Pes na Petříně skalpoval malého chlapce. Soud muži, který ho venčil, zmírnil trest

Pražský městský soud ve středu zmírnil trest Jaroslavu P., který venčil psa, jenž vážně zranil malého chlapce. Zrušil rozsudek obvodního soudu, který mu v únoru uložil desetiměsíční vězení a nahradil ho tříletým podmíněným trestem. Kříženec takzvaných bojových plemen loni na pražském Petříně prokousl dítěti hrudník a způsobil mu tříštivé zlomeniny žeber. Podle zástupce poškozených má chlapec stále psychické problémy.

„Muž jednání před odvolacím soudem litoval,“ odůvodnila verdikt předsedkyně senátu Hana Chaloupková. Muž dříve uváděl, že pes není jeho, a vinu odmítal. Ve středu novinářům řekl, že se rodině chlapce omluvil. Odvolací jednání bylo s ohledem na věk zraněného dítěte neveřejné.

Verdikt, kterým soud uznal muže vinným z nedbalostního těžkého ublížení na zdraví, je pravomocný. Jaroslav P. musí také uhradit zraněnému chlapci 508 tisíc korun, dalších 317 tisíc korun musí vyplatit zdravotní pojišťovně.

Chlapcova rodina není podle svého právního zástupce Tibora Lévaie s rozsudkem úplně spokojena. Je ale ráda, že chce muž splácet odškodnění. „Doufejme, že svým závazkům dostojí,“ uvedl Lévai. Muž má podle něj určen splátkový kalendář.

Podle státního zástupce Stanislava Potužníka požadoval u odvolacího soudu obžalovaný muž takzvaný odklon – soud by schválil narovnání a zastavil trestní řízení. V takovém případě musí obžalovaný prohlásit, že skutek spáchal, a myslet to vážně. Žalobce však prohlášení neuvěřil, podle něj přišlo příliš pozdě. Zároveň odsoudil jednání Jaroslava P. na místě činu. „Kdyby tam u toho chlapce zůstal, kdyby od počátku spolupracoval, mohlo to dopadnout všechno jinak,“ prohlásil.

Muž venčil psa Thora, kterého vlastní jeho známá, loni 1. dubna u horního stanoviště petřínské lanovky. Matka napadeného hocha u soudu vypověděla, že její čtyřletý syn si zvířete nevšímal a hrál si na zemi s listím. Kříženec plemen pitbulteriér a american bully se však dítěti znenadání zakousl do boku. Pokousal ho i na hlavě, částečně ho skalpoval.

Záchranáře přivolali kolemjdoucí. Osmapadesátiletý muž utekl i se psem a policii se přihlásil až po zveřejnění kamerových záznamů z místa incidentu. Soudkyně uvedla, že dítě bylo v přímém ohrožení života a že ho zachránil urgentní chirurgický zákrok. Podle jeho matky mu zůstalo 16 jizev.

Tagy: