Podřízla hrdla svým pěti dětem, na výročí vraždy podstoupila eutanazii. Trpět je trest, řekla

V úterý podstoupila eutanazii Belgičanka Genevieve Lhermitteová, která v roce 2007 podříznutím hrdel připravila o život svých pět dětí. Zemřela tak přesně v den 16. výročí hrůzného činu. Psycholožka Emilie Maroitová uvedla, že načasování dobrovolného usmrcení bylo ženiným symbolických gestem k vyjádření úcty obětem.

Právník Nicolas Cohen v pátek potvrdil smrt Lhermitteové médiím. Podle belgického zpravodajského webu Sudinfo již ve středu proběhl pohřeb.

Genevieve vraždila před 16 lety v rodinném domě ve městě Nivelles. Kuchyňským nožem podřízla hrdla svým pěti dětem, jednomu synovi a čtyřem dcerám ve věku od tří do 14 let. Jejich otec Bouchaib Moqadem byl v té době na návštěvě u svých rodičů v Maroku a manželce údajně nemohl ve zločinu zabránit, líčil případ Daily Mail.

ČTĚTE TAKÉ: Matka skočila pod vlak i s půlroční dcerou, stíhání se ale vyhne. Policie řekla důvod

Žena po svém hrůzném činu chtěla spáchat sebevraždu, ale pokus se nezdařil a musela zavolat záchrannou službu. V roce 2008 byla odsouzena na doživotí a v roce 2019 ji převezli na oddělení psychiatrické léčebny.

Před vraždou měla Lhermitteová ukrást dva nože v supermarketu a doma připravit oběd. Poté zamkla dveře a své děti zavraždila. U soudu tvrdila, že se doma s dětmi cítila „zoufalá a uvězněná“.

„O všechny děti jsem přišla vlastní vinou. Nezasloužily si to,“ vyjádřila se ke svému zločinu. „Budu trpět až do konce svých dnů. To je můj trest,“ dodala.

Lhermitteovou přitom známí až do té doby považovali za „dokonalou matku“, uvedl Daily Mail. Strašlivý případ tehdy otřásl celou Belgií.

Symbolické gesto

Nakonec 28. února letošního roku přistoupila k eutanázii. Datum zvolila jako „symbolické gesto z úcty k jejím dětem“, pronesla psycholožka Emilie Maroitová pro televizní stanici RTL-TVI.

„Možná to bylo také proto, aby dokončila, co začala. V podstatě chtěla ukončit svůj život už tehdy, když své děti zabila,“ doplnila Maroitová.

Belgické zákony umožňují eutanazii těm lidem, kteří trpí nikoli pouze fyzickým, ale také psychickým utrpením, které není možné snést ani vyléčit, informovala BBC. Osoba si musí být vědoma svého rozhodnutí a být schopna své přání vyjádřit, a to srozumitelně a jasně.

„Právě tímto konkrétním postupem se paní Lhermitteová řídila. Byly také shromážděny potvrzující lékařské posudky,“ sdělil její právník.

Belgická média informovala, že Lhermitteová zemřela v nemocnici Léonard de Vinci v Montigny-le-Tilleul. Předloni se údajně pokusila svůj život ukončit sama, ale neúspěšně, napsal Daily Mail.

V loňském roce v Belgii postoupilo eutanazii 2 966 lidí, což je podle odborníků o 10 % více než v roce 2021. Nejčastěji uváděným důvodem zůstává rakovina.

Tagy: