reklama

Námluvy v plném proudu. Místo jedné kandidátky proti Babišovi se rýsují dva bloky

Roztříštěná opozice dlouhodobě mluví o tom, že se musí do sněmovních voleb příští rok spojit, aby byla plnohodnotnou alternativou hnutí ANO. Námluvy už začaly. Podle zjištění CNN Prima NEWS to ale vypadá, že jedno uskupení nevznikne. Partaje by se mohly spojit ve dva volební bloky.

reklama

Ve vznik jedné společné kandidátky věří v kuloárech málokdo. Politici napříč spektrem hovoří spíš o možnosti dvou volebních bloků. „Na jedné koalici je nemožné se domluvit. To všichni dobře vědí,“ řekl CNN Prima NEWS jeden ze zdrojů, který se účastní vyjednávání, ale nepřál si být jmenován.

K tématu

Alternativou by byly dvě volební koalice. První blok by tvořili Piráti a hnutí STAN. Druhý blok by měl konzervativnější charakter a stál by na spolupráci ODS, lidovců a TOP 09.

Tomu by napovídalo i rozhodnutí zakladatele TOP 09 a někdejšího předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska nekandidovat příští rok do Sněmovny. Pro některé lidovce byla totiž spolupráce s bývalým šéfem nepředstavitelná.

K tématu

Žádná definitivní domluva však zatím není, námluvy už nicméně probíhají. Jazýčkem na vahách zřejmě paradoxně bude nejmenší sněmovní uskupení – hnutí STAN se šesti poslanci. Do koalice ho chce jak ODS, tak Piráti. Informovaly o tom Seznam Zprávy a Deník N, CNN Prima NEWS má informace potvrzené od obou partají.

Starostové si tak nyní dělají průzkum mezi členy, zda jít s ODS, nebo s liberálnějšími Piráty. Podle všeho to vypadá, že zvítězí přeci jen programově bližší Piráti. V tom případě by ODS vyjednávala s TOP 09 a KDU-ČSL.

U lidovců roste tlak na spolupráci

Šéf lidovců Marian Jurečka sice v zimě avizoval, že je k předvolebním koalicím skeptický. V nedělním průzkumu společnosti Kantar však KDU-ČSL získala 4,5 procenta, což zapůsobilo na některé straníky. „Uvnitř KDU roste tlak na to, aby se šlo v koalici,“ uvedl zdroj blízký lidoveckému vedení.

Pro spolupráci stran je i šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. „Hlasy proevropských demokratických stran hlavně nesmí propadnout a ztratit. To je naše zodpovědnost pro budoucnost České republiky,“ komentoval pro CNN Prima NEWS Bartošek. Podle něj nemá jít o spolupráci proti Andreji Babišovi, ale za to, aby byla ČR řízena jiným způsobem.

K tématu

Podobně to vidí i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Chtěli bychom ukončit privatizaci a oligarchizaci našeho státu. Podřídíme tomu mnohé,“ prohlásila. Konkrétní spolupráci s ODS a KDU-ČSL komentovat nechtěla. Připustila ale, že spojení stran do dvou bloků dává logiku. Dvojkoalice by musela ve volbách získat 10 procent, trojkoalice patnáct procent.

Řádné volby do Sněmovny by se měly uskutečnit na podzim roku 2021. Nedávno se sice spekulovalo, že by hnutí ANO mohlo vyvolat předčasné volby. CNN Prima NEWS už dříve upozornila, že takový scénář není pravděpodobný.

Další hlavní zprávy

Školství

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Přestože by se díky chystaným úpravám epidemiologického systému PES mohly do škol vrátit alespoň závěrečné ročníky základních a středních škol, návrat dalších školáků je značně nejistý. Ve čtvrtém stupni, ve kterém se přitom Česko už podle indexu nachází řadu dní, se do lavic vrátí žáci prvního stupně základních škol. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) však nadšení mírní. Podle něj by nejdříve musel výrazně klesnout počet hospitalizovaných s nemocí COVID-19.

Ideální prezident republikánů? Trump končí, ale triumfovat může Pence
Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem
Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
Další články
reklama
reklama