reklama

Petříček s Pompeem si připomněli konec války, jednali v plzeňském pivovaru

V úterý navštívil Českou republiku americký ministr zahraničí Mike Pompeo a setkal se se svým českým protějškem Tomášem Petříčkem. Společně s ním zavítal do Plzně, kde si společně připomněli 75. výročí konce druhé světové války. Oba ministry poté čekalo jednání v prostorách pivovaru Plzeňský Prazdroj, kde hovořili o kybernetické bezpečnosti ve vztahu s Čínou nebo spolupráci mezi USA a Evropou.

reklama

V úterý měl Pompeo program především v Plzni, kde si s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) připomenul 75. výročí konce druhé světové války. „Děkujeme občanům české země, že památník postavili. Díky tomu nikdy nezapomeneme,“ řekl Pompeo při proslovu.

K tématu

Vzpomínal tak na krutosti nacistů a radostné osvobození americkými vojáky. „Sám jsem tehdejší tyranii viděl zblízka. Mohu si představovat tu obrovskou radost, když přijely americké tanky,“ dodal.

Ministr Petříček poděkoval Pompeovi za návštěvu. „Návštěva v době pandemie koronaviru je důkazem našich dobrých vztahů,“ řekl. Po proslovu symbolicky politici položili k památníku Díky, Ameriko! věnce. Zazněly i česká a americká hymna.

Pompeo navštívil i pivovar

Oba ministry poté čekalo jednání v prostorách pivovaru Plzeňský Prazdroj. „Hovořili jsme například o tom, jak společně USA a Evropa může zvládnout krizi,“ sdělil ministr Tomáš Petříček. Podotkl také, že USA je naším největší ekonomickým partnerem mimo EU. „Potřebujeme nové technologie, ale vytvářet i nová pracovní místa,“ dodal.

ŽIVĚ: Komentář ministra zahraničí Tomáše Petříčka v pivovaru Plzeňský Prazdroj po jednání s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Posted by CNN Prima NEWS on Tuesday, August 11, 2020

Podle bývalého velvyslance v USA Michaela Žantovského má ale důvod návštěvy Pompea i další politický rozměr. „Svědčí to o prezidentských volbách v USA, není v tom nic jiného,“ uvedl v úterý v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Podle něj ministr vyrazil na cestu, která nesmí být kontroverzní.

Pro Pompea bylo Česko první zastávkou ve střední Evropě. Ve čtvrtek ráno bude americký ministr pokračovat do Slovinska, následně navštíví také Rakousko a Polsko. „Vybírá si země, kde nenarazí na odpor a také ty, které jsou provázané s rodinou Donalda Trumpa. Ať už jde o Slovinsko nebo Česko, v obou zemích má děti,“ doplnil Žantovský.

Ministr měl přitom Česko navštívit už v květnu, kvůli pandemii koronaviru k návštěvě nedošlo.

Program Pompea na další dny

Ve středu se Pompeo sejde s českým premiérem na pracovním obědě. Společně je poté přivítá i Miloš Zeman. S českým prezidentem by měl hovořit o ekonomických otázkách nebo spolupráci v rámci NATO. Americký šéf diplomacie také vystoupí s projevem v Senátu a následně se zúčastní debaty se senátory. Posledním americkým vrcholným politikem, který v Senátu vystoupil, byl v roce 2018 tehdejší předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

Letadlo s americkým ministrem na ruzyňském letišti přistálo v úterý krátce po osmé ráno. Pompea na letištní ploše přivítali ředitelka protokolu ministerstva zahraničí Markéta Šarbochová a americký velvyslanec v Praze Stephen King. Členové početné delegace měli při výstupu z letadla roušky, Pompeo s manželkou vystoupili bez nich.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama