřicetiletý muž se ztratil 27. ledna po odchodu z práce. Jeho tělo bylo nalezeno jen dva dny po pohřbu ředitele rezervace Homera Goméze, který zmizel ve stejné oblasti 13. ledna. Jeho tělo bylo objeveno 29. ledna ve studni. Jeho rodina uvedla, že před svým zmizením obdržel několik výhružek, aby zastavil svou kampaň proti nezákonné těžbě dřeva.

Monarchové stěhovaví během své cesty urazí až čtyři tisíce kilometrů. Největším nebezpečím je pro ně nelegální těžba dřeva.
Monarchové stěhovaví během své cesty urazí až čtyři tisíce kilometrů. Největším nebezpečím je pro ně nelegální těžba dřeva.
Zdroj: Pixabay

Monarchové stěhovaví vědce ohromují svou schopností překonat rozsáhlé vzdálenosti, aby se každý rok usadili v Mexiku k hibernaci. Podle jejich zjištění během této dlouhé cesty z Kanady a USA používají vnitřní sluneční kompas. Jakmile dosáhnou lesů jedlí posvátných, usadí se k sobě, aby si udrželi teplo. Na jediném stromě je tak možno zahlédnout pestrobarevný shluk i desítek tisíc motýlů.

Ochránci však varují, že nezákonná těžba dřeva představuje pro lesy i přezimující motýly vážnou hrozbu. Amnesty International uvádí, že ochránci půdy a životního prostředí v Mexiku čelí neustálému strachu. Za poslední tři roky zde bylo zavražděno více než čtyřicet aktivistů chránících přírodu, zvířata i domorodce.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
Klidně budu zpívat v roušce, hlavně ať už hrajeme, přeje si Malátný z Chinaski
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama