reklama

Petříček s Pompeem si připomněli konec války, jednali v plzeňském pivovaru

V úterý navštívil Českou republiku americký ministr zahraničí Mike Pompeo a setkal se se svým českým protějškem Tomášem Petříčkem. Společně s ním zavítal do Plzně, kde si společně připomněli 75. výročí konce druhé světové války. Oba ministry poté čekalo jednání v prostorách pivovaru Plzeňský Prazdroj, kde hovořili o kybernetické bezpečnosti ve vztahu s Čínou nebo spolupráci mezi USA a Evropou.

reklama

V úterý měl Pompeo program především v Plzni, kde si s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) připomenul 75. výročí konce druhé světové války. „Děkujeme občanům české země, že památník postavili. Díky tomu nikdy nezapomeneme,“ řekl Pompeo při proslovu.

Vzpomínal tak na krutosti nacistů a radostné osvobození americkými vojáky. „Sám jsem tehdejší tyranii viděl zblízka. Mohu si představovat tu obrovskou radost, když přijely americké tanky,“ dodal.

Ministr Petříček poděkoval Pompeovi za návštěvu. „Návštěva v době pandemie koronaviru je důkazem našich dobrých vztahů,“ řekl. Po proslovu symbolicky politici položili k památníku Díky, Ameriko! věnce. Zazněly i česká a americká hymna.

Pompeo navštívil i pivovar

Oba ministry poté čekalo jednání v prostorách pivovaru Plzeňský Prazdroj. „Hovořili jsme například o tom, jak společně USA a Evropa může zvládnout krizi,“ sdělil ministr Tomáš Petříček. Podotkl také, že USA je naším největší ekonomickým partnerem mimo EU. „Potřebujeme nové technologie, ale vytvářet i nová pracovní místa,“ dodal.

ŽIVĚ: Komentář ministra zahraničí Tomáše Petříčka v pivovaru Plzeňský Prazdroj po jednání s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Posted by CNN Prima NEWS on Tuesday, August 11, 2020

Podle bývalého velvyslance v USA Michaela Žantovského má ale důvod návštěvy Pompea i další politický rozměr. „Svědčí to o prezidentských volbách v USA, není v tom nic jiného,“ uvedl v úterý v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Podle něj ministr vyrazil na cestu, která nesmí být kontroverzní.

Pro Pompea bylo Česko první zastávkou ve střední Evropě. Ve čtvrtek ráno bude americký ministr pokračovat do Slovinska, následně navštíví také Rakousko a Polsko. „Vybírá si země, kde nenarazí na odpor a také ty, které jsou provázané s rodinou Donalda Trumpa. Ať už jde o Slovinsko nebo Česko, v obou zemích má děti,“ doplnil Žantovský.

Ministr měl přitom Česko navštívit už v květnu, kvůli pandemii koronaviru k návštěvě nedošlo.

Program Pompea na další dny

Ve středu se Pompeo sejde s českým premiérem na pracovním obědě. Společně je poté přivítá i Miloš Zeman. S českým prezidentem by měl hovořit o ekonomických otázkách nebo spolupráci v rámci NATO. Americký šéf diplomacie také vystoupí s projevem v Senátu a následně se zúčastní debaty se senátory. Posledním americkým vrcholným politikem, který v Senátu vystoupil, byl v roce 2018 tehdejší předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

Letadlo s americkým ministrem na ruzyňském letišti přistálo v úterý krátce po osmé ráno. Pompea na letištní ploše přivítali ředitelka protokolu ministerstva zahraničí Markéta Šarbochová a americký velvyslanec v Praze Stephen King. Členové početné delegace měli při výstupu z letadla roušky, Pompeo s manželkou vystoupili bez nich.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama