reklama

Na Evropu se žene bouře Kirsten. Silný vítr zasáhne většinu Česka, varuje ČHMÚ

Ilustrační foto
Foto: CNN Prima NEWS

Meteorologové varují před silným větrem, který Česko zasáhne během středy. V rychlosti až 70 kilometrů za hodinu bude foukat na většině území s výjimkou jihu republiky. V Praze, Ústeckém a Středočeském kraji pak až do sobotní půlnoci platí varování před nebezpečím vzniku požárů.

reklama

Evropu ve středu zasáhne bouře Kirsten, která postupuje z Dánska přes Severní moře do Velké Británie. V Německu by měla podle tamních meteorologů udeřit už v úterý večer. Zvolna se pak bude přesouvat na východ a škody může způsobit i v Česku, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Výstraha před silným větrem, který v nárazech dosáhne rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině v nížinách a 90 kilometrů v hodině na horách, platí od středeční desáté do šesté hodiny večer. Prudce foukat bude ve všech regionech Česka s výjimkou Jihomoravského a Zlínského kraje a také jižní části Vysočiny a Jihočeského kraje.

Bouře Kirsten může podle německých odborníků dosáhnout na horách až síly hurikánu, to znamená rychlosti vyšší než 120 kilometrů v hodině. Varování se týká především pohoří Harz, které se rozkládá na hranicích spolkových zemí Dolní Sasko, Sasko-Anhaltsko a Durynsko. Na severu země může podle odborníků dosáhnout vítr až rychlosti 90 kilometrů v hodině.

K tématu

Čeští odborníci varují, že živel může lámat stromy a poškodit lesní porosty nebo i budovy. Hrozí nebezpečí úderu uvolněnými předměty a větvemi a také komplikace v dopravě. Lidé by měli zajistit okna a dveře a odstranit nebo upevnit volně uložené věci. „Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií,“ píše ve výstraze ČHMÚ.

Konec tropů v Česku

„Za tlakovou níží se k nám přechodně rozšíří výběžek vyššího tlaku vzduchu. Od pátku bude postupovat ze západní do střední Evropy studená fronta a v dalších dnech se bude nad naším územím vlnit a postupovat jen zvolna k východu. Za ní k nám bude proudit chladný a vlhký vzduch od severozápadu,“ uvedli meteorologové.

Mírné ochlazení dorazí do Česka už ve čtvrtek, kdy se teploty vyšplhají na 20 až 24 stupňů. Více se pak ochladí o víkendu. V sobotu na západě klesnou teploty až k 18 stupňům, zatímco na východě se mohou šplhat až k 30 stupňům. Tropickou hodnotu by už ale překročit neměly.

Meteorologové varují i před požáry

Od úterní až do sobotní půlnoci pak platí varování ČHMÚ před nebezpečím vzniku požárů. To hrozí v Praze a také části Ústeckého a Středočeského kraje. Tamní obyvatelé nebo turisté by neměli rozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, vypalovat trávu a odhazovat cigaretové nedopalky na zem.

Odborníci zároveň nedoporučují používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Lidé by se vždy měli řídit místními vyhláškami a zákazy. V oblastech, kde je to nařízené, pak mají úsporně hospodařit s vodou.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) o mimořádné svolání vlády. Kabinet by měl schválit nabídku Spojených států amerických na vyslání vojenských lékařů a zdravotníků do Česka, kde by měli pomáhat s bojem proti koronavirové pandemii. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že příští týden dorazí do Česka tým 28 lékařů Národní gardy z amerických států Nebraska a Texas.

reklama
Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
Další články
reklama
reklama