reklama

Místo letního osvěžení smrt: Jak neudělat z bazénů past na zvířata?

Možná znáte ten pocit viny: máte bazén a občas v něm najdete utopenou žabku, myšku nebo ptáčka. Bazény a další vodní nádrže skýtají pro tyto a další tvory velké nebezpečí. Jakmile do nich jednou spadnou, nemají se jak dostat ven.

reklama

Možná znáte ten pocit viny: máte bazén a občas v něm najdete utopenou žabku, myšku nebo ptáčka. Bazény a další vodní nádrže skýtají pro tyto a další tvory velké nebezpečí. Jakmile do nich jednou spadnou, nemají se jak dostat ven.

A nemyslete si, platí to třeba i o obyčejných sudech na dešťovku. Právě v nich se často topí kriticky ohrožení sýčkové. I proto se Česká ornitologická společnost spojila s firmou Zelená domácnost a obě společnosti daly hlavy dohromady. Vznikla tak skvělá vychytávka, která brání utopení nejen sýčků, ale i jiných druhů zvířat.

Zvířata si snadno mohou naše umělé vodní nádrže splést s těmi přirozenými a prostě do nich skočit. Problémem však je, že se pak nemají jak dostat ven. Přirozené nádrže obvykle mívají postupný vstup do vody, ty naše umělé nikoliv. Je tedy třeba v bazénu či nádrži vytvořit rampu, po které se zvířata budou moci dostat ven.

„Inspirací nám byl i plovák FrogLog, který je z USA a který taky nabízíme. Ale ten řeší hlavně bazény, já chtěl řešit hlavně hodně rozšířené sudy u okapů. A to bylo ještě před loňským suchem, teď je sudů daleko více,“ říká ke vzniku speciálního plováku Petr Dobrý ze Zelené domácnosti.

Kromě všestranného plováku pro vás máme ještě pár dalších tipů, jak se této nemilé situaci do budoucna úplně vyhnout a zachránit nespočet zvířecích životů.

Udržujte stromy v okolí bazénu či nádrže upravené

Zvláště mladší a nemotornější jedinci mohou do vody spadnout, když se jim nevyvede přeskočit z jedné větve na druhou nebo prostě jen neudrží rovnováhu. Zajistěte, aby větve nevisely přímo nad vodou či nezasahovaly až do ní.

Odstraňte z okolí bazénu či nádrže umělé zdroje potravy

Větší i menší zvířata mohou do vody spadnout při honbě za potravou. V okolí umělých vodních ploch proto nenechávejte žádnou potravu (a to ani tu potenciální – řádně zajistěte odpadkové koše a kontejnery, příp. kompost) a nekrmte v jejich blízkosti své zvířecí společníky.

Myslete na zvířata už při návrhu

Pokud váš bazén nebo nádrž zatím ještě nestojí, připočítejte do svých plánů i zvířata. Promyslete, zda bude stát na tom opravdu nejvhodnějším místě, zda bude mít vhodný vstup do vody, i to, zda bazén opravdu potřebujete. Velkým plusem je i možnost zakrytí celé vodní plochy či její oplocení alespoň na noc, kdy je většina ohrožených zvířat nejaktivnější.

Co dělat, pokud se v bazénu či nádrži začne topit zvíře

Pokuste se ho vytáhnout za pomoci něčeho, co plave (nafukovacího kruhu, matrace..) nebo mu poskytněte plochu, po které může vylézt ven samo (hadici, podběrák, lopatu…). Větší zvířata snadněji dostanete ven, pokud do mělčí části umístíte plastovou židli či jiný větší předmět, díky kterému budou moci vylézt ven. Pokud je zvíře zraněné či se vám nezdá jeho zdravotní stav, okamžitě volejte nejbližšímu veterináři či do záchranné stanice (číslo na centrální dispečink: 774 155 155).

A ještě úplně nakonec J Zelená domácnost by ráda rozjela výrobu záchranných plováků ve velkém, aby bylo možné zachránit co nejvíce zvířat. Rádi bychom jim pomohli propojit se s nějakou chráněnou dílnou, která by jejich produkty vyráběla. Pomoc lidem a pomoc zvířatům = dvě mrkve jedním řezem. J

Vendula Hlavová

Tagy:
Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek
Lidé

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

U dopravních nehod není místo pro improvizaci, často vše trénujeme, říká šéf záchranářů
360°

U dopravních nehod není místo pro improvizaci, často vše trénujeme, říká šéf záchranářů

Středeční vlaková nehoda u Domažlic byla největší železniční tragédií v Česku za posledních 25 let. Na místě zasahovaly desítky záchranářů, kteří na podobné situace musí být vždy připraveni. „Podobné dopravní nehody se řeší podle standardní typové činnosti, není zde místo pro improvizaci. Záchranné složky vše několikrát do roka trénují,“ uvedl šéf pražské záchranné služby Petr Kolouch v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Meghan žádá po lidech 40 minut času. Narozeninové video jí kazil žonglující Harry

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová ve středu oslavila 40. narozeniny. Ve videu, které odpoledne sdílela na internetových stránkách své charitativní organizace Archewell, oznámila novou iniciativu na pomoc ženám při návratu do práce. Kampaně se zúčastní i známé osobnosti. Příspěvek Meghan je plný smíchu a okořeněný vystoupením jejího manžela Harryho. Vévodkyně se veřejně prezentovala poprvé od narození dcery Lilibet.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Proč do sebe vlaky u Milavče narazily? Chybí nám zabezpečovací systém, mají jasno experti

Stav trati a absence bezpečnostního systému ETCS jsou faktory, které mohly přispět ke srážce vlaků na Domažlicku, řekl CNN Prima NEWS Petr Šlégr z Centra pro efektivní dopravu. Podle něj je stav železnic v Česku oproti okolním státům zastaralý a ministerstvo dopravy nedělá dost pro to, aby byly bezpečné. Expert tak reagoval na středeční srážku vlaků u Milavče, při které zemřeli tři lidé.

reklama