reklama

Víno i pivo pro mladistvé? Kandidát Spolu navrhuje zpřístupnit alkohol už od šestnácti

Povolit alkohol mladistvým, i tím se snaží voliče zaujmout někteří kandidáti do Sněmovny. Tomáš Kalivoda (ODS) by rád pivo nebo víno povolil šestnáctiletým. Varují před tím však odborníci i ostatní politici.

reklama

Mladí stejně pijí, tak jim to pojďme oficiálně povolit. S takovým nápadem před volbami přichází jeden z kandidátů koalice Spolu. Navrhuje, aby pivo, víno případně šumivé víno mohli pít lidé už od 16 let věku. Například v Německu je to možné pod dozorem rodičů dokonce od 14 let.

„Navrhuji, aby pivo, víno případně šumivé víno mohli pít lidé již od 16 let věku. Například v Německu, tak je možné dokonce od 14 let, ale když jsou u toho rodiče,“ navrhuje Tomáš Kalivoda (ODS).

Jenže v Česku je pití u mladých problém už teď. Lékař Michal Miovský, který řeší závislosti, upozorňuje, že je tu pro ně alkohol skoro nejdostupnější v Evropě. „V podstatě i ta hranice 18 let není super bezpečná, protože třeba centrální nervová soustava zraje až do zhruba 21., 22. roku, takže po této stránce je to úplně neobhajitelné,“ upozorňuje expert.

„Hloupé, nesmyslné. Nevymýšlejme, prosím, žádné nové nesmysly před volbami,“ říká Roman Onderka (ČSSD). „A jak to chcete měřit nebo kontrolovat? Já myslím, že to je špatně. Jsem i předseda protidrogové rady a tam to samozřejmě řešíme, protože ta spotřeba alkoholu je u nás stále vysoká a měli bychom dělat všechno proto, aby se snížila. Samotná ODS, kterou kandidát zastupuje, nemá jasný názor,“ míní Andrej Babiš.

„Já to nepokládám za zásadní věc, která by měla posunout Českou republiku, ale je to určitě věc o které se bude debatovat,“ míní Martin Kupka (ODS), který je součástí koalice, která návrh předkládá.

A pro úpravu by nezvedl ruku ani bývalý šéf brněnské pobočky Národní protidrogové centrály Robert Šlachta, který se zkouší dostat do Sněmovny s hnutím Přísaha. „Snižování jakékoliv hranice podávání alkoholických tabákových výrobků je nesmysl, takže já jsem naprosto proti tomu,“ řekl Šlachta.

Víno nebo pivo k jídlu si můžou dát od 16 let ve Skotsku. Od 17 let se pije v Řecku nebo na Maltě. Naopak ve Spojených státech je pít povoleno až od jednadvaceti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Vondráček?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Vondráček?

Prognóza zdravotního stavu prezidenta je krajně nejistá, cituje z dopisu od lékařů šéf Senátu Miloš Vystrčil. Hospitalizovaný Miloš Zeman dle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) není momentálně schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zástupci senátorských klubů proto nevidí jinou možnost než převést prezidentské pravomoci na premiéra a šéfa Sněmovny. Jak se situace bude vyvíjet dále? Sledujte speciální vysílání CNN Prima NEWS, které bude k dispozici živě i v tomto článku. Hosty budou mimo jiné předseda Sněmovny Radek Vondráček nebo předseda senátní komise pro ústavu Zdeněk Hraba.

Idioti, kuřecí mozky a zbabělci. Slováci jsou zděšeni z bitky chuligánů přímo na hřišti

Měl to být sportovní svátek mezi prvním a druhým týmem tabulky. Nakonec to skončilo jednou z největších ostud v dějinách slovenského fotbalu. Derby mezi Spartakem Trnava a Slovanem Bratislava se totálně zvrtlo v 15. minutě, kdy se fanoušci obou znepřátelených táborů brutálně porvali přímo na hřišti. Ze záběrů je patrné, že někteří z nich skončili v bezvědomí. Nevídaný incident se strhl poté, co trnavští příznivci vyšplhali na střechu tribuny, kde se nacházeli fanoušci soupeře a zasypali je dýmovnicemi.

Mynář zaútočil na Vystrčila: Předvádí pokrytectví a chce Zemana zbavit pravomocí

Miloš Vystrčil (ODS) předvádí pokrytectví, jaké jsem v životě nezažil, zaútočil na šéfa Senátu veřejně hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil to v pondělí odpoledne na dlouho očekávané tiskové konferenci. Vystrčil se podle Mynáře chce jen zviditelnit, což povede ke zbavení prezidenta pravomocí. K tomu, v jakém je prezident zdravotním stavu, se Mynář ale detailněji nevyjádřil.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama