CNN Prima News labutě

labutě

Výpis příspěvků ke štítku „labutě“

Límcování labutí i hus je přínosné, ptáci netrpí, uklidňují veřejnost odborníci

Každoročně přijmou ornitologové i záchranné stanice několik oznámení o labutích s plechovkou či rybářským odpadem na krku. V drtivé většině se však jedná o límce – značení, které se používá po celém světě. Podle odborníků sehrálo právě límcování labutí významnou roli při jejich ochraně před vybitím kvůli ptačí chřipce. Tím však přínosy límců nekončí. Přesto se u části veřejnosti nesetkávají s pochopením.

Do Česka se po roce vrátila ptačí chřipka. Opět hrozí vybití domácích chovů

Aktualizováno

V ČR se po necelém roce znovu objevila ptačí chřipka. Zatím je potvrzená u dvou uhynulých labutí na Zlivickém rybníku na Písecku, oznámili ve čtvrtek zástupci Státní veterinární správy (SVS). Nákaza se v poslední době vyskytla v mnoha evropských zemích, kde kvůli ní vybíjejí chovy drůbeže. Subtyp choroby je H5N8, což je nebezpečný virus pro ptačí populace, ale na člověka se nepřenáší.

Labutí rodina neměla šanci, i přes snahu řidiče kamionu přišla na dálnici o život

Řada lidí volala zvířecím záchranářům kvůli rodině labutí velkých, která se v pátek dopoledne pohybovala na dálnici D5 u sjezdu na Nýřany. David Melichar z Českého svazu ochránců přírody Plzeňsko byl na místě za několik minut. Ani tak se nepodařilo mláďata a otce zachránit. Zatímco řidiči kamionů zpomalovali a jeden z nich se snažil aktivně při záchraně pomáhat, řidiči osobních aut ptáky srazili a ujeli.

Bleskový zásah záchranářů zachránil labutí rodinu, samci museli amputovat křídlo

Labutě se řadí mezi vzorné rodiče, kteří chrání nejen hnízdo, ale i svého partnera. Nejinak tomu bylo u Volenského rybníku na Plzeňsku. Zatímco samice seděla na vejcích, samec ji bránil před volně pobíhajícím psem, který mu však ošklivě poranil křídlo. Když na místo přijeli po dvou dnech zvířecí záchranáři, čekal je nelehký úkol. Odchytit samce, amputovat poraněné křídlo a vrátit ho co nejdříve zpět k hnízdu. Hrozilo totiž, že kvůli nepřítomnosti partnera by samice mohla hnízdo s osmi vejci opustit.