reklama

Muž, který přežil požár v pražských Holešovicích: Stěna od souseda letěla ke mně

Mohutná exploze a požár, který zachvátil na začátku července dům v pražských Holešovicích, připravily několik lidí o bydlení. V jednom z bytů přišel o život muž, další čtyři lidé skončili zranění v nemocnici. Ostatním obyvatelům domu se podařilo dostat včas do bezpečí. Trauma z hrůzného zážitku si ale ponesou nejspíš celý život. Jeden z poškozených emotivně promluvil o tragédii, která je zasáhla, před naší kamerou.

reklama

„Je to těžké, strašně těžké. Zdají se mi špatné sny. Ale život jde dál a já jsem rád, že jsem pořád tady, že jsem naživu,“ řekl CNN Prima NEWS Jaroslav Svoboda.

K tématu

Co se vlastně stalo? Ve středu 1. července v osm hodin ráno domem ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích otřásla obrovská exploze. Po výbuchu následoval požár několika bytů. Jen pár minut po ohlušující ráně zaplnily ulici záchranářské vozy. Na místě panoval zmatek a strach.

„Stála jsem tady, kouřila a najednou mi přistál kus šutru na hlavě, tak jsem se lekla a najednou jsem slyšela střep. Střepy, jako kdyby okno...“ popisovala svědkyně. „Museli jsme opustit barák, protože se nevědělo, jestli to nepůjde ještě dál. Je to hrozný pro ty lidi, kterých se to týká přímo,“ doplnila ji další žena.

Okamžiky hrůzy

Jedním z těch, komu se jako zázrakem podařilo z hořícího bytu vyváznout bez zranění, je i Jaroslav Svoboda. „Před tím výbuchem tam byly dvě nebo tři rány a já jsem si říkal, že tady jsou nějací dělníci nebo co se to děje. Bylo bum, bum, bum a potom ta velká rána. Přišla ta exploze a nejdou jsem byl u dveří, ještě jsem stihl zahlédnout tu záři. Celá stěna od souseda letěla ke mně. Rudá stěna. Byl jsem zachráněn tím, že jsem byl v koupelně. Tlaková vlna mě vyhodila ven,“ popsal okamžiky hrůzy muž.

Během chvíle přišel úplně o všechno. Z jeho bytu nezbylo nic. Ve chvíli, kdy požár propukl, nebyl čas zachraňovat věci. Hlavní bylo dostat se z ohnivého pekla co nejrychleji pryč. „Byl jsem v šoku. Utíkal jsem. Byla to panika, nevím, jestli jsem si odemknul. Byl jsem na schodech a už se tam křičelo,“ vzpomínal Svoboda, který je vášnivý malíř. Jeho práci během několika vteřin pohltily plameny. Některé obrazy mu zůstaly, ale oheň se na nich podepsal. „Bylo zničeno patnáct nebo dvacet obrazů, které pro mě byly hodně důležité,“ svěřil se umělec.

V době tragédie na místě zasahovaly desítky hasičů, policistů a záchranářů. Právě jim vděčí pan Svoboda i jeho sousedé za záchranu života. Bez pomoci se neobejde ani dnes. Střechu nad hlavou mu zajistilo město. „Chtěl bych poděkovat všem profesionálům, lidský přístup starosty, který mi poskytl náhradní bydlení, a hlavně svojí přítelkyni, které jsem v době výbuchu psal SMS, bez ní bych tady nebyl,“ dodal Svoboda. Vyšetřovatelé na případu stále pracují. Příčinu a okolnosti výbuchu zatím neznají.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Pokud se kandidáti na amerického prezidenta zaměřují v kampani na některý ze států nejvíc, bývá to tradičně Florida. A nejinak tomu je i letos. Oba kandidáti utratili za kampaň na Floridě nejvíc peněz, oba k floridským voličům nejčastěji promlouvají a odkazují na ně ve svých projevech. A nejen to, současný prezident Donald Trump se na Floridu loni dokonce i přestěhoval a v sobotu tam předčasně odvolil. Čím to je, že politici napínají tolik svého úsilí právě k Floridě?

reklama
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
NKÚ: MMR má v uzávěrce chyby za pět miliard. Nejsou to vážné nedostatky, reaguje resort
Další články
reklama
reklama