Upytlačený rys Olda jako špička ledovce? V oblasti se mělo „vytratit“ dalších 5 dospělých rysů

Policisté prověřují smrt devítiletého rysa v Javorníkách na moravsko-slovenském pomezí. Podle ochránců přírody vzácnou šelmu zřejmě někdo upytlačil. V zadní noze rysa totiž veterinář našel kulku.

Devítiletý rys Olda byl miláčkem beskydských ochránců přírody. Díky fotopastem mapovali jeho pohyb po hřebenech Javorníků od prvních měsíců jeho života. Další videa už ale nepřibudou. Přísně chráněná šelma je po smrti.

Vysílený a na první pohled zraněný rys ležel u koryta potoka v Huslenkách na Vsetínsku. Jen několik metrů od rodinných domů. Místní lidé okamžitě kontaktovali ochránce přírody. „Zavolali jsme ochránce přírody vlastně ze záchranné stanice v Bartošovicích a díky nim a hlavně i pomoci místních lidí se nám toho rysa podařilo v odpoledních hodinách odchytit,“ uvedl Michal Bojda z Hnutí Duha.

Odchycený rysí kocour vážil necelých 14 kilogramů. Přitom při posledním vážení měl téměř dvojnásobek. Devítiletou šelmu okamžitě prohlédl veterinář, který se ji rozhodl operovat. K tomu už ale nedošlo. „Měl jít na takovou podrobnější prohlídku a operaci a do rána veterinář zjistil, že uhynul,“ upřesnil František Šulgan z Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Pytlákovi hrozí až dva roky za mřížemi

„Na základě veterinárního vyšetření se prokázalo, že rys byl střelen, to znamená, že byl upytlačený. Byl střelen do pravé zadní končetiny,“ upřesnil Bojda. V celých Beskydech v současnosti žije jen asi 12 dospělých rysů. A právě zbraně pytláků jsou podle ochránců přírody pro tyto vzácné šelmy největším nebezpečím.

„Bohužel mám pocit, že toto je jen špička ledovce. Jenom v západní části Javorníků se za posledních několik let z fotopastí vytratilo minimálně pět dospělých rysů,“ doplnil Bojda. „Je to vrcholový predátor, který je velice důležitý v ekosystému. Reguluje spárkatou zvěř, ale například i lišky, které mají vzteklinu,“ uzavřel Šulgan.

Uhynulý rys je teď na pitvě v brněnské Mendelově univerzitě. Výsledky by v úterý měli obdržet policisté, kteří už se zabývají trestním oznámením na neznámého pachatele. Pytlákovi hrozí až dvouleté vězení.

Tagy:
Policie ČR vyšetřování rys pytláctví Beskydy ochrana přírody Mendelova univerzita v Brně Javorník veterinární lékař okres Vsetín Huslenky Hnutí DUHA Bartošovice