reklama

Nakažených je méně než před týdnem. Jejich celkový počet překročil 1,3 milionu

V Česku v pátek přibylo 13 074 lidí s nemocí COVID-19, což je méně než ve čtvrtek i než před týdnem. Proti čtvrtku denní přírůstek nakažených klesl zhruba o 1 500 a proti minulému pátku téměř o 1 700. Klesl i počet hospitalizovaných, a to o 200 pacientů.

reklama

Počet zemřelých s covidem dosáhl 21 558. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích bylo v pátek 8 219 lidí, zhruba o 200 méně než ve čtvrtek, kdy bylo podle aktualizovaných údajů ministerstva s koronavirem hospitalizováno 8 406 pacientů.

Počet těžkých případů se změnil minimálně, ve vážném stavu zůstává 1 700 nemocných. I přes pokles nakažených má Česko za dva týdny v přepočtu jedenáctkrát více případů koronaviru než Německo. Z okolních zemí je v poměrném počtu nakažených nejhorší.

Česko překročilo hranici 1,3 milionu nakažených

V pátek překročil počet nakažených od začátku pandemie 1,3 milionu osob. Kolem 165 000 případů připadá na poslední dva týdny. Od září tempo růstu nákazy covidem rychle stoupalo, počty prokázaných případů rostly o více než 10 000 za den a byly i dny s více než 15 000 případy. Rekordních 17 757 případů nákazy odhalily testy letos 6. ledna, pak začaly počty klesat.

Zatímco hranice prvních 10 000 prokázaných nákaz padla za 3,5 měsíce 13. června a dalších 10 000 přibylo za dva měsíce (16. srpna), k dosažení 30 000 pozitivních testů stačilo 23 dní (9. září). Pak se ale počet nakažených začal zvyšovat už v řádu několika tisíc denně, hranice 50 000 byla překročena 21. září.

I přes pokles nakažených jsou v Česku zavedena tvrdá protikoronavirová opatření. Čechy čeká první víkend, kdy nemohou opustit svůj okres. Vláda v pátek navíc schválila pracovní povinnost pro studenty zdravotnických škol. Naopak povinný home office Andrej Babiš (za ANO) nepodpořil, podle něj ho není potřeba nařizovat.

Plné nemocnice rozvolňování nenasvědčují

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek uvedl, že nárůsty počtu nakažených se stabilizují a koncem března by mohla být zrušena některá z protikoronavirových opatření. Nicméně kapacita intenzivní péče v českých nemocnicích se blíží vyčerpání. Česko v této souvislosti požádalo i několik zemí o pomoc s umístěním covidových pacientů.

Podle dat ministerstva bylo k dnešku v celém Česku volných 154 lůžek intenzivní péče. Epidemická situace je v současné době nejhorší na Kolínsku, kde na 100 000 obyvatel připadá 1 315 nově potvrzených případů za posledních sedm dní. Následuje okres Plzeň-sever s 1 180 novými případy na 100 000 obyvatel za týden.

K tématu

Další hlavní zprávy

Krimi

Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala

Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Oznámila to v sobotu na policejním webu. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné dva muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Výbuch ve Vrběticích je teroristický čin, ať se nám Putin omluví, burcuje opozice
Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken
reklama
reklama
Dojemné chvíle i zápasy na koni. Královská rodina odtajnila snímky prince Philipa

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Arenberger si vybral novou náměstkyni. Přichází Vašáková z Thomayerovy nemocnice
Maláčová se opřela do Zemanova týmu: Nechtějí bonus pro důchodkyně, protože nejsou ženami
Další články
reklama
reklama