Záběry kruté proměny ukrajinských měst. Loňskou vánoční pohodu nahradil válečný zmar

Ulice plné vánočních stromků, barevných světel, girland a dalších dekorací. Tak vypadal loni předvánoční čas v Mariupolu, jak ukazuje video, které nyní koluje na sociálních sítích. Je na něm vidět v plné kráse i mariupolské divadlo, které přibližně o tři měsíce později rozbombardovali Rusové v době, kdy se v něm ukrývaly stovky lidí.

Letos se přístavní město nerozzáří. „Naprosto srdcervoucí. Tehdy toto ohromující, klidné a nadějné město netušilo, co ho čeká o dva měsíce později: ruské tanky, válečné akce, zkáza a ruiny,“ napsala učitelka z Oxfordské univerzity Jennifer Cassidyová, která sdílela video vánočního Mariupolu na svém twitterovém profilu. Záhuba, která toto přístavní město letos potkala, zarmoutila i další uživatele na sociálních sítích.

„Podívejte se, jak krásné toto přístavní město bylo – před ruskou invazí a intenzivním bombardováním. Dnes je město v troskách, bídě a temnotě,“ uvádí další.

Jihoukrajinský Mariupol Rusové oblehli krátce po začátku letošní invaze ze dne 24. února, dobýt se jim ho ale podařilo až v květnu. Než město padlo do jejich rukou, bylo téměř zničeno. Ukrajinští představitelé minulý měsíc odhadli, že při útocích zahynulo asi 25 tisíc civilistů.

Na videu zachycujícím atmosféru Vánoc nechybí ani známé mariupolské divadlo, které ještě loni zdobily tisíce vánočních světel. Na náměstí před vchodem stál několikametrový stromek, který byl osázený dekoracemi ve zlato-červených barvách. Nyní z této kulturní památky zbyly jen trosky. Divadlo 16. března zničily dvě půltunové bomby, které na něj shodily ruské letouny. Při útoku zemřelo nejméně 12 lidí, mnoho dalších bylo zraněno.

Lidé na sociálních sítích sdílí videa i dalších ukrajinských měst, která zachycují atmosféru loňských Vánoc. „Charkov v loňském roce. Město je již řadu měsíců brutálně ostřelováno ruskými vojsky,“ napsal pod videem poradce ministra vnitra Ukrajiny Anton Geraščenko.

O vánoční atmosféru v omezené míře by obyvatelé Charkova neměli přijít ani letos. „Centrální náměstí Charkova letos nebude zdobit vánoční strom. Městská rada se však rozhodla vyzdobit vestibuly metra, aby vpředvečer svátků potěšila obyvatele města,“ napsala na Twitteru Iryna Voičuková.

O vánoční výzdobu by neměl přijít ani Kyjev. Ten si podle slov tamního starosty Vitalije Klička nenechá od ruského prezidenta Vladimira Putina Vánoce ukrást. Ukrajinská metropole bude vyzdobena vánočními stromy navzdory ruskému ostřelování. Kvůli nedostatku energií ale nebudou nejspíše ozdobeny světélky, uvádí web CNN.

Na Ukrajině se pravoslavné Vánoce slaví podle gregoriánského kalendáře od 6. do 19. ledna. Letos poprvé ale ukrajinská pravoslavná církev umožní věřícím slavit už 25. prosince. Chce se tím podle všeho odlišit od moskevského patriarchátu, který podporuje ruskou útočnou válku.

Tagy: