Na Děčínsku bil ženu do hlavy a kopal do hrudníku. Za vraždu odsoudili Kalinu na doživotí

Krajský soud v Ústí nad Labem v pátek odsoudil na doživotí recidivistu Karla Kalinu z vraždy jeho kamarádky. Stejný trest mu navrhl také státní zástupce Vladimír Jan, obhajoba žádala zproštění obžaloby. Soudkyně čte odůvodnění.

Obžaloba muži kladla za vinu, že loni 3. a 4. února v rodinném domě v Jiříkově na Děčínsku brutálně napadl svou známou. Opakovanými údery do různých částí těla jí způsobil mnohačetná zranění. Také ji rdousil a kopal. Poté ještě živou oběť odvezl do nedalekého Rumburka na polní cestu a polil ji benzinem. Oběť se podle státního zástupce nejméně jednou benzinu nadechla. Muž ji poté podle obžaloby zapálil. Žena zemřela 4. února v důsledku udušení.

ČTĚTE VÍCE: Smrt mladíka po zákroku policisty v Uherském Brodě. Strážci zákona hrozí šest let vězení

Obžalovaný byl v roce 2000 pravomocně odsouzen za pokus o vraždu a znásilnění na 12 let. Kalina byl navíc před několika lety souzen za napadení dalších dvou žen.

„Kolik žen by měl obžalovaný ještě napadnout a vystavit nebezpečí smrti, aby mu mohl být uložen trest na doživotí?“ vyřkla řečnickou otázku při čtení odůvodnění soudkyně Kodatová. „Nelze jinak než obžalovanému uložit trest doživotí, neboť jakýkoli trest kratšího trvání by společnost vystavil nebezpečí, že obžalovaný napadne další oběť,“ řekla soudkyně. Podle ní oběť velmi trpěla. S ohledem na zranění, které způsobila Kalinovi při sebeobraně, si byla oběť podle Kodatové vědoma toho, že je v ohrožení života. Soudkyně také řekla, že Kalina zasáhl nejen do životů pozůstalých zavražděné ženy, zásadně ovlivnil život i své rodině, svým dětem.

Hovado, nic jiného

Soud navíc neshledal jedinou polehčující okolnost. Obžalovaný neprojevil lítost, neomluvil se pozůstalým. V minulosti byla Kalinovi diagnostikována sexuální deviace, toho si byl podle Kodatové vědom. Podstoupil ústavní a posléze ambulantní léčení. Napadl další ženy, přesto nepociťoval potřebu svůj stav řešit s odborníkem.

Trest by si měl podle názor soudu Kalina odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Trestní zákoník nicméně umožňuje, aby se doživotně odsouzení dostali na svobodu, například kdyby prezident vyhlásil amnestii. Pro případ, že by se Kalina na svobodu dostal, bude převeden do zabezpečovací detence.

Státní zástupce je s rozsudkem spokojený. Obhájkyně Kateřina Kopecká zopakovala, že Kalina po celou dobu svou vinu popírá. „Nesouhlasíme s rozsudkem a na místě jsme se odvolali,“ uzavřela.

Pozůstalí žádali náhradu škody ve výši 20 milionů korun. Kalina jim musí zaplatit částku převyšující tři miliony korun, se zbytkem uplatněných nároků na náhradu nemajetkové újmy je odkázal soud na řízení ve věcech občanskoprávních. Druh oběti dnes od soudu odcházel v slzách. Kalinu považoval za svého dobrého kamaráda. „To, co udělal, není správné. Je to hovado, nic jiného,“ uvedl. Dodal, že se modlil, aby byl odsouzen na doživotí.

Obžalovaný, který je od zadržení ve vazbě, vinu odmítá. Během hlavního líčení tvrdil, že s obětí se viděl 3. února a že kolem osmé večer odešla. Postup policie i státního zastupitelství označil za „fatální selhání“.

Tagy: