pták

Výpis příspěvků ke štítku „pták“

Z „doktora stromů“ vandalem. Strakapoud poničil rozhlednu u Hradce, škoda přesáhla milion

Strakapoud je ve volné přírodě užitečný šplhavý pták. Pokud se ale pustí do dřevěné konstrukce vytvořené lidmi, může způsobit vážné škody. Své o tom vědí ve Vysoké nad Labem u Hradce Králové, kde museli kvůli řádění strakapouda uzavřít rozhlednu. Opravy poškozených sloupů stavby otevřené před pár lety sahají k milionu korun.

Ptačí hodinka vaším okem: Fotografie letců z českých krmítek

Ptačí hodinka se pořádá pod záštitou České společnosti ornitologické od ledna 2019. Spočívá v každoročním sčítání ptáků (nejen) na krmítkách. Jedná se sice o vědecký výzkum, zúčastnit se ale může úplně každý bez předchozích zkušeností. Je určený všem zájemcům o přírodu a ptačí dění v jejich okolí, a to i dětem. Ornitologové tak za pomoci veřejnosti zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají.

Revoluční objev. Samice dravých kondorů se dokážou rozmnožovat i bez oplodnění samcem

Kriticky ohrožení kondoři kalifornští možná uniknou vyhynutí i díky schopnosti samic, které se dokážou rozmnožovat bez oplodnění samcem. Vědci ze zoo v San Diegu zjistili, že samice kondorů při několika příležitostech vyseděly vejce s mláďaty, která oplodnily samy a která nemají žádnou genetickou spojitost s dalším jedincem. Samice přitom sdílely voliéry s plodnými samci. Napsal o tom deník The Times.