Milion chvilek stahuje klec pro Babiše. Ne vždy se akce povede, uvedl Minář

Po vlně kritiky couvá spolek Milion chvilek pro demokracii od své poslední akce. Takzvanou vězeňskou prezidentskou kancelář pro expremiéra Andreje Babiše, kterou členové spolku umístili před budovu soudu v první den projednávání kauzy Čapí hnízdo, nyní hodlá spolek „zaparkovat do garáže“. S pojízdnou vězeňskou kanceláři přitom spolek původně plánoval projet další česká města. Zastavit se měla i před holdingem Agrofert. Nyní ale hodlá Milion chvilek hledat „citlivější a přesnější způsob“, jak varovat před možností, že by se Babiš stal prezidentským kandidátem.

Spolek se k akci, kterou kritizoval mimo jiné ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), vyjádřil na Facebooku. „Mrzí nás, že jsme akcí nedokázali předat myšlenku, se kterou jsme ji připravovali. A že jsme umístěním ,vězeňské kanceláře prezidenta Babiše‘ před budovu soudu vyvolali dojem, že chceme vyvíjet tlak na soudce. To naším cílem nebylo,“ uvedli aktivisté a dodali, že je jen a jen na rozhodnutí soudů, jak případ dopadne.

Milí a vzácní přátelé, rádi bychom se krátce vyjádřili ke včerejšímu happeningu. Mrzí nás, že jsme akcí nedokázali...

Posted by Milion chvilek pro demokracii on Tuesday, September 13, 2022

Právě nepřijatelný nátlak na soud kritizoval šéf resortu spravedlnosti Blažek. „I politik má právo na nerušené soudní řízení. Vážení soudci, suďte prosím podle zákonné, nikoli lidové či internetové spravedlnosti!“ napsal Blažek na svůj Twitter.

Ne vždy se akce povede, uvedl Minář

K pondělní akci Milionu chvilek se vyjádřil i jeho spoluzakladatel a někdejší předseda Mikuláš Minář. „Máte za sebou spoustu skvělých happeningů. A teď také jeden, co se nepovedl. Důležitá je však sebereflexe a schopnost se z vlastních chyb poučit,“ napsal Minář v komentáři pod facebookový příspěvek Milionu chvilek, v němž je spolek zveřejnil stažení vězeňské kanceláře.

Spolek nyní dle svých slov hodlá hledat přesnější a citlivější způsob, jak předávat svá sdělení. Milion chvilek se nyní zaměřuje na lednovou prezidentskou volbu a možnost, že bude Babiš, obžalovaný v případu Čapí hnízdo, kandidovat na post prvního muže státu. Babiš vinu v kauze dlouhodobě popírá a ke své možné kandidatuře na Hrad stále ještě neřekl definitivní rozhodnutí.

„Nadále chceme upozorňovat na hrozbu případné Babišovy prezidentské kandidatury. Obžalovaný člověk na Hrad kandidovat nemá a svou kandidaturu nemá ani zvažovat. Vždy by vzbuzoval podezření, že jen potřebuje prezidentskou imunitu,“ má jasno Milion chvilek.

Kavalec, stolek, židle a toaleta pro Babiše

Takzvaná vězeňská kancelář prezidenta Babiše, kterou mu členové spolku před soudem v pondělí připravili, měla podobu pojízdné klece. Uvnitř byl kavalec, stolek s židlí a toaleta. Interiér zdobily Babišovy fotografie s popiskem „prezident republiky“ a fotografie některých členů jeho vlády. Na zdi byla rovněž pověšena skříňka, která je pootevřená a je v ní vidět chléb značky jedné firmy z holdingu Agrofert Babišových svěřenských fondů. Ve vězeňské kanceláři byl i herec vězně s maskou Andreje Babiše.

Tagy: