Na Staroměstském náměstí už stojí vánoční strom. Zdobení potrvá několik dní

Na Staroměstském náměstí už stojí vánoční strom.

Vánoční strom na Staroměstském náměstí

Na Staroměstském náměstí v Praze stojí od noci na úterý vánoční smrk původem z Českolipska. Pracovníci městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) jej v noci přivezli na tradiční místo z průmyslového areálu v Kbelích, kde byl uložen po sobotním kácení. Kotvení zabralo několik hodin, ráno začne jeho zdobení. Informovala o tom mluvčí THMP Simona Kopová. Strom by se měl rozsvítit v sobotu, kdy také začnou vánoční trhy.

Strom měří 22 metrů a váží 4,7 tuny, podle letokruhů je padesátiletý. Vyrostl na soukromé zahradě v Pertolticích pod Ralskem. „Ve dvě hodiny ráno byl strom na náměstí postaven a pomalu usazen do cca dvoumetrové šachty. Do ranních hodin bude probíhat jeho kotvení prostřednictvím ocelových lan se závažími,“ uvedla v úterý v noci Kopová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Budou letos Vánoce bílé, nebo na blátě? Podívejte se, kde by o svátcích mohlo nasněžit

Strom ozdobí více než osm kilometrů světelných řetězů, 50 světelných hvězd a 342 koulí. Zdobení většinou trvá několik dní. Strom bude svítit denně od začátku adventu až do Tří králů vždy od 16:00 do půlnoci.

Smrk nabídl Praze majitel pozemku v Pertolticích Radek Lupoměský. „Bylo mi líto ho rozřezat a spálit v kotli, říkal jsem si, že je krásnej a že by ještě mohl udělat radost třeba v Praze nebo někde jinde. Musel by jít dolů, protože když hodně foukal vítr, tak jsme různě přeparkovávali auta, jednou dokonce foukalo tak, že jsme uvažovali, že půjdeme spát k rodičům, báli jsme se, že strom spadne,“ řekl již dříve novinářům. Za strom získal desetitisícovou odměnu, kterou předal ředitelce domu seniorů v nedaleké Mimoni.

Osud stromu s vánočními svátky neskončí. Větve jako tradičně poputují pražské zoologické zahradě. Z kmene nařežou pracovníci THMP prkna, která poslouží učňovskému školství k výrobě nábytku nebo drobných dřevovýrobků.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Česku začínají vánoční trhy. Podívejte se, kolik zaplatíte za svařák, grog či trdelník

Tagy: