CNN Prima News státní rozpočet

státní rozpočet

Výpis příspěvků ke štítku „státní rozpočet“

Soukromníci platí státu mejdan, kritizovala Šichtařová kroky vlády. Křeček ji obvinil ze lži

Počet státních úředníků na úkor soukromého sektoru roste takřka neustále, pronesla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová (Svobodní) s tím, že čím dál více soukromníků „platí státu mejdan“. Za hlavního viníka inflace mimo jiné označila vládu. Proti jejím slovům se ohradil ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček – Šichtařovou obvinil ze lži.

Juchelka k diskusi o penzích: Pro vládu jsme fíkový list. Tak přijďte s návrhy, vyzvala Vaňková

Hnutí ANO dávalo pozměňovací návrhy k důchodové reformě, ale vždy jsme skončili jako fíkový list, který přikryl PR pana ministra práce, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Reagoval tím na nový návrh zákona k důchodové reformě, který v pátek představil místopředseda vlády Marian Jurečka (KDU-ČSL). Je hezké kritizovat, měli jste osm let na to, abyste připravili vlastní reformu, ohradila se místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).

Důchodový systém skončil v rekordním schodku. Výdaje vzrostly o téměř 100 miliard

Systém důchodového pojištění skončil loni ve schodku 72,8 miliardy korun. Je to dosud nejvyšší propad. Výdaje na penze a správu činily loni přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se v minulém roce ve srovnání s rokem 2022 vyplatilo o 97,2 miliardy korun více, penzijní výdaje vzrostly téměř o 17 procent. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo financí.

Peníze navíc pro školníky a kuchařky jsou v nedohlednu. Odbory se s vládou nedohodly

Školské odbory se v úterý na jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS), ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) na penězích pro nepedagogy nedohodly. Na zaplacení 2 000 nepedagogických zaměstnanců v regionálním školství chybí zhruba 800 milionů korun. Vláda chce o navýšení rozpočtu jednat až v půli roku, řekl po jednání novinářům předseda školských odborů František Dobšík. Nechtěl komentovat, jak výsledek jednání ovlivní náladu ve školství a rozhodování odborů o případné stávce.

Slučování škol? Hrozil by další odliv obyvatel, varoval Netolický. Nantl nastínil řešení

V budoucnu by mohla vejít v platnost novela, která by přenesla financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele škol a školek. Podle náměstka ministra školství Jiřího Nantla (ODS) by šlo především o motivaci pro obce a kraje, aby se zamyslely nad možným sloučením, zejména co se týče hospodářské správy. Uvedl to v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Ani letos na tom nebudeme ekonomicky lépe než před covidem. Stát se zadlužuje, jen pomaleji

Ministerstvo financí zhoršilo letošní výhled ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle ve čtvrtek zveřejněné predikce vzroste o 1,2 procenta, v listopadu přitom předpokládalo růst 1,9 procenta. Česko se tak ani v letošním roce nevrátí na ekonomickou úroveň před pandemií koronaviru, řekl novinářům vrchní ředitel sekce hospodářské strategie a politiky ministerstva financí David Prušvic. Deficit veřejných financí by se letos měl snížit na 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 3,6 procenta HDP. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zdůraznil, že Česko letos přestane být jednou z nejrychleji se zadlužujících zemí Evropské unie

Koalice teď bude ve Sněmovně agresivnější, míní Hrnčíř. Jen si děláte PR, kontrovala Vaňková

Odmítnutí stížnosti hnutí ANO Ústavním soudem vnímá poslanec Jan Hrnčíř (SPD) jako politické rozhodnutí. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS vyjádřil své obavy z toho, že vláda nyní ztratí zábrany a bude při svých návrzích ve Sněmovně „mnohem agresivnější“. Představitelé opozice však podle zákonodárkyně Pavly Pivoňky Vaňkové (STAN) zneužívají obstrukce k tomu, aby „si dělali své PR“.

Schillerová obvinila vládu z boomu daňových úniků. Směšné a absurdní, reaguje ekonom

V přímém přenosu sledujeme boom daňových úniků, který je srovnatelný s érou lehkých topných olejů. S tímto obviněním přišla bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) vůči vládě Petra Fialy (ODS). Daňové úniky měla podle ní režírovat ODS, která nedokázala do veřejných rozpočtů vybrat 82 miliard korun. Hlavní ekonom BHS a poradce premiéra Štěpán Křeček pro CNN Prima NEWS řekl, že se jedná o absurdní a směšné obvinění.

Ve státním rozpočtu se škrtalo, na odměnách ministři vyplatili svým úředníkům miliony

Zatímco státnímu rozpočtu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) utahoval opasek, šéfové jednotlivých resortů svým úředníkům v loňském roce vyplatili mimořádně vysoké bonusy. Jen ve druhém pololetí roku 2023 ministerstva rozdala 353 milionů korun. Nejvíc na bonusech získal náměstek ministra vnitra. Za šest měsíců mu resort vyplatil přes půl milionu korun v odměnách, informoval web iDnes.