hmyz

Výpis příspěvků ke štítku „hmyz“

Špína a nezájem v nemocnici. Výlet Čechů do Peru skončil tragédií, lékař popsal smrt turisty

18. srpna 2022 21:28

V Peru podle všeho v katastrofických podmínkách zemřel český turista poté, co se o něho lékaři v tamní nemocnici de facto nijak nepostarali. Na Twitteru o případu napsal doktor a epidemiolog Rastislav Maďar, do jehož rukou se záznam o úmrtí dostal. Později informaci potvrdil i pro CNN Prima NEWS s tím, že zatím nemá informaci o tom, jestli bylo tělo zemřelého již převezeno zpět do České republiky. Maďar dále popisuje, že turista musel i přes hrozivé zdravotní problémy v nemocnici ležet na kartonu v chodbě, kolem něj byli hlodavci a hmyz, a místní zdravotníci se měli starat pouze o to, kdo péči zaplatí.

Lepící pasti na hmyz nesmí týrat zvířata, konstatuje Ministerstvo zemědělství

5. srpna 2022 09:00

Český svaz ochránců přírody, který založil a koordinuje Národní síť záchranných stanic, upozorňoval, právě kvůli zkušenostem záchranných stanic, na lepové pasti proti hmyzu. V těchto pastech hynou děsivou smrtí desítky, spíše stovky zvířat ročně. Nyní Ministerstvo zemědělství potvrdilo, že takové pasti lze zakázat a jejich výrobu, prodej i aplikaci pokutovat.

Požáry jsou pro přírodu prospěšné, tvrdí experti. Les v Českém Švýcarsku bude kvalitnější

29. července 2022 06:47

Les se po požáru obnoví velmi rychle – za rok se už zazelení, shodli se ve Zprávách Plus Petr Čermák z Ústavu ochrany lesů a myslivosti z Mendelovy univerzity v Brně a Lukáš Čížek z Biologického centra Akademie věd ČR. Požáry jsou podle nich navíc pro přírodu prospěšné. V suchém prostředí může prosperovat například hmyz, který se vyskytuje spíše ojediněle.

Tiplice: Větší příbuzná komára, která ale krev nesaje

2. července 2022 09:00

Je to tiplice, ale nikdo jí neřekne jinak než velký komár – za tuto podobu často platí životem. Živočich, který může díky svým pavoučím nohám působit děsivě, ve skutečnosti vůbec děsivý není. V České republice existuje okolo 120 druhů, v Evropě asi 460, celosvětově je pak známo okolo 15 tisíc druhů, u nás jsou nejčastěji k vidění tiplice obrovská a zelená.

Pranice o ježky? Lidé začínají chápat důležitost divokých zvířat na zahradách

17. května 2022 09:00

Léta se lidé snažili své zahrady udělat sterilní. Bojovali s hmyzem a volně žijícími živočichy, které ze svých pozemků vyháněli všemi možnými způsoby. Teď se ale karta začíná obracet. Zahrádkáři totiž začali pomalu chápat, že takový hmyz, ptáci nebo ježci jim mohou být vlastně velmi užiteční. A tak začali vymýšlet způsoby, jak je na své zahradě udržet.