reklama

Místo letního osvěžení smrt: Jak neudělat z bazénů past na zvířata?

Možná znáte ten pocit viny: máte bazén a občas v něm najdete utopenou žabku, myšku nebo ptáčka. Bazény a další vodní nádrže skýtají pro tyto a další tvory velké nebezpečí. Jakmile do nich jednou spadnou, nemají se jak dostat ven.

reklama

Možná znáte ten pocit viny: máte bazén a občas v něm najdete utopenou žabku, myšku nebo ptáčka. Bazény a další vodní nádrže skýtají pro tyto a další tvory velké nebezpečí. Jakmile do nich jednou spadnou, nemají se jak dostat ven.

A nemyslete si, platí to třeba i o obyčejných sudech na dešťovku. Právě v nich se často topí kriticky ohrožení sýčkové. I proto se Česká ornitologická společnost spojila s firmou Zelená domácnost a obě společnosti daly hlavy dohromady. Vznikla tak skvělá vychytávka, která brání utopení nejen sýčků, ale i jiných druhů zvířat.

Zvířata si snadno mohou naše umělé vodní nádrže splést s těmi přirozenými a prostě do nich skočit. Problémem však je, že se pak nemají jak dostat ven. Přirozené nádrže obvykle mívají postupný vstup do vody, ty naše umělé nikoliv. Je tedy třeba v bazénu či nádrži vytvořit rampu, po které se zvířata budou moci dostat ven.

„Inspirací nám byl i plovák FrogLog, který je z USA a který taky nabízíme. Ale ten řeší hlavně bazény, já chtěl řešit hlavně hodně rozšířené sudy u okapů. A to bylo ještě před loňským suchem, teď je sudů daleko více,“ říká ke vzniku speciálního plováku Petr Dobrý ze Zelené domácnosti.

Kromě všestranného plováku pro vás máme ještě pár dalších tipů, jak se této nemilé situaci do budoucna úplně vyhnout a zachránit nespočet zvířecích životů.

Udržujte stromy v okolí bazénu či nádrže upravené

Zvláště mladší a nemotornější jedinci mohou do vody spadnout, když se jim nevyvede přeskočit z jedné větve na druhou nebo prostě jen neudrží rovnováhu. Zajistěte, aby větve nevisely přímo nad vodou či nezasahovaly až do ní.

Odstraňte z okolí bazénu či nádrže umělé zdroje potravy

Větší i menší zvířata mohou do vody spadnout při honbě za potravou. V okolí umělých vodních ploch proto nenechávejte žádnou potravu (a to ani tu potenciální – řádně zajistěte odpadkové koše a kontejnery, příp. kompost) a nekrmte v jejich blízkosti své zvířecí společníky.

Myslete na zvířata už při návrhu

Pokud váš bazén nebo nádrž zatím ještě nestojí, připočítejte do svých plánů i zvířata. Promyslete, zda bude stát na tom opravdu nejvhodnějším místě, zda bude mít vhodný vstup do vody, i to, zda bazén opravdu potřebujete. Velkým plusem je i možnost zakrytí celé vodní plochy či její oplocení alespoň na noc, kdy je většina ohrožených zvířat nejaktivnější.

Co dělat, pokud se v bazénu či nádrži začne topit zvíře

Pokuste se ho vytáhnout za pomoci něčeho, co plave (nafukovacího kruhu, matrace..) nebo mu poskytněte plochu, po které může vylézt ven samo (hadici, podběrák, lopatu…). Větší zvířata snadněji dostanete ven, pokud do mělčí části umístíte plastovou židli či jiný větší předmět, díky kterému budou moci vylézt ven. Pokud je zvíře zraněné či se vám nezdá jeho zdravotní stav, okamžitě volejte nejbližšímu veterináři či do záchranné stanice (číslo na centrální dispečink: 774 155 155).

A ještě úplně nakonec J Zelená domácnost by ráda rozjela výrobu záchranných plováků ve velkém, aby bylo možné zachránit co nejvíce zvířat. Rádi bychom jim pomohli propojit se s nějakou chráněnou dílnou, která by jejich produkty vyráběla. Pomoc lidem a pomoc zvířatům = dvě mrkve jedním řezem. J

Vendula Hlavová

Tagy:

Hlavní zprávy

Afghánci jsou na pokraji hladomoru. Polovina lidí nemá co jíst, tálibové jsou bezradní

Hospodářská situace v Afghánistánu se neustále zhoršuje. Zhruba polovina obyvatel země nemá co jíst, devíti milionům lidí hrozí hladomor. Tálibánské vládě, která není schopna situaci efektivně řešit, příliš nenahrává ani počasí. Teploty v Afghánistánu již začaly klesat pod bod mrazu, což krizi v budoucnu pravděpodobně ještě prohloubí.

Německo má po 16 letech novou vládu. Merkelovou vystřídal kancléř Scholz

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu odpoledne jmenoval novou vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí je šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Ministerstvo financí je díky právu veta považováno po kancléřském úřadu za druhý nejvyšší post v německé vládě.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama