reklama
CNN Prima News Agrofert

Agrofert

Výpis příspěvků ke štítku „Agrofert“

Státní fond chce od Agrofertu zpět dotaci 5 milionů. Neměl na ni nárok, tvrdí

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) žádá zpět od holdingu Agrofert pět milionů korun, které firma získala na pojištění hospodářských plodin a zvířat. Suma byla podle fondu, který rozděluje národní dotace pro zemědělce, vyplacena čtyřem dceřiným firmám holdingu neoprávněně. Koncern ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) vratku odmítá, čímž si blokuje i další možné dotace od PGRLF. Fond firmě zaslal předžalobní výzvy. Informoval o tom iROZHLAS.cz.

Babišovu kauzu převzal evropský žalobce, zabývá se nejzávažnějšími případy

Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), v níž čeští vyšetřovatelé zkoumají, zda mohl být kvůli čerpání dotací či veřejných zakázek ze strany koncernu Agrofert spáchán trestný čin. Z Česka úřad evropského žalobce zatím převzal 12 trestních kauz týkajících se závažné hospodářské kriminality s dopadem na evropský rozpočet. V sobotu to napsal server iROZHLAS.cz. Své firmy včetně Agrofertu vložil Babiš do svěřenských fondů.

Babiš je hamižný a nechutný, hodnotí opozice premiérovu reakci na rezoluci europoslanců

Čeští opoziční politici považují střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) za jasný, takže je nepřekvapuje usnesení, ve kterém jej odsoudil Evropský parlament (EP). Premiér by podle nich měl odejít z politiky, nebo zajistit, aby holding Agrofert z jeho svěřeneckých fondů nepobíral dotace. Premiérova hamižnost povede k tomu, že miliardy, které nezákonně čerpal, zaplatí ze svých kapes čeští občané a podnikatelé, dodávají.

Europoslanci odsoudili Babišův střet zájmů. Podle premiéra se snaží ovlivnit volby v ČR

Aktualizováno

Evropský parlament jasnou většinou hlasů odsoudil střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Právně nezávaznou rezoluci, která vyzývá orgány Evropské unie i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro holding Agrofert, podpořilo 505 zákonodárců. Proti bylo 30 europoslanců a hlasování se jich zdrželo 155. Firma Agrofert uvedla, že usnesení europarlamentu je bezprecedentním zásahem do podnikatelského prostředí a diskriminuje vybrané firmy. Podle Babiše se Evropský parlament snaží ovlivnit podzimní sněmovní volby.

Další nepovedený start. Babiše ani jiná jména si v evidenci majitelů nevyhledáte

Vyhledávání v Evidenci skutečných majitelů firem přestalo hned po startu fungovat. Ministerstvo spravedlnosti v tiskovém prohlášení sdělilo, že samotný systém je dál funkční, ale bylo vypnuto vyhledávání v evidenci pro veřejnost. Důvodem jsou technické úpravy systému kvůli začátku platnosti nové legislativy. Do databáze měl být zapsaný i premiér Andrej Babiš (ANO) jako koncový příjemce benefitů koncernu Agrofert.

Babiš jako Pac-Man, který požírá dotace. K ornamentu v poli se přihlásili aktivisté

Za vytvořením legendární videoherní postavičky Pac-Man v řepkovém poli u obce Rovné nedaleko Řípu stojí skupina Ztohoven, známá třeba vyvěšením obřích červených trenek na Pražském hradě. „Pac-Man vyžral dotace a podařilo se mu dokonale vyžrat také pojmy jako kapitalismus nebo socialismus, které se dnes volně zaměňují,“ vysvětlili autoři, jimž podle policie hrozí pokuta až 350 tisíc korun. Pole patří mluvčímu Agrofertu.

Agrofert žaluje Evropskou komisi. Brusel porušuje naše práva, stěžuje si firma

Společnost Primagra z holdingu Agrofert v únoru podala k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na Evropskou komisi. Chce uvolnit dotace blokované na základě auditu o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Soud se zatím zabývá tím, zda je žaloba přípustná. Uvedl to server iROZHLAS.cz, kterému informaci potvrdil mluvčí soudu Balázs Lehóczki. Agrofert patří do svěřenských fondů, do kterých Babiš vložil akcie svých firem.

reklama