reklama

Místo letního osvěžení smrt: Jak neudělat z bazénů past na zvířata?

Veverky, žáby, ptáci - to jsou jen některá zvířata, která se v bazénech či nádržích na dešťovku mohou utopit.
Foto: Zelená domácnost

Možná znáte ten pocit viny: máte bazén a občas v něm najdete utopenou žabku, myšku nebo ptáčka. Bazény a další vodní nádrže skýtají pro tyto a další tvory velké nebezpečí. Jakmile do nich jednou spadnou, nemají se jak dostat ven.

reklama

Možná znáte ten pocit viny: máte bazén a občas v něm najdete utopenou žabku, myšku nebo ptáčka. Bazény a další vodní nádrže skýtají pro tyto a další tvory velké nebezpečí. Jakmile do nich jednou spadnou, nemají se jak dostat ven.

A nemyslete si, platí to třeba i o obyčejných sudech na dešťovku. Právě v nich se často topí kriticky ohrožení sýčkové. I proto se Česká ornitologická společnost spojila s firmou Zelená domácnost a obě společnosti daly hlavy dohromady. Vznikla tak skvělá vychytávka, která brání utopení nejen sýčků, ale i jiných druhů zvířat.

Zvířata si snadno mohou naše umělé vodní nádrže splést s těmi přirozenými a prostě do nich skočit. Problémem však je, že se pak nemají jak dostat ven. Přirozené nádrže obvykle mívají postupný vstup do vody, ty naše umělé nikoliv. Je tedy třeba v bazénu či nádrži vytvořit rampu, po které se zvířata budou moci dostat ven.

„Inspirací nám byl i plovák FrogLog, který je z USA a který taky nabízíme. Ale ten řeší hlavně bazény, já chtěl řešit hlavně hodně rozšířené sudy u okapů. A to bylo ještě před loňským suchem, teď je sudů daleko více,“ říká ke vzniku speciálního plováku Petr Dobrý ze Zelené domácnosti.

Kromě všestranného plováku pro vás máme ještě pár dalších tipů, jak se této nemilé situaci do budoucna úplně vyhnout a zachránit nespočet zvířecích životů.

Udržujte stromy v okolí bazénu či nádrže upravené

Zvláště mladší a nemotornější jedinci mohou do vody spadnout, když se jim nevyvede přeskočit z jedné větve na druhou nebo prostě jen neudrží rovnováhu. Zajistěte, aby větve nevisely přímo nad vodou či nezasahovaly až do ní.

Odstraňte z okolí bazénu či nádrže umělé zdroje potravy

Větší i menší zvířata mohou do vody spadnout při honbě za potravou. V okolí umělých vodních ploch proto nenechávejte žádnou potravu (a to ani tu potenciální – řádně zajistěte odpadkové koše a kontejnery, příp. kompost) a nekrmte v jejich blízkosti své zvířecí společníky.

Myslete na zvířata už při návrhu

Pokud váš bazén nebo nádrž zatím ještě nestojí, připočítejte do svých plánů i zvířata. Promyslete, zda bude stát na tom opravdu nejvhodnějším místě, zda bude mít vhodný vstup do vody, i to, zda bazén opravdu potřebujete. Velkým plusem je i možnost zakrytí celé vodní plochy či její oplocení alespoň na noc, kdy je většina ohrožených zvířat nejaktivnější.

Co dělat, pokud se v bazénu či nádrži začne topit zvíře

Pokuste se ho vytáhnout za pomoci něčeho, co plave (nafukovacího kruhu, matrace..) nebo mu poskytněte plochu, po které může vylézt ven samo (hadici, podběrák, lopatu…). Větší zvířata snadněji dostanete ven, pokud do mělčí části umístíte plastovou židli či jiný větší předmět, díky kterému budou moci vylézt ven. Pokud je zvíře zraněné či se vám nezdá jeho zdravotní stav, okamžitě volejte nejbližšímu veterináři či do záchranné stanice (číslo na centrální dispečink: 774 155 155).

A ještě úplně nakonec J Zelená domácnost by ráda rozjela výrobu záchranných plováků ve velkém, aby bylo možné zachránit co nejvíce zvířat. Rádi bychom jim pomohli propojit se s nějakou chráněnou dílnou, která by jejich produkty vyráběla. Pomoc lidem a pomoc zvířatům = dvě mrkve jedním řezem. J

Vendula Hlavová

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Pokud se kandidáti na amerického prezidenta zaměřují v kampani na některý ze států nejvíc, bývá to tradičně Florida. A nejinak tomu je i letos. Oba kandidáti utratili za kampaň na Floridě nejvíc peněz, oba k floridským voličům nejčastěji promlouvají a odkazují na ně ve svých projevech. A nejen to, současný prezident Donald Trump se na Floridu loni dokonce i přestěhoval a v sobotu tam předčasně odvolil. Čím to je, že politici napínají tolik svého úsilí právě k Floridě?

reklama
Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
reklama
reklama
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

ČEZ prodal domy v Hluboké nad Vltavou firmě na zpracování kovů. Ta na nich trží dvakrát víc
MMR má v účetnictví chyby za pět miliard. Není to tak zásadní, konstatoval NKÚ
Další články
reklama
reklama