pták

Výpis příspěvků ke štítku „pták“

Z „doktora stromů“ vandalem. Strakapoud poničil rozhlednu u Hradce, škoda přesáhla milion

28. června 2022 12:22

Strakapoud je ve volné přírodě užitečný šplhavý pták. Pokud se ale pustí do dřevěné konstrukce vytvořené lidmi, může způsobit vážné škody. Své o tom vědí ve Vysoké nad Labem u Hradce Králové, kde museli kvůli řádění strakapouda uzavřít rozhlednu. Opravy poškozených sloupů stavby otevřené před pár lety sahají k milionu korun.

Ptačí hodinka vaším okem: Fotografie letců z českých krmítek

23. února 2022 09:00

Ptačí hodinka se pořádá pod záštitou České společnosti ornitologické od ledna 2019. Spočívá v každoročním sčítání ptáků (nejen) na krmítkách. Jedná se sice o vědecký výzkum, zúčastnit se ale může úplně každý bez předchozích zkušeností. Je určený všem zájemcům o přírodu a ptačí dění v jejich okolí, a to i dětem. Ornitologové tak za pomoci veřejnosti zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají.

ANKETA: Vyberte národního ptáka. Vznikající vláda zařadila jeho volbu do svého programu

10. listopadu 2021 06:40

V koaliční smlouvě vznikající vlády mohou pozorní čtenáři najít hned několik perliček. Jednou z nejzajímavějších je bod v pasáži o životním prostředí. Ve spolupráci s Českou společností ornitologickou a základními školami pětikoalice spustí anketu, ze které vzejde nový symbol Česka – národní pták. Jakého byste zvolili vy?

Revoluční objev. Samice dravých kondorů se dokážou rozmnožovat i bez oplodnění samcem

30. října 2021 11:52

Kriticky ohrožení kondoři kalifornští možná uniknou vyhynutí i díky schopnosti samic, které se dokážou rozmnožovat bez oplodnění samcem. Vědci ze zoo v San Diegu zjistili, že samice kondorů při několika příležitostech vyseděly vejce s mláďaty, která oplodnily samy a která nemají žádnou genetickou spojitost s dalším jedincem. Samice přitom sdílely voliéry s plodnými samci. Napsal o tom deník The Times.

Na letouny v Čáslavi dohlíží 16 dravců. Chrání je před jinými ptáky a zajíci

20. března 2021 11:40

Na bezpečí stíhacích letounů české armády na čáslavském letišti dohlíží 16 dravců. V popisu práce mají uchránit letiště od jiných ptáků nebo třeba zajíců, se kterými by se mohli stíhači srazit. Sokolníci se svými svěřenci čáslavskou základnu hlídají od roku 1984, uvedla na webu ministerstva obrany mluvčí 21. základny taktického letectva Čáslav Hana Havrdová.