reklama

Mladé, svěží a s osobitým charakterem. Čím se svatomartinské víno liší od ostatních?

Svatomartinské víno se poprvé ochutnává na svatého Martina. Nejen vinaři, ale i milovníci svatomartinského vína na něj netrpělivě čekají. S první sklenkou se totiž ukáže, zda se ročník 2021 vydařil a jestli je opravdu důvod k oslavám. Na jednu takovou slávu ve vinařství Kutná Hora zavítala také reportérka CNN Prima NEWS Karolína Oehmova.

reklama

Svatomartinské oslavy se ve spojitosti s ochutnáváním vína do podvědomí veřejnosti dostávají až v posledních letech. A to je veliká škoda. Tato vína totiž mají osobitý charakter a určitě si rozšíření do společnosti zaslouží.

„Svatomartinská vína jsou mladá, svěží a čerstvá, která zrála pouze pár týdnů a už za tu krátkou dobu si dokázala získat svůj osobitý charakter,“ říká Lukáš Rudolfský, majitel a generální ředitel vinařství v Kutné Hoře.

Není víno jako víno

Každé svatomartinské víno prochází laboratorním rozborem a je posuzováno odbornou komisí. Musí splňovat kritéria na aroma, barvu a chuť. Jeho výroba se od toho ostatního nijak neliší. Jen hrozny na svatomartinské víno se sbírají o něco dříve. Ideální doba pro zkonzumování je pak do Velikonoc následujícího roku.

Už na něj máte chuť? Tak tady je malý tip, co si k takovému vínu dopřát k jídlu. „Svatomartinské víno se nejvíc hodí k tučnějším jídlům, jelikož jsou svěží a aromatická. Ideální volbou je pak samozřejmě svatomartinská husa,“ doporučuje Rudolfský a při té příležitosti diváky zve na Svatomartinské hody, které se uskuteční tuto sobotu 12. 11. v Galerii Středočeského kraje, kde návštěvníci budou moci ochutnat přes 80 vzorků svatomartinského vína a husí speciality od místních restauratérů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Strach o Rockyho: Covid zkomplikoval porod Vémolovy Lely, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Aktualizováno

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama