víno

Výpis příspěvků ke štítku „víno“

Rozhledna ve tvaru kalichu nadchne nejen milovníky vína. Navštívit ji můžete v Litoměřicích

1. ledna 2023 17:42

V centru Litoměřic můžete najít budovu, která nemá v České republice obdoby. Na jejím vrcholku je totiž speciální vyhlídková věž, kterou si v 16. století nechali postavit tehdejší majitelé domu. Připomíná sklenici vína a právě víno sem do ní chodili se svými známými i pít. Budova Kalich je ale zajímavá nejen tím, co má na střeše, ale i tím, co skrývá v podzemí.

Zkáza ukrajinského Bachmutu: Z města šumivých vín nezbylo prakticky nic, ukazují záběry

6. prosince 2022 12:22

Ještě před válkou šlo o 72tisícové město, které se soustředilo na výrobu šumivých vín. Nyní z doněckého Bachmutu vlivem ruského bombardování nezbylo téměř nic. Jen stěží by člověk ve městě našel budovu, která není poničená. Většinu staveb neustálé boje doslova srovnaly se zemí. U Bachmutu už se válčí dlouhé týdny a odehrávají se tu ty nejkrvavější epizody ruské invaze na Ukrajinu. Svou brutalitou i stylem připomínají záběry z města a okolí zákopovou první světovou válku.

BIO vinaři volají po konci poplatků do vinařského fondu

28. listopadu 2022 16:59

BIO vinaři každoročně odvádějí do vinařského fondu mnohonásobně více, než se jim vrací ve formě podpory. Více než dvacetinásobek peněz, které do vinařského fondu BIO vinaři přinesou, se dává na podporu projektů nedbající o ochranu přírody. BIO vinaři jsou znevýhodněni, jelikož ze své podstaty je výroba BIO vín dražší. BIO vinaři si propagaci a osvětu ochrany přírody skrz chování spotřebitelů musí zaplatit sami, a volají po ukončení odvodů do vinařského fondu.

Obytným vozem napříč Českem: Jih Moravy nabízí kulturu, historii a především víno

16. října 2022 08:28

Jižní Morava – ráj vína. Nápojem pravdy v tomto regionu nasáklo skoro vše, zdejší zelené lány vinic, stezky pro pěší i cyklotrasy. Na možnost dát si sklenku narazíte ráno i večer a skoro všude. S obytňákem jsme zamířili do Velkých Bílovic, kde nám chybělo jediné: Víc času, abychom zdejší nejen přírodní krásy mohli užít do syta.

Dobré víno potřebuje kromě sluníčka i čas. Jak zraje ve Velkých Pavlovicích?

4. října 2022 00:39

Vyrobit dobré víno není nic jednoduchého. Stojí za tím velké úsilí mnoha lidí a také sklepmistrů, kteří se starají o to, aby lahodný mok dobře uzrál. My jsme se proto vydali na jižní Moravu do Velkých Pavlovic nedaleko Pálavy, kolébky českého vinařství, abychom zjistili, jak náročná je cesta od vinné révy z vinice až po nablýskané láhve, které se dostanou do rukou milovníků vína.

Kuriózní auto Karla III.: Jeho stařičký Aston Martin nyní jezdí na odpady z vína a sýrů

18. září 2022 09:10

Členové britské královské rodiny byli vždy zdatnými a nadšenými automobilisty snad i proto, že pro ně šlo o vítaný závan života obyčejných lidí. Novopečený král Karel III. v tomto směru vzorně následoval své rodiče, na jeho nejoblíbenějším voze je ale přece jen cosi neobvyklého. Nechal jej totiž přestavět na biopalivo, které vzniká zpracováním odpadních potravinářských surovin.