reklama

pták

Výpis příspěvků ke štítku „pták“

ANKETA: Vyberte národního ptáka. Vznikající vláda zařadila jeho volbu do svého programu

10. listopadu 2021 06:40

V koaliční smlouvě vznikající vlády mohou pozorní čtenáři najít hned několik perliček. Jednou z nejzajímavějších je bod v pasáži o životním prostředí. Ve spolupráci s Českou společností ornitologickou a základními školami pětikoalice spustí anketu, ze které vzejde nový symbol Česka – národní pták. Jakého byste zvolili vy?

Revoluční objev. Samice dravých kondorů se dokážou rozmnožovat i bez oplodnění samcem

30. října 2021 11:52

Kriticky ohrožení kondoři kalifornští možná uniknou vyhynutí i díky schopnosti samic, které se dokážou rozmnožovat bez oplodnění samcem. Vědci ze zoo v San Diegu zjistili, že samice kondorů při několika příležitostech vyseděly vejce s mláďaty, která oplodnily samy a která nemají žádnou genetickou spojitost s dalším jedincem. Samice přitom sdílely voliéry s plodnými samci. Napsal o tom deník The Times.

Na letouny v Čáslavi dohlíží 16 dravců. Chrání je před jinými ptáky a zajíci

20. března 2021 11:40

Na bezpečí stíhacích letounů české armády na čáslavském letišti dohlíží 16 dravců. V popisu práce mají uchránit letiště od jiných ptáků nebo třeba zajíců, se kterými by se mohli stíhači srazit. Sokolníci se svými svěřenci čáslavskou základnu hlídají od roku 1984, uvedla na webu ministerstva obrany mluvčí 21. základny taktického letectva Čáslav Hana Havrdová.

Tetřev zaútočil na běžkařku. Mohl ji považovat za sexuálního partnera, míní ornitolog

20. ledna 2021 12:52

Po sociálních sítích koluje video, v němž vzácný pták tetřev hlušec napadl běžkařku na Šumavě. Někdo však říká, že se jí dvořil. To je podle ornitologa Zdeňka Vermouzka možné, pokud to byl pták z umělého chovu, který je na lidi zvyklý. Tím pádem by si vtiskl podobu člověka jako svého sexuálního partnera, a tak by se skutečně mohl člověku dvořit a snažit se s ním navázat kontakt, řekl Vermouzek CNN Prima NEWS.

Holub Joe není migrant, rozhodly australské úřady. Opeřenec tak zůstane naživu

15. ledna 2021 19:50

Australské úřady nakonec ušetří závodního holuba, kterého podezřívaly, že pochází z více než 13 000 kilometrů vzdáleného Oregonu ve Spojených státech. Ukázalo se, že identifikační kroužek na noze ptáka je podvrh a opeřenec tak z amerického kontinentu nepochází a nehrozí, že do izolované Austrálie zanese ptačí nemoci, informovala dnes agentura Reuters.

Nový Zéland smutní. Zahynul poklad a symbol Maorů, vzácný bílý pták kivi

28. prosince 2020 23:07

Na Novém Zélandu zahynul vzácný exemplář zcela bílého ptáka kivi, informují místní média. Samička Manukura se stala známou i daleko za hranicemi Nového Zélandu. Jednalo se zřejmě o první exemplář ptáka kivi s bílým opeřením, který přišel na svět v zajetí. Manukura se stala postavou příběhů pro děti a součástí novozélandské kultury.

reklama