Na Slovensku řeší zdrogované labutě, pěstiteli chodí na mák. Desítky jich už uhynuly

Zvířata si občas ráda pochutnají na něčem opojném. Známé jsou případy, kdy se opice nebo sloni v buši potácejí po snědení silně zkvašeného ovoce. Zvláštní problém teď ale mají na Slovensku – zdrogované labutě.

Makové pole u Patinců by mělo v tomto období sahat do výšky kolen. Mák ale zachutnal tamním labutím. První ptáci přistáli na poli už v únoru. Po vydatných deštích se na poli udělalo jezírko, které se jim zalíbilo. A labutě postupně po desítkách přibývaly. Majitel brzy zjistil, proč.

„O týden později jsem zjistil, že mi chodí na mák. Myslel jsem, že to není možné, protože rostlina máku je sama o sobě toxická, obsahuje různé alkaloidy,“ vysvětloval pro televizi JOJ pěstitel Bálint Pém. Oslovení ochranáři doporučili labutě neplašit a vyčkat. Ovšem během pár týdnů začalo na poli přibývat mrtvých ptáků.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Je to poslání, říká o stanici Papouščí ráj její zakladatel. V kritické situaci prosí o pomoc

Počítají se už na desítky. Ti, kteří přežili, se omámeně potácejí po poli a ztrácejí schopnost létat. Mák jim ale stejně chutná dál. „Chuděry tady sedí, leží, často tak smutně. Nyní hledáme řešení,“ pokračoval Pém. Majitel přemýšlí, jak zachránit alespoň část úrody. A jak dnes už na mák silně naučené ptáky z pole dostat pryč.

Tagy: