Na radnici v Liberci zasahují policisté. Mezi prověřovanými je i náměstek primátora

Radnice na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci

Policie zasahuje na radnici v Liberci

Ve dvou budovách liberecké radnice a soukromém S toweru od úterního rána zasahují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Prověřují možné korupční jednání, podle informací ČTK je mezi prověřovanými osobami i náměstek primátora Petr Židek (ODS). Od rána byl nedostupný i telefon dalšího náměstka Jiřího Šolce (ANO), odpoledne řekl, že to bylo kvůli tomu, že policistům poskytoval součinnost při vyšetřování.

„Nebylo mi sděleno žádné obvinění,“ řekl Šolc. Policisté byli i u něj doma, neboť si podle náměstka mysleli, že nějaké dokumenty má i tam. „Nic tam ale nemám,“ dodal Šolc.

ČTĚTE TAKÉ: Téměř 80letá stařenka rozsekala sestře hlavu sekerou a zapomněla na tovzpomíná kriminalistka

Podle informací některých médií vyšetřování souvisí s několika případy veřejných zakázek, policie to ale oficiálně zatím nepotvrdila. Miroslav Mareš z libereckého státního zastupitelství řekl, že zatím nelze k případu nic říct. „Nemohu sdělovat v této fázi žádné informace o průběhu trestního řízení,“ dodal.

Úterní přítomnost policistů na úřadě potvrdil primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj), důvod sdělit nesměl. „Byl jsem seznámen s tím, o co se jedná, ale podepsal jsem mlčenlivost jako statutární zástupce města. Dal jsem i souhlas, aby policie mohla vstoupit do našich informačních systémů,“ řekl Zámečník. Podle něj kriminalisté prohlíželi i několik kanceláří, na radnici byli ještě odpoledne. „Ty úkony budou probíhat zřejmě celý den,“ dodal primátor.

Navenek v úterý nic nenaznačovalo, že na magistrátu pátého největšího města v zemi zasahuje policie, před budovami ani nestály služební policejní vozy. Dotčena nebyla ani činnost přepážkových pracovišť. „Běžný provoz funguje bez omezení,“ řekla ráno mluvčí radnice Jana Kodymová. Šest civilních vozů policie stálo od rána na parkovišti mezi historickou budovou radnice a poštou, další vůz policie byl u Liebiegovy vily nad bývalou Textilanou. Policisté zasahovali také v budově S tower, kterou má magistrát částečně pronajatou a kterou vlastní stavební firma Syner Group. „Mohu potvrdit, že v prostorách S tower probíhá šetření, ale nemám bližší informace,“ uvedl mluvčí Syneru Ondřej Paclt.

Vedení radnice v úterý dopoledne zrušilo na odpoledne plánovanou novinářskou prohlídku interiéru bazénu, který čeká rekonstrukce za tři čtvrtě miliardy korun. Podle Kodymové to ale se zásahem policie nesouvisí. „Nemám žádnou informaci, že by to souviselo. Důvodem zrušení je nepřítomnost vedení města, prohlídka bude v náhradním termínu, dodala Kodymová.

Část opozice bude chtít svolat mimořádné zastupitelstvo, pokud se ukáže, že obvinění směřují k politickému vedení města. „A budeme požadovat okamžitou rekonstrukci rady města,“ uvedl v prohlášení opoziční zastupitel za LOL Jindřich Felcman.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nevlastní dceru nechali žít v boudě na zahradě. Soud poslal partnery z Klatovska za mříže

Tagy:
Liberecký kraj Liberec Ústí nad Labem primátor radnice Národní centrála proti organizovanému zločinu Státní zastupitelství ČR