reklama

Upytlačený rys Olda jako špička ledovce? V oblasti se mělo „vytratit“ dalších 5 dospělých rysů

Policisté prověřují smrt devítiletého rysa v Javorníkách na moravsko-slovenském pomezí. Podle ochránců přírody vzácnou šelmu zřejmě někdo upytlačil. V zadní noze rysa totiž veterinář našel kulku.

reklama

Devítiletý rys Olda byl miláčkem beskydských ochránců přírody. Díky fotopastem mapovali jeho pohyb po hřebenech Javorníků od prvních měsíců jeho života. Další videa už ale nepřibudou. Přísně chráněná šelma je po smrti.

Vysílený a na první pohled zraněný rys ležel u koryta potoka v Huslenkách na Vsetínsku. Jen několik metrů od rodinných domů. Místní lidé okamžitě kontaktovali ochránce přírody. „Zavolali jsme ochránce přírody vlastně ze záchranné stanice v Bartošovicích a díky nim a hlavně i pomoci místních lidí se nám toho rysa podařilo v odpoledních hodinách odchytit,“ uvedl Michal Bojda z Hnutí Duha.

K tématu

Odchycený rysí kocour vážil necelých 14 kilogramů. Přitom při posledním vážení měl téměř dvojnásobek. Devítiletou šelmu okamžitě prohlédl veterinář, který se ji rozhodl operovat. K tomu už ale nedošlo. „Měl jít na takovou podrobnější prohlídku a operaci a do rána veterinář zjistil, že uhynul,“ upřesnil František Šulgan z Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Pytlákovi hrozí až dva roky za mřížemi

„Na základě veterinárního vyšetření se prokázalo, že rys byl střelen, to znamená, že byl upytlačený. Byl střelen do pravé zadní končetiny,“ upřesnil Bojda. V celých Beskydech v současnosti žije jen asi 12 dospělých rysů. A právě zbraně pytláků jsou podle ochránců přírody pro tyto vzácné šelmy největším nebezpečím.

„Bohužel mám pocit, že toto je jen špička ledovce. Jenom v západní části Javorníků se za posledních několik let z fotopastí vytratilo minimálně pět dospělých rysů,“ doplnil Bojda. „Je to vrcholový predátor, který je velice důležitý v ekosystému. Reguluje spárkatou zvěř, ale například i lišky, které mají vzteklinu,“ uzavřel Šulgan.

K tématu

Uhynulý rys je teď na pitvě v brněnské Mendelově univerzitě. Výsledky by v úterý měli obdržet policisté, kteří už se zabývají trestním oznámením na neznámého pachatele. Pytlákovi hrozí až dvouleté vězení.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama