Muzeum Kampa bude posuzovat, kdy po požáru otevře. Teď se sčítají škody

V technické místnosti Muzea Kampa v pražské ulici U Sovových mlýnů hoří elektrické rozvody.

Požár v pražské ulici U Sovových mlýnů, který vypukl po 14. hodině, se hasičům podařilo dostat pod kontrolu

„Nyní posuzujeme ekonomické škody na technickém zázemí Museum Kampa – je výrazně poškozena klimatizace, a dále pak škody na uměleckých dílech. Žádné umělecké dílo naštěstí nebylo při požáru zničeno, ale bohužel se do objektu dostal kouř. Restaurátoři musí posoudit dnes a zítra, zda bude nutné přistoupit k očištění uměleckých děl. Doufám, že v pátek dopoledne budeme schopni říci, zda a případně kdy se muzeum opět otevře pro veřejnost. Děláme vše pro to, aby nás tento požár nezahubil. Muzeum Kampa přežilo povodně, koronavirus a já doufám, že i s vaší pomocí přežije tento požár,“ uvedl k aktuálnímu stavu věcí po požáru předseda Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

V technické místnosti Muzea Kampa v pražské ulici U Sovových mlýnů hořely elektrické rozvody. Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů. V budově se nacházely tlakové lahve. Hasiči to uvedli na svém Twitteru. Záchranáři ošetřili jednoho člověka.

Předseda Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil také informoval, že sběratelka umění Meda Mládková je v pořádku.

Kvůli zplodinám z kouře, které pronikly do výstavních prostor Muzea Kampa, bylo nutné několik obrazů vynést, s odvětráním zakouřených výstavních prostor pomohla technika. „Je jednodušší vysát kouř z místností, než abychom díla neodborným zásahem poškodili,“ řekl CNN Prima NEWS Jiří Pospíšil.

Muzeum Kampa spravuje mimo jiné sbírku děl průkopníka abstraktního umění Františka Kupky (1871–⁠1957), jednoho z nejvýznamnějších představitelů světového umění 20. století.

Sovovy mlýny, kde sídlí Muzeum Kampa, byly v roce 2002 zasaženy stoletou vodou. Díky nasazení zaměstnanců muzea a pomáhajících dobrovolníků se je podařilo v krátké době otevřít veřejnosti.

Tagy: