reklama

Virus komplikuje záchranu nosorožců, vědci se bojí o přežití druhu

Dlouholetý pokus o záchranu téměř vyhynulých nosorožců tuponosých severních se komplikuje. Kvůli koronavirové krizi nemohou evropští odborníci pod taktovkou Safari Parku Dvůr Králové odcestovat do Keni, kde se snaží odebrat dvěma posledním žijícím samicím vajíčka. Čím méně bude pokusů o nové odběry, tím nižší je šance zabránit vyhlazení celého druhu. Mnohaletá práce by mohla přijít vniveč.

reklama

Nájin a Fatu jsou dva poslední žijící severní bílí nosorožci na planetě. Jedná se o samice, které přirozenou cestou potomky na svět nepřivedou. Hrozí tak vymření celého živočišného druhu. Pozornost se dlouhá léta upírala k unikátnímu projektu záchrany – vědci pod vedením Safari Parku Dvůr Králové vyvíjejí unikátní metodu odchovu mládě v těle náhradní nosorožčí matky jiného druhu. Léta na tom pracuje tým expertů, který dojíždí pravidelně do Keni. Právě teď měl být specializovaný tým u dalšího odběru v keňské rezervaci Ol Pejeta. Záchrana je ale kvůli koronavirové pandemii v ohrožení.

„Vzhledem ke stavu tamějšího zdravotního systému má země strach, pokud by se to tam rozšířilo podobně, jako se stalo například v některých zemích v Evropě. Samozřejmě v Keni by to mohlo mít velmi tragické dopady,“ přibližuje aktuální situaci Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů Safari Parku Dvůr Králové, který má celé dění kolem záchrany na povel a v rezervaci byl již mnohokrát.

K tématu

Pokud by obě samice uhynuly, vymře celý živočišný druh. Pokus o záchranu spočíval v tom, že tým vyvíjel vlastní unikátní metodu, jak samicím odebrat vajíčka. Ta bylo třeba odebírat každého čtvrt roku, než samice zestárnou. Tomu však pandemie zamezila. Ze dvou dosud provedených odběrů vědci získali zhruba 20 vajíček. Z těch pak umělým oplodněním vytvořili embrya. Jsou jich ale pouze jednotky.

„Dohromady máme teď tři embrya. Abychom měli šanci na úspěch, tak potřebujeme desítky těch embryí – a desítkami je myšleno mnoho desítek embryí, protože víme, že ne každé se uchytí a potřebujeme mít dost velké to základní stádo,“ vysvětluje problém Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku.

Pro zúčastněné odborníky z týmu je nejhorší, že by tolik let vývoje a plánování přišlo vniveč, byť tuto situaci nelze nijak ovlivnit. Doufají, že se do konce roku k dalšímu odběru dostanou, to ovšem záleží na otevření hranic a letecké přepravě. Šance zachránit druh před vyhynutím se s každým dnem snižuje. Přitom rozhodující krok by měl pro vědce teprve přijít. Umí totiž odebrat vajíčka, vytvořit embrya a uchovat je zamražená, zatím nikdy v historii se ale nepovedlo úspěšně embryo odchovat v těle náhradní matky. Tato riskantní procedura by je teprve čekala a otázkou je, jestli se k ní přes veškeré úsilí propracují, nebo zda pandemie COVID-19 veškerou odvedenou práci zhatila.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama