Nacher: Vláda relativizuje a „ředí“ svoje kauzy. Migrační pakt je krokem do neznáma

Poslanec Patrik Nacher (ANO)

Nacher Vláda relativizuje svoje kauzy. Migrační pakt je krokem do neznáma

Svoláním mimořádné schůze chtěla sněmovní opozice podle Patrika Nachera (ANO) upozornit na problematické kauzy vládních politiků. Koalice nic nezamlčuje, odmítla tvrzení o „ředění“ kauz poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková (STAN). Oba politici se ve vysílání CNN Prima NEWS vyjádřili i k migračnímu paktu Evropské unie.

Jedním z témat čtvrteční mimořádné schůze poslanecké sněmovny mělo být objasnění role premiéra Petra Fialy (ODS) v Podnikatelské družstevní záložně. Předseda vlády měl v kampeličce uložen téměř milion korun.

ČTĚTE TAKÉ: Kauza Fialovy kampeličky: Na záložnu měli být napojeni agenti i podezřelý dárce

Vaňková je přesvědčená, že si každý může ukládat peníze, kam uzná za vhodné. Pro poslankyni je starší vysvětlení premiéra Petra Fialy (ODS) ohledně původu jeho peněz dostačující. „Neznám motivace hnutí ANO, proč vyvolalo mimořádnou schůzi sněmovny," řekla poslankyně.

Podle Patrika Nachera bylo záměrem mimořádné schůze upozornit na kauzy a nesrovnalosti, které se dotýkají současné vládní koalice. „Vládní představitelé se vyhýbají odpovědnosti. Relativizace a ředění jako u Dozimetru. Kolem té družstevní záložny docházelo k podezřelým transakcím a o tom bychom se měli bavit,“ domnívá se Nacher. Poukázal v této souvislosti na kauzu Čapí hnízdo předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Tu podle Nachera Babišovi političtí oponenti nezapomenou vždy před volbami vytáhnout na veřejnost.

V posledních měsících jsou mimořádné schůze sněmovny svolávány relativně často. „My (vládní koalice) jsme dříve svolali mimořádnou schůzi, protože  jsme interpelovali Andreje Babiše v závažném případu vytváření složek  na politické oponenty,“ připomněla Vaňková schůzi svolanou kvůli uniklému Babišovu e-mailu, v němž nevybíravým způsobem zmiňoval současného ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti). „Jestli se nám teď hnutí ANO mstí, to nevím,“ dodala politička.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Udělejte mi podklady na toho zm*da, žádal Babiš složku na Lipavského. Poslal mail, kam neměl

Nacher v reakci na to zmínil podobné chování představitelů vládnoucích stran. „Piráti vytvářeli veřejné složky na členy hnutí ANO, kde se také mluví o dětech členů. Jestli děti mají a kde bydlí,“ řekl poslanec a připomněl kauzu z roku 2017. Na internetovém fóru Pirátů tehdy někteří přispěvatelé sdíleli citlivé údaje o členech hnutí ANO.

Na migračním paktu nepanuje shoda

Vaňková je s migračním paktem spokojená, ačkoliv podle ní ještě existuje prostor pro další úpravy dohody. „Je důležité se spolupodílet na vytváření unijní politiky,“ uvedla.

Naopak Nacher vnímá dohodu o migraci jako problémovou. Podle něj nejsou pravdivá tvrzení ministra vnitra Víta Rakušana o tom, že na znění dohody panovala ve vládních stranách shoda. „S migračním paktem nesouhlasili ani vládní europoslanci. Dokonce i tři Piráti, kteří jinak hlasují pro všechno z Bruselu,“ poznamenal politik s tím, že nikdo netuší, co přesně bude dohoda pro obyvatele Česka znamenat.

Tagy:
Andrej Babiš STAN ODS Petr Fiala Česká pirátská strana ANO 2011 Patrik Nacher Poslanecká sněmovna ČR Pavla Pivoňka Vaňková