reklama

Starší muž onanoval v parku plném lidí. Usvědčila ho fotografie kolemjdoucího

Pražští policisté mají na stole další případ, kdy muž na veřejnosti onanoval. Kriminalisté sice podezřelého našli, kvůli vyšetřování ale potřebují vyslechnout další svědky, a tak žádají o pomoc.

reklama

V polovině září policie přijala oznámení, že v pražských sadech Svatopluka Čecha starší muž onanuje v parku. Při uspokojování ho vyfotil jeden z kolemjdoucích a s fotkou zamířil na policii. „Policisté ho na základě fotografie ztotožnili a vyslechli, ale muž se k činu nepřiznává,“ říká tiskový mluvčí policie Jan Rybanský.

Aby se vyšetřovatelé mohli posunout dál, potřebují vyslechnout další svědky. Pokud jste tedy dotyčného u stanice metra viděli, zavolejte na číslo 158. Obrátit se můžete také na redakci Krimi zpráv.

Policisté řeší podobných případů za poslední dobu více. Hledají také muže, který si na ulici náhodně vytipoval ženu a tu poté osahával. „Políbil ji zezadu na krk a následně jí začal sahat na hýždě,“ uvádí Rybanský. Muž pokračoval i přesto, že se žena bránila. Oba případy policie řeší jako výtržnictví.

Někdy útočníci zajdou dál

I sexuální nátlak, který pachatelé konají přes sociální sítě, je trestný čin. Na internetu si vytipují svoji oběť a většinou z ní vylákají lechtivé fotografie. Když chtějí další fotografie, neváhají použít nejrůznější výhrůžky. Takových situací řeší kriminalisté desítky ročně. Ještě více mají ale případů znásilnění. „V roce 2019 jsme za prvních sedm měsíců evidovali celkem čtyři sta sedmdesát případů znásilnění. V následujícím roce to pak bylo necelých čtyři sta, což se dá částečně vysvětlit i tím, že byla koronavirová opatření,“ uvádí Policejní prezidium.

Letos jich policie řešila už pět set. Často ale ženy traumatizující zážitek ani nenahlásí, protože mají strach. Podle psychologa vnímá každá oběť znásilnění jinak. Některá se s ním dokáže vypořádat lépe. Trauma ale může skončit tragédií. „V literatuře jsou dokonce popisované případy, kdy taková žena spáchá sebevraždu řadu let poté, co se ta událost stala,“ říká psycholog Karel Humhal.

Pokud ženy znásilnění, sexuální nátlak nebo i obtěžování na ulici zažijí, měly by i přes stud nebo strach jít na policii. Mohou tak zabránit tomu, aby násilník ublížil někomu dalšímu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama