
Dělali jsme si legraci, jenže opravdu hořelo. Na Tišnovsku sčítají škody, jeden hasič se zranil
Šest let ukrývala žena v domě v jižní Francii tělo manžela, kterého před lety ubila kladivem. Všem okolo tvrdila, že odjel na duchovní cvičení do kláštera. Teprve před několika dny policisté mrtvolu při domovní prohlídce objevili. Žena se k vraždě přiznala – motivem měla být obrana před sexuálním násilím.
Už tři měsíce okupují pařížské alternativní divadlo afričtí migranti a odmítají se hnout z místa. Čtyři stovky mladých Afričanů, kteří se prohlašují za nezletilé bez doprovodu, žádají radnici, aby jim poskytla bydlení, přístup ke zdravotní péči a vzdělání. Podle nich Francie coby „země lidských práv“ nedodržela své sliby.
Rakouské město Villach zažilo 15. února teroristický útok, který si vyžádal život čtrnáctiletého teenagera a zranění pěti dalších osob. Útočníkem byl třiadvacetiletý syrský imigrant, který nožem napadal kolemjdoucí v centru města. Tragédii však mohla být ještě větší, nebýt odvážného zásahu řidiče kurýrní služby, rovněž Syřana. Odvážnému zachránci nyní radikální islamisté hrozí likvidací.
V Mnichově v neděli skončila ostře sledovaná bezpečnostní konference, která měla přiblížit svět řešení konfliktu na Ukrajině. Jednání ale přinesla více otázek než odpovědí. Mimo jiné z nich vyplynuly značné rozdíly v evropské a americké politice. Předseda konference se při závěrečné řeči rozplakal.
Jednání o ukončení války na Ukrajině jsou v plném proudu. Spojené státy ale budou požadovat, aby poválečné bezpečnostní záruky převzala do svých rukou Evropa. Uvedl to Trumpův bezpečnostní poradce Mike Waltz. Sám americký prezident připustil, že s ruským prezidentem Vladimirem Putinem po telefonu jednal, nechtěl to ale nijak blíže upřesnit ani komentovat. Vedoucí Zelenského kanceláře Andrij Jermak zmínil blízkost trvalého míru.
Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zahájit deportace ilegálních přistěhovalců z USA zpět do zemí původu vzbudilo rozruch napříč americkou veřejností. Rozesmutnilo to i zpěvačku Selenu Gomezovou, jejíž vzdálení předkové pocházeli z Mexika. „Nechápu to,“ napsala na sociální sítě.
Velká show a přehlídka politických osobností, taková bude nadcházející inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nezvykle se také nebude konat před budovou Kongresu, ale uvnitř. Nastávající hlava Spojených států to zdůvodňuje očekávanými mrazy. Trump se stane oficiálně prezidentem v pondělí 20. ledna. Jak se datum blíží, je stále jasnější, kdo bude a nebude slavnostnímu aktu přihlížet. Velké debaty panují například kolem bývalé první dámy Michelle Obamové.
Po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu se očekávají velké změny. V kampani slíbil razantní snížení daní a naopak zvýšení dovozních cel na zahraniční zboží. Největší pozornost ale budí program masové deportace ilegálních migrantů a zpřísnění politiky při udělování víz a pracovních povolení. Jenže v tomto bodě se Trump dostává do sporu se svými nejbližšími spolupracovníky, dokonce i s miliardářem Elonem Muskem.
Slovensko se dostalo do centra světové pozornosti. Vypadá to, že premiér Robert Fico nejednal při nedělní návštěvě Moskvy s ruským prezidentem jen o dodávkách plynu, ale zřejmě i o možnosti mírových jednání právě na Slovensku. Slovenská opozice se bouří, podobně jako česká vládní garnitura. Naopak česká parlamentní opozice je zdrženlivá.
Joe Biden byl již od počátku svého prezidentského mandátu v lednu 2021 často mimo realitu a jeho spolupracovníci ho raději izolovali. Informaci přinesl tento týden americký deník Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje z okolí dosluhujícího státníka.
Donald Trump už sestavuje svůj nový kabinet. Významná místa v něm mají zastávat Elon Musk nebo Robert Kennedy mladší. Důležitý post připadne i jeho dlouholeté spolupracovnici, která de facto vedla prezidentovu úspěšnou volební kampaň, Susie Wilesové. Ta se stane personální šéfkou Bílého domu.