Petříček s Pompeem si připomněli konec války, jednali v plzeňském pivovaru

Mike Pompeo a Tomáš Petříček

Kybernetická bezpečnost, 5G sítě, rostoucí vliv Ruska a Číny ve světě

V úterý navštívil Českou republiku americký ministr zahraničí Mike Pompeo a setkal se se svým českým protějškem Tomášem Petříčkem. Společně s ním zavítal do Plzně, kde si společně připomněli 75. výročí konce druhé světové války. Oba ministry poté čekalo jednání v prostorách pivovaru Plzeňský Prazdroj, kde hovořili o kybernetické bezpečnosti ve vztahu s Čínou nebo spolupráci mezi USA a Evropou.

V úterý měl Pompeo program především v Plzni, kde si s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) připomenul 75. výročí konce druhé světové války. „Děkujeme občanům české země, že památník postavili. Díky tomu nikdy nezapomeneme,“ řekl Pompeo při proslovu.

Vzpomínal tak na krutosti nacistů a radostné osvobození americkými vojáky. „Sám jsem tehdejší tyranii viděl zblízka. Mohu si představovat tu obrovskou radost, když přijely americké tanky,“ dodal.

Ministr Petříček poděkoval Pompeovi za návštěvu. „Návštěva v době pandemie koronaviru je důkazem našich dobrých vztahů,“ řekl. Po proslovu symbolicky politici položili k památníku Díky, Ameriko! věnce. Zazněly i česká a americká hymna.

Pompeo navštívil i pivovar

Oba ministry poté čekalo jednání v prostorách pivovaru Plzeňský Prazdroj. „Hovořili jsme například o tom, jak společně USA a Evropa může zvládnout krizi,“ sdělil ministr Tomáš Petříček. Podotkl také, že USA je naším největší ekonomickým partnerem mimo EU. „Potřebujeme nové technologie, ale vytvářet i nová pracovní místa,“ dodal.

ŽIVĚ: Komentář ministra zahraničí Tomáše Petříčka v pivovaru Plzeňský Prazdroj po jednání s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Posted by CNN Prima NEWS on Tuesday, August 11, 2020

Podle bývalého velvyslance v USA Michaela Žantovského má ale důvod návštěvy Pompea i další politický rozměr. „Svědčí to o prezidentských volbách v USA, není v tom nic jiného,“ uvedl v úterý v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Podle něj ministr vyrazil na cestu, která nesmí být kontroverzní.

Pro Pompea bylo Česko první zastávkou ve střední Evropě. Ve čtvrtek ráno bude americký ministr pokračovat do Slovinska, následně navštíví také Rakousko a Polsko. „Vybírá si země, kde nenarazí na odpor a také ty, které jsou provázané s rodinou Donalda Trumpa. Ať už jde o Slovinsko nebo Česko, v obou zemích má děti,“ doplnil Žantovský.

Ministr měl přitom Česko navštívit už v květnu, kvůli pandemii koronaviru k návštěvě nedošlo.

Program Pompea na další dny

Ve středu se Pompeo sejde s českým premiérem na pracovním obědě. Společně je poté přivítá i Miloš Zeman. S českým prezidentem by měl hovořit o ekonomických otázkách nebo spolupráci v rámci NATO. Americký šéf diplomacie také vystoupí s projevem v Senátu a následně se zúčastní debaty se senátory. Posledním americkým vrcholným politikem, který v Senátu vystoupil, byl v roce 2018 tehdejší předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

Letadlo s americkým ministrem na ruzyňském letišti přistálo v úterý krátce po osmé ráno. Pompea na letištní ploše přivítali ředitelka protokolu ministerstva zahraničí Markéta Šarbochová a americký velvyslanec v Praze Stephen King. Členové početné delegace měli při výstupu z letadla roušky, Pompeo s manželkou vystoupili bez nich.

Tagy: