hmyz

Výpis příspěvků ke štítku „hmyz“

Konec otravných komárů. V oblíbeném letovisku vyzráli na hmyz důmyslnou pastí

Ráj v podobě písečných pláží s tyrkysovým mořem, a nyní dokonce bez komárů. Kunfunadhoo, jeden z ostrovů na Maledivách, se pyšní zvláštním úspěchem. Dokázal se bez chemikálií zbavit veškerého otravného hmyzu, který často přenáší i nemoci, jako je například malárie. Jedinečný triumf popsal pro CNN Arnfinn Oines, ředitel pro životní prostředí řetězce luxusních hotelů Soneva.

Invaze asijských berušek v Česku: Hmyz vypouští nepříjemný zápach. Jak se ho zbavit?

České domácnosti se opět potýkají s invazí berušek, které se shlukují na balkonech, fasádách a oknech domů. I když nepředstavují žádné nebezpečí, jejich velký počet může představovat velký problém. Znepříjemnit život mohou i domácím mazlíčkům. Nejedná se přitom o berušku sedmitečnou, na niž jsme zvyklí, nýbrž o její příbuznou z asijského kontinentu. Jak se jich účinně, ale šetrně zbavit?

Drama v Jizerkách na pátek třináctého. Ženu po bodnutí hmyzem resuscitovali záchranáři

Horští záchranáři v Bedřichově v Jizerských horách vyráželi v pátek 13. října k dramatickému incidentu. Museli resuscitovat 36letou ženu, která dostala po bodnutí hmyzem silnou alergickou reakci. Událost měla šťastný konec, zasahující tým pochválil pohotovou pomoc, kterou bodnuté poskytla její skupina. Informovala o tom horská služba v tiskové zprávě.

Vědci objevili vosu jako z hororu. Do své oběti naklade vajíčka, larvy ji sežerou zevnitř

Vědci objevili v peruánském pralese nový rod vosy, který do svých obětí naklade vajíčko. Larva, jež se z něj vylíhne, svého hostitele následně sežere zevnitř. V jeho mrtvém těle se poté zakuklí, než dosáhne dospělosti. Lidé však zřejmě mohou zůstat v klidu, hrůzný osud může v pralese potkat podle vědců zpravidla housenky, brouky či pavouky. Některé dospělé vosy ze své kořisti kromě kladení vajíček také vysávají hemolymfu, představující pro mnohé bezobratlé živočichy obdobu krve.

Velké hnízdo sršní asijských našli v koruně stromu na Plzeňsku. Hasiči je otrávili

Aktualizováno

Hasiči zlikvidovali ve čtvrtek odpoledne velké hnízdo sršní asijských, které bylo v koruně akátu v plzeňských Předních Skvrňanech. Bylo ve výšce zhruba 15 metrů, o trochu větší než lidská hlava. Hnízdo tam našli ochránci přírody v neděli v podvečer, další hnízda neobjevili, řekl Zdeněk Myslík z plzeňské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), na síti X o nálezu informoval také ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jde o první potvrzený nález tohoto invazního druhu hmyzu v ČR, který se specializuje na lov včel. Podle přírodovědců se sršeň asijská do ČR dostala zřejmě kamionem ze Španělska.

Obávaná sršeň asijská již útočí v Česku. Za hodinu umí zlikvidovat celé včelstvo, říká expertka

Do Česka dorazila sršeň asijská. Ochránci přírody v pátek narazili v Plzni na několik exemplářů dravého druhu hmyzu. Radost z toho nemají. Pro lidi by sice neměl být větší hrozbou než sršeň obecná, velkým rizikem je ale pro včely. Podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machové je jedna sršeň asijská schopna za den zlikvidovat až 50 včel.

Prymula k výskytu štěnic: Důvodem je migrace odjinud. Větší zvířátka řeší hlavně ve Francii

Zvýšený výskyt štěnic napříč Evropou má souvislost s migrační krizí. Přicházejí k nám lidé z jiných hygienických podmínek. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to pronesl epidemiolog Roman Prymula, který připomněl, že u nás není situace natolik hrozná, i když byly zaznamenány například nové případy svrabu. Zároveň upozornil, že se ve Francii v rámci epidemie potýkají s „většími zvířátky“. Odborník se vyjádřil i k odmítání přesčasů lékaři.