reklama

Musíme si pomáhat: Nová hybridní Mazda 2 vsadila na techniku domácího konkurenta

Doba není jednoduchá a jednotlivé automobilky hledají způsoby, jak splnit drakonické limity flotilových emisích. Řešením jsou samozřejmě elektrifikované modely, jejichž vývoj si však každý nemůže dovolit. V takovém případě je potřeba požádat o spolupráci konkurenci.

reklama

Mazda 2 doposud platila za prémiové auto do města, o čemž svědčila nejen její cenovka hraničící s neprodejností, ale třeba také standardní atmosférický jedenapůllitrový motor. Japonský výrobce z Hirošimy má ale s emisemi starostí nad hlavu, a tak se v případě další verze dvojky obrátil na někoho, kdo na elektrifikaci už dávno vyzrál a sice Toyotu a její hybridní model Yaris. Právě z něj elektrifikovaná Mazda 2 takřka beze změn vychází. Na trh přijde v příštím roce a vyrábět se na rozdíl od kolínského Yarisu bude ve Francii.

Přes inteligentní kopírák

Spojení mezi dvěmi japonskými automobilkami umožňuje Mazdě uvést v Evropě svůj první plně hybridní pohon. Elektromotor o výkonu 59 kilowattů (79 koní) spolupracuje s atmosférickým tříválcovým benzinovým motorem Toyota o zdvihovém objemu 1,5 litru a výkonu 68 kW (91 k). Při kombinovaném výkonu obou produkuje nová Mazda 2 85 kW (114 k), což do reálného života hravě stačí.

Z klidu se tento špunt dostane na stovku za 9,7 vteřiny a umí dosáhnout maximální rychlosti 175 km/h. V závislosti na tom, zda si objednáte patnáctipalcová nebo šestnáctipalcová kola, si tato dvojka vezme z nádrže v kombinovaném cyklu WLTP jen 3,8 litru na stovku a vypustí jen 87 g CO2/km.

Mazda bude prodávat svůj nový model s výběrem ze tří úrovní výbavy: Hybrid Pure, Hybrid Agile a Hybrid Select. Zavazadlový prostor 286 litrů a rozvor 2 560 mm jsou samozřejmě čísla identická s Yarisem. Podobně jako dárcovský vůz Toyota se i nová Mazda 2 bude moci pochlubit pětihvězdičkovým hodnocením bezpečnosti Euro NCAP.

Není dvojka jako dvojka

Pozor, uvedení nové hybridní Mazdy 2 neznamená konec dosavadního benzinového modelu. „Původní Mazda 2 bude nadále v prodeji, v lednu přijde na trh její facelift. Mazda 2 Hybrid bude variantou pro zákazníky, kteří mají zájem právě o hybridní pohon u tohoto supermini,“ uvedla Markéta Kuklová z českého zastoupení Mazdy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama