reklama

Ministerstvo obrany dostalo zbylých pět miliard. Opraví techniku a podpoří nemocnice

Armáda dostala slíbených pět miliard korun (ilustrační foto).
Zdroj: Armáda ČR

Ministerstvo financí převedlo ministerstvu obrany z vládní rozpočtové rezervy pět miliard korun. V pondělí o tom na Twitteru informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Převod vláda schválila na konci března. Peníze ministerstvo obrany využije zejména na platy a příplatky pro vojáky, opravy techniky a na posílení rozpočtů vojenských nemocnic, které jsou zapojeny do pomoci s koronavirovou epidemií. Peníze kabinet armádě sliboval od konce loňského roku.

reklama

Ministerstvo obrany mělo původně na letošek dostat 85,4 miliardy korun. Komunisté, kteří menšinovou vládu tolerovali, ale podmínili svou podporu státnímu rozpočtu jako celku škrtem deseti miliard určených pro armádu.

Vláda následně slíbila peníze, které byly převedeny do rozpočtové rezervy, vrátit vojákům ihned na počátku ledna. Termín byl několikrát posunut a až na konci ledna kabinet obraně poslal prvních pět miliard korun. KSČM vypověděla dohodu o toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD minulé úterý.

Zastavení modernizace a demise ministra

Kdyby armáda peníze nedostala, musela by podle ministra obrany Lubomír Metnara (za ANO) začít používat na mandatorní výdaje peníze určené na investice. To by mohlo znamenat odložení, nebo dokonce zastavení některých modernizačních projektů. Ministr opakovaně zdůraznil, že pokud by se na armádě šetřilo, podá demisi.

Podle dřívějšího vyjádření náčelníka generálního štábu Aleše Opaty armáda dosud brala peníze na sociální a zdravotní pojištění a na zvláštní příplatek pro vojáky z běžných výdajů, naposledy tak může učinit v dubnu. Poté by už na výplaty neměla dost peněz a musela by čerpat peníze určené na investiční výdaje. Ohrožen by tak byl například nákup pásových bojových vozidel pěchoty.

Armáda dostala slíbených pět miliard korun (ilustrační foto).
Armáda dostala slíbených pět miliard korun (ilustrační foto).
Zdroj: Armáda ČR

K tématu

Tagy: armáda Alena Schillerová státní rozpočet KSČM hnutí ANO peníze Ministerstvo financí Armáda ČR převod peněz
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Sněmovna

Kam až zajde ochrana whistleblowerů? Hrozí prolomení bankovního tajemství, varují experti

Kam až zajde ochrana whistleblowerů? Hrozí prolomení bankovního tajemství, varují experti

Poslance čeká jednání o návrhu zákona o ochraně oznamovatelů z dílny ministerstva spravedlnosti. Jedná se již o třetí verzi legislativní normy, která má chránit takzvané whistleblowery. Přestože se ministerstvo vypořádalo s řadou připomínek, v předloženém návrhu zůstala například možnost prolomit bankovní tajemství. Zákon přitom musí být účinný nejpozději v prosinci tohoto roku.

Koronavirus

Do hospody i ke kadeřnici až půl roku bez testu. Česko chce změnit přístup k vyléčeným

Do hospody i ke kadeřnici až půl roku bez testu. Česko chce změnit přístup k vyléčeným

Když proděláte koronavirus, nemusíte se tři měsíce testovat. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula ale volají po prodloužení této „ochranné lhůty“ z 90 na 180 dní. Lidem po nemoci by to usnadnilo nejen návštěvu restaurací či kadeřnictví, ale i cestování. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) Česko o prodloužení intervalu uvažuje, ale čeká na jeho sjednocení s okolními státy.

Babišova vláda nám škodí. O nedůvěře se bude hlasovat v červnu, opozice má dost hlasů
Slovensko v červnu spustí očkování Sputnikem V. Těšte se, kdo chcete, vzkazuje Matovič
Superligu nepustíme, trvají na svém tři kluby. UEFA s nimi zahájila disciplinární řízení
reklama
reklama
Kde udělali soudruzi z Hradu chybu? Sociální sítě zaplavily vtipy na kelímkovou pietu

Sociální sítě

Domácí zpravodajství

Freimanová si připadá jako krtek vytažený na světlo. Proč odmítla roli v Hollywoodu?
Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta
Další články
reklama
reklama