reklama

Muž, který přežil požár v pražských Holešovicích: Stěna od souseda letěla ke mně

Mohutná exploze a požár, který zachvátil na začátku července dům v pražských Holešovicích, připravily několik lidí o bydlení. V jednom z bytů přišel o život muž, další čtyři lidé skončili zranění v nemocnici. Ostatním obyvatelům domu se podařilo dostat včas do bezpečí. Trauma z hrůzného zážitku si ale ponesou nejspíš celý život. Jeden z poškozených emotivně promluvil o tragédii, která je zasáhla, před naší kamerou.

reklama

„Je to těžké, strašně těžké. Zdají se mi špatné sny. Ale život jde dál a já jsem rád, že jsem pořád tady, že jsem naživu,“ řekl CNN Prima NEWS Jaroslav Svoboda.

Co se vlastně stalo? Ve středu 1. července v osm hodin ráno domem ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích otřásla obrovská exploze. Po výbuchu následoval požár několika bytů. Jen pár minut po ohlušující ráně zaplnily ulici záchranářské vozy. Na místě panoval zmatek a strach.

„Stála jsem tady, kouřila a najednou mi přistál kus šutru na hlavě, tak jsem se lekla a najednou jsem slyšela střep. Střepy, jako kdyby okno...“ popisovala svědkyně. „Museli jsme opustit barák, protože se nevědělo, jestli to nepůjde ještě dál. Je to hrozný pro ty lidi, kterých se to týká přímo,“ doplnila ji další žena.

Okamžiky hrůzy

Jedním z těch, komu se jako zázrakem podařilo z hořícího bytu vyváznout bez zranění, je i Jaroslav Svoboda. „Před tím výbuchem tam byly dvě nebo tři rány a já jsem si říkal, že tady jsou nějací dělníci nebo co se to děje. Bylo bum, bum, bum a potom ta velká rána. Přišla ta exploze a nejdou jsem byl u dveří, ještě jsem stihl zahlédnout tu záři. Celá stěna od souseda letěla ke mně. Rudá stěna. Byl jsem zachráněn tím, že jsem byl v koupelně. Tlaková vlna mě vyhodila ven,“ popsal okamžiky hrůzy muž.

Během chvíle přišel úplně o všechno. Z jeho bytu nezbylo nic. Ve chvíli, kdy požár propukl, nebyl čas zachraňovat věci. Hlavní bylo dostat se z ohnivého pekla co nejrychleji pryč. „Byl jsem v šoku. Utíkal jsem. Byla to panika, nevím, jestli jsem si odemknul. Byl jsem na schodech a už se tam křičelo,“ vzpomínal Svoboda, který je vášnivý malíř. Jeho práci během několika vteřin pohltily plameny. Některé obrazy mu zůstaly, ale oheň se na nich podepsal. „Bylo zničeno patnáct nebo dvacet obrazů, které pro mě byly hodně důležité,“ svěřil se umělec.

V době tragédie na místě zasahovaly desítky hasičů, policistů a záchranářů. Právě jim vděčí pan Svoboda i jeho sousedé za záchranu života. Bez pomoci se neobejde ani dnes. Střechu nad hlavou mu zajistilo město. „Chtěl bych poděkovat všem profesionálům, lidský přístup starosty, který mi poskytl náhradní bydlení, a hlavně svojí přítelkyni, které jsem v době výbuchu psal SMS, bez ní bych tady nebyl,“ dodal Svoboda. Vyšetřovatelé na případu stále pracují. Příčinu a okolnosti výbuchu zatím neznají.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Právo mě odvolat má jen prezident, reagoval Mynář na výzvy k rezignaci

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už více než týden. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí uvedl, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci. Ještě předtím na tiskové konferenci vystoupil také hradní kancléř Vratislav Mynář, který Vystrčila obvinil, že se chce jen zviditelnit a předvádí pokrytectví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý vyzval Mynáře k rezignaci, ten reagoval, že odvolat ho může jen prezident.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Okamura: Aktivovat článek 66? Z 12 řádků to nepůjde. Zeman dostal nejvíce hlasů v historii

Chceme více informací, řekl předseda SPD Tomio Okamura před schůzkou, na které šéfové sněmovních stran jednali s vedením Senátu o postupu při předání prezidentských pravomocí. Okamura zdůraznil, že k aktivaci ústavního článku 66 není zatím důvod. Lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN se ale shodli na tom, že by měli zbavit Miloše Zemana prezidentských pravomocí.

Afrikou se šíří nová droga. Narkomani užívají drcený automobilový katalyzátor

Drogová závislost je fenomén, který zásadně ovlivnil dějiny 20. století a ovlivňuje i současnost. Jak je ale dobře známo, k pořádnému „materiálu“ se lze dostat jen prostřednictvím pořádného množství peněz. V Africe proto tamní narkomani vynalezli způsob, jak se „sjet“ do bezvědomí prakticky zadarmo. Stačí jim k tomu rozdrcená keramická výplň autokatalyzátoru.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Vláda není připravena na sílící epidemii, tvrdí Spolu. Jaká opatření preferuje koalice?

Vláda podle expertního týmu koalice Spolu nemá připravená opatření proti sílící epidemii koronaviru a neposkytla opozici potřebná data. V prohlášení, které AntiCovid tým v úterý poskytl novinářům, experti uvádí, že bez znalostí dat nemohou aktivně podpořit stanoviska připravovaná ministerstvem zdravotnictví. K jejich zapojení do rozhodování vyzval minulý týden premiér končící vlády Andrej Babiš (ANO).

reklama