reklama

Na Evropu se žene bouře Kirsten. Silný vítr zasáhne většinu Česka, varuje ČHMÚ

Meteorologové varují před silným větrem, který Česko zasáhne během středy. V rychlosti až 70 kilometrů za hodinu bude foukat na většině území s výjimkou jihu republiky. V Praze, Ústeckém a Středočeském kraji pak až do sobotní půlnoci platí varování před nebezpečím vzniku požárů.

reklama

Evropu ve středu zasáhne bouře Kirsten, která postupuje z Dánska přes Severní moře do Velké Británie. V Německu by měla podle tamních meteorologů udeřit už v úterý večer. Zvolna se pak bude přesouvat na východ a škody může způsobit i v Česku, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Výstraha před silným větrem, který v nárazech dosáhne rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině v nížinách a 90 kilometrů v hodině na horách, platí od středeční desáté do šesté hodiny večer. Prudce foukat bude ve všech regionech Česka s výjimkou Jihomoravského a Zlínského kraje a také jižní části Vysočiny a Jihočeského kraje.

Bouře Kirsten může podle německých odborníků dosáhnout na horách až síly hurikánu, to znamená rychlosti vyšší než 120 kilometrů v hodině. Varování se týká především pohoří Harz, které se rozkládá na hranicích spolkových zemí Dolní Sasko, Sasko-Anhaltsko a Durynsko. Na severu země může podle odborníků dosáhnout vítr až rychlosti 90 kilometrů v hodině.

Čeští odborníci varují, že živel může lámat stromy a poškodit lesní porosty nebo i budovy. Hrozí nebezpečí úderu uvolněnými předměty a větvemi a také komplikace v dopravě. Lidé by měli zajistit okna a dveře a odstranit nebo upevnit volně uložené věci. „Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií,“ píše ve výstraze ČHMÚ.

Konec tropů v Česku

„Za tlakovou níží se k nám přechodně rozšíří výběžek vyššího tlaku vzduchu. Od pátku bude postupovat ze západní do střední Evropy studená fronta a v dalších dnech se bude nad naším územím vlnit a postupovat jen zvolna k východu. Za ní k nám bude proudit chladný a vlhký vzduch od severozápadu,“ uvedli meteorologové.

Mírné ochlazení dorazí do Česka už ve čtvrtek, kdy se teploty vyšplhají na 20 až 24 stupňů. Více se pak ochladí o víkendu. V sobotu na západě klesnou teploty až k 18 stupňům, zatímco na východě se mohou šplhat až k 30 stupňům. Tropickou hodnotu by už ale překročit neměly.

Meteorologové varují i před požáry

Od úterní až do sobotní půlnoci pak platí varování ČHMÚ před nebezpečím vzniku požárů. To hrozí v Praze a také části Ústeckého a Středočeského kraje. Tamní obyvatelé nebo turisté by neměli rozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, vypalovat trávu a odhazovat cigaretové nedopalky na zem.

Odborníci zároveň nedoporučují používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Lidé by se vždy měli řídit místními vyhláškami a zákazy. V oblastech, kde je to nařízené, pak mají úsporně hospodařit s vodou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

reklama