reklama

Virus komplikuje záchranu nosorožců, vědci se bojí o přežití druhu

Dlouholetý pokus o záchranu téměř vyhynulých nosorožců tuponosých severních se komplikuje. Kvůli koronavirové krizi nemohou evropští odborníci pod taktovkou Safari Parku Dvůr Králové odcestovat do Keni, kde se snaží odebrat dvěma posledním žijícím samicím vajíčka. Čím méně bude pokusů o nové odběry, tím nižší je šance zabránit vyhlazení celého druhu. Mnohaletá práce by mohla přijít vniveč.

reklama

Nájin a Fatu jsou dva poslední žijící severní bílí nosorožci na planetě. Jedná se o samice, které přirozenou cestou potomky na svět nepřivedou. Hrozí tak vymření celého živočišného druhu. Pozornost se dlouhá léta upírala k unikátnímu projektu záchrany – vědci pod vedením Safari Parku Dvůr Králové vyvíjejí unikátní metodu odchovu mládě v těle náhradní nosorožčí matky jiného druhu. Léta na tom pracuje tým expertů, který dojíždí pravidelně do Keni. Právě teď měl být specializovaný tým u dalšího odběru v keňské rezervaci Ol Pejeta. Záchrana je ale kvůli koronavirové pandemii v ohrožení.

„Vzhledem ke stavu tamějšího zdravotního systému má země strach, pokud by se to tam rozšířilo podobně, jako se stalo například v některých zemích v Evropě. Samozřejmě v Keni by to mohlo mít velmi tragické dopady,“ přibližuje aktuální situaci Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů Safari Parku Dvůr Králové, který má celé dění kolem záchrany na povel a v rezervaci byl již mnohokrát.

Pokud by obě samice uhynuly, vymře celý živočišný druh. Pokus o záchranu spočíval v tom, že tým vyvíjel vlastní unikátní metodu, jak samicím odebrat vajíčka. Ta bylo třeba odebírat každého čtvrt roku, než samice zestárnou. Tomu však pandemie zamezila. Ze dvou dosud provedených odběrů vědci získali zhruba 20 vajíček. Z těch pak umělým oplodněním vytvořili embrya. Jsou jich ale pouze jednotky.

„Dohromady máme teď tři embrya. Abychom měli šanci na úspěch, tak potřebujeme desítky těch embryí – a desítkami je myšleno mnoho desítek embryí, protože víme, že ne každé se uchytí a potřebujeme mít dost velké to základní stádo,“ vysvětluje problém Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku.

Pro zúčastněné odborníky z týmu je nejhorší, že by tolik let vývoje a plánování přišlo vniveč, byť tuto situaci nelze nijak ovlivnit. Doufají, že se do konce roku k dalšímu odběru dostanou, to ovšem záleží na otevření hranic a letecké přepravě. Šance zachránit druh před vyhynutím se s každým dnem snižuje. Přitom rozhodující krok by měl pro vědce teprve přijít. Umí totiž odebrat vajíčka, vytvořit embrya a uchovat je zamražená, zatím nikdy v historii se ale nepovedlo úspěšně embryo odchovat v těle náhradní matky. Tato riskantní procedura by je teprve čekala a otázkou je, jestli se k ní přes veškeré úsilí propracují, nebo zda pandemie COVID-19 veškerou odvedenou práci zhatila.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista
Volby 2021

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista

Ostrou kritiku si v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS od ostatních mladých politiků vyslechl kandidát KSČM pro sněmovní volby Arťom Korjagin za jeho slova, že lidé dnes trpí a umírají v „totalitě peněz“ a kapitalistický systém „má na rukou krev“. Kandidát Přísahy Michal Košan reagoval slovy, že „komunisty nenávidí“. Představitelka koalice Spolu Markéta Vyvlečková (KDU-ČSL) a reprezentant Pirátů a STAN Zbyněk Horváth připomněli, že komunistický režim zavraždil a pronásledoval stovky lidí.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama