CNN Prima News ministr financí

ministr financí

Výpis příspěvků ke štítku „ministr financí“

Maláčová: Štvát pravičáky je správně a levici nemají všichni chválit. Jurečka je zbytečný

Levicoví politici nemají být všemi chváleni, zhodnotila bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (SOCDEM) kritiku na svoji adresu v podcastu Chuť moci portálu Datarun. „Jestli pravičáka štvete nebo provokujete, je to jedině správně,“ doplnila. Její nástupce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je podle ní zbytečný, protože příliš ustupuje ministru financí Zbyňku Stanjurovi (ODS). Maláčová v rozhovoru promluvila i o svém postoji k posměvačné přezdívce „Venezuela“.

Konec zaručených mezd, volá po změně Stanjura. Část kolegů nesouhlasí, bojí se propadu

Vládu čeká zásadní rozhodnutí o zaručené mzdě. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury z ODS je zbytečná, neplní svůj účel a je na čase začít jednat o jejím zrušení. Systém má osm stupňů podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonávané práce. Ne všichni členové vládní koalice ale se zrušením souhlasí – bojí se snižování mezd. A výhrady mají také někteří ekonomové.

Ani letos na tom nebudeme ekonomicky lépe než před covidem. Stát se zadlužuje, jen pomaleji

Ministerstvo financí zhoršilo letošní výhled ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle ve čtvrtek zveřejněné predikce vzroste o 1,2 procenta, v listopadu přitom předpokládalo růst 1,9 procenta. Česko se tak ani v letošním roce nevrátí na ekonomickou úroveň před pandemií koronaviru, řekl novinářům vrchní ředitel sekce hospodářské strategie a politiky ministerstva financí David Prušvic. Deficit veřejných financí by se letos měl snížit na 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 3,6 procenta HDP. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zdůraznil, že Česko letos přestane být jednou z nejrychleji se zadlužujících zemí Evropské unie

Horký den pro koalici. Jurečku se Stanjurou čeká grilování před Ústavním soudem kvůli důchodům

Ústavní soud (ÚS) chystá na středu veřejné slyšení ke kontroverznímu zkrácení mimořádné valorizace důchodů vloni v červnu. Své kroky bude muset obhajovat jak ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), tak ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pokud by soud rozhodl v neprospěch vlády, znamenalo by to zásah kolem 20 miliard do rozpočtu a každý důchodce by si přišel přibližně na 7 tisíc korun. Přesto se ve středu neočekává, že by padlo konečné rozhodnutí.

Vedení TOP 09 odmítlo Kalouska na evropské kandidátce. Hrozil rozpad koalice Spolu

Miroslav Kalousek, bývalý předseda TOP 09, nebude kandidovat do Evropského parlamentu. Ve čtvrtek o tom rozhodl výkonný výbor strany. Jeho kandidatura by ohrozila společnou kandidátku koalice Spolu, což by mohlo ovlivnit i sněmovní volby v roce 2025. Někdejší ministr financí totiž naráží u ODS i KDU-ČSL. Samotný Kalousek konstatoval, že rozhodnutí výboru přijímá. Následně rovněž oznámil, že výzvy ke kandidatuře do Senátu nevyslyší.

Stanjura mě chtěl fyzicky napadnout, říká Babiš. Hádce předcházela urážka ministrovy ženy

Hlasování o státním rozpočtu ve Sněmovně předcházela slovní roztržka mezi předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). Bývalý premiér prohlásil, že „místo lhaní mohl poslancům Stanjura vyprávět o tom, jak tuneloval rozpočet Opavy skrze svou manželku“. Takové tvrzení se ministra hluboce dotklo a šel si s Babišem situaci vyříkat. Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) dokonce musela schůzi přerušit. Ačkoliv se expremiér následně omluvil, neodpustil si další rýpanec. „Vy na druhé straně deset let urážíte moji rodinu. Toleroval jsem to a nezažaloval vás. Takže mi raději dejte pokoj, zatím jsem v klidu,“ prohlásil Babiš.

Farský se obořil na Stanjuru: Stát nemá na školy, ale kupuje benzinky? A ministři nic nevědí

Proč stát pořizuje síť benzinových stanic, když nemá peníze ani na školství či energie? Na to se na sociálních sítích ptá bývalý poslanec a jeden z lídrů hnutí STAN pro evropské volby Jan Farský. Státní společnost Čepro, která už provozuje síť čerpacích stanic EuroOil, totiž kupuje konkurenční síť Robin Oil. Rozhodnutí nerozumí ani bývalý ministr financí a expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Stanjura: Sháněli jsme peníze na dálnice a byly dvě možnosti. Lajdáctví, zuřila Schillerová

Stát si potřeboval půjčit na výstavbu dálnic a měli jsme dvě možnosti, buďto si vzít úvěr u EIB s úrokem 4,0 procenta, nebo vydat dluhopisy za 4,5 procenta, sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v reakci na kritiku opozice, podle které je půjčka od EIB pouze účetní trik. Podle exministryně Aleny Schillerové (ANO) vláda úvěrem od EIB pouze přenáší část plánovaného schodku státního rozpočtu do fondu dopravní infrastruktury, aby vypadal deficit státní kasy na rok 2024 opticky menší.

Nový rozpočet? Vláda udělala guláš bez cibule, kritizovali její postup Kalousek a Pilný

Sestavování rozpočtu bylo zcela mimo zákon, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). S bývalým ministrem financí Ivanem Pilným se shodl na tom, že vláda ignorovala proces, který všichni předchozí šéfové státní kasy považovali za svatý. Tvorbu rozpočtu Kalousek přirovnal k vaření guláše, ale podle špatného postupu.

Stát začne šetřit, tvrdí Stanjura. Pasujete se do role finančního kanóna, řekla Schillerová

Jsme si vědomi, že to nejsou populární opatření, ale zadlužování našeho státu bylo tak rychlé, že jsme museli zabrzdit a dát veřejné finance do pořádku, řekl ke schválení konsolidačního balíčku ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Dodal, že stát bude příští rok šetřit například na výdajích státního rozpočtu a počtu státních zaměstnanců. Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) se Stanjura „pasuje do role finančního kanóna“, ale reálně jde o stejný postup, jaký navrhovala vláda hnutí ANO, avšak s tím rozdílem, že nyní vše zaplatí lidé a firmy.