CNN Prima News Národní galerie

Národní galerie

Výpis příspěvků ke štítku „Národní galerie“

Polka v čele Národní galerie? Měl by tam být Čech, napsal Skopeček, pak to schytal

Poslanec a středočeský volební lídr ODS Jan Skopeček se pozastavil nad faktem, že pražskou Národní galerii vede Polka. Je totiž přesvědčen, že by instituci podobného rázu měl vést Čech. Nebo Češka. Popularitu si tímto názorem ale příliš nezvýšil. Podle některých lidí byl Skopečkův názor dokonce xenofobní. Poslanec poté svůj příspěvek smazal s tím, že nebyl správně pochopen.

Kultura vždy překračovala hranice, uvedla Polka, která stane v čele Národní galerie

Sice jsem cizinka, ale Polsko a Česko mají spoustu věcí společných, popsala nová ředitelka Národní galerie v Praze Alicja Knastová v pořadu Interview televize CNN Prina NEWS s tím, že hranici máme v podstatě jen v hlavě. Jako hlavní povinnost ředitele galerie vidí ochranu sbírek. Svou práci chce stavět především na zkušenostech a talentu lidí, kteří v galerii již pracují. Digitalizace celé sbírky je dle ní nezbytná.

Šéf komunistů Vojtěch Filip se má podle soudu omluvit za své výroky Jiřímu Fajtovi

Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip se musí omluvit bývalému řediteli Národní galerie Praha (NGP) Jiřímu Fajtovi za výroky, které o něm před rokem uveřejnil. V pátek to řekl Fajtův právní zástupce František Vyskočil. Jde o rozhodnutí prvoinstančního soudu. Filip verdikt nechce komentovat, protože nejde o pravomocné rozhodnutí.

Staněk zůstává, pochybnosti přetrvávají

Ministr Antonín Staněk (ČSSD) má za sebou perný den, nejdříve musel své počínání na ministerstvu kultury vysvětlovat sněmovnímu podvýboru pro kulturu a pak ještě grémiu ČSSD. Přestože ani jedno z jednání nerozptýlilo pochybnosti ohledně jeho postupu, ve funkci zatím zůstává. Staněk se uprostřed kritiky ocitnul poté, co odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a šéfa Muzea umění v Olomouci Michala Soukupa.