Na jihu Čech řádí zloději pohonných hmot. Kradou naftu ze zemědělských strojů

Zloději pohonných hmot řádí na jihu Čech. Nejčastěji mizí nafta z nádrží zemědělských anebo stavebních strojů. Podle jejich majitelů za to mohou současné vysoké ceny paliva. Některé firmy proto posilují ostrahu.

V posledních týdnech se ceny pohonných hmot šplhají až k padesáti korunám za litr, v souvislosti s tím podle policistů přibývá krádeží nafty z odstavených zemědělských a stavebních strojů. Jen v jihočeském kraji policie od začátku roku eviduje desítky případů.

„Například v Táboře zloděj navštívil tři stroje, ze kterých odčerpal zhruba 170 litrů nafty,“ popsal mluvčí Policie ČR Jihočeského kraje Jiří Matzner. Škody v jednotlivých případech šplhají až do desítek tisíc korun.

Jeden z případů řešili jihočeští policisté i v Boršově nad Vltavou, kde před několika dny zloděj z nádrže odčerpal 350 litrů nafty. „Udělají škodu na mašině, ne že si jen vycucnou naftu. Rozlámou zámky, všechno nám ukradnou. V lepším případě vezmou jenom naftu, v horším už odvezou celý stroj,“ uvedl majitel stavební firmy Aleš Novodvorský.

Někteří majitelé strojů si kvůli zlodějům najímají ostrahu nebo investují do bezpečnostních kamer. „Když to umožňuje stav, odvezeme to do dvora, kde jsme to postavili na kamerách, aby se nám tohle nepřihodilo,“ líčil Novodvorský.

Pachatelé většinou policistům unikají. Někdy ale mužům zákona přeje štěstí. „Občas se nám podaří úlovek, většinou vozidlo combi, kde mají v kufru několik kanystrů. Úspěšnost ale není taková, jakou bychom potřebovali,“ sdělil Matzner. Nejúčinnější jsou podle policistů bezpečnostní kamery i fyzická ostraha. Hlídač by se však prý neměl pokoušet zadržet zloděje sám.

Tagy:
krádež Jihočeský kraj zloděj Česko Tábor Policie České republiky pohonné látky motorová nafta Boršov nad Vltavou

Hlavní zprávy

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku se dvěma dětmi
Slovensko

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku se dvěma dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
19:42

Indie Rusko odsuzuje, v nákupu surovin ale nepřestává

19:08

Ukrajinská armáda ukořistila a používá už deset tanků T-62 a T-62M

18:22

Policie bude nepřetržitě střežit okolí ukrajinského velvyslanectví, řekla její mluvčí Rendlová

17:45

Kadyrov byl podle vlastních slov jmenován generálplukovníkem

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Česká flotila na Baltu a pivovod do Královce. Podívejte se na nejlepší vtipy ke Kaliningradu

Na začátku stál ojedinělý žert, který ovšem vyvolal až neuvěřitelnou lavinu bez konce. Polského vtipu o anektování ruské Kaliningradské oblasti se ve velkém chytli Češi, kteří stále prokazují, že jejich lidová tvorba nezná mezí. Na internetu jsou k nalezení už desítky vtipů či humorných koláží a rozhodně to nevypadá, že by se blížil útlum. K celé akci se vyjadřují rovněž politici, kteří drží nastavenou laťku.

Z USA po 20 letech znovu odstartovala ruská kosmonautka. Míří k Mezinárodní vesmírné stanici

Z amerického kosmodromu ve středu poprvé po 20 letech odstartovala ruská kosmonautka. Anna Kikinová spolu s dvěma astronauty z USA a jedním z Japonska míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na oběžnou dráhu je ve vesmírné lodi Crew Dragon vynesla raketa Falcon 9. Čtyřčlenná posádka z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartovala v době mimořádného napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině.

První slova po vystřízlivění: Zabijte mě, prosil viník tragédie v Bratislavě

V neděli otřásla Slovenskem tragická nehoda s pěti mrtvými. Šéf tamního deaflympijského výboru Dušan Dědeček, který řídil vůz pod vlivem alkoholu, vjel ve více než stokilometrové rychlosti na zastávku plnou lidí. Ačkoliv byl zpočátku na policisty agresivní, podle zdrojů webu zregionu.sk po vystřízlivění již spolupracoval a žádal, aby ho příslušníci zákona zabili nebo mu půjčili zbraň.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Domácí zpravodajství