Šéf komunistů Vojtěch Filip se má podle soudu omluvit za své výroky Jiřímu Fajtovi

Vojtěch Filip

Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip se musí omluvit bývalému řediteli Národní galerie Praha (NGP) Jiřímu Fajtovi za výroky, které o něm před rokem uveřejnil. V pátek to řekl Fajtův právní zástupce František Vyskočil. Jde o rozhodnutí prvoinstančního soudu. Filip verdikt nechce komentovat, protože nejde o pravomocné rozhodnutí.

„Žaloba směřovala proti Vojtěchu Filipovi, který minulý rok v době, kdy byl Jiří Fajt odvolán exministrem Antonínem Staňkem (ČSSD) z funkce ředitele NGP, otiskl článek v Haló novinách a poté si ho umístil i na svůj facebookový profil. V něm nevybíravým způsobem obvinil pana Fajta ze tří věcí,“ uvedl Vyskočil.

Filip v článku psal, že Fajt z pozice ředitele NGP uzavřel autorskou smlouvu sám se sebou a vyinkasoval za to více než milion korun. „Uvedl také, že Fajt v institucích, ve kterých působil, vytvořil nekryté závazky ve výši desítek milionů korun a že si v roce 2014 měl říci Komerční bance, tedy sponzorovi Národní galerie, o příspěvek ke svému platu ve výši 1,3 milionu korun,“ popsal Vyskočil Filipovy výroky, které byly předmětem žaloby.

Filip nedoložil jediný uchopitelný důkaz

Podle advokáta Vyskočila jde o nepravdivá skutková tvrzení a Filip pro ně nemůže mít žádný důkaz. „Soud dnes během půl hodiny konstatoval, že Filip k nim nedoložil jediný uchopitelný důkaz a jeho právní zástupce se dovolával pouze na články, které kolují po internetu. Soud rychle vynesl rozsudek a řekl, že ty věci jsou lži,“ uvedl Vyskočil.

Soud podle něj neuznal ani argumentaci žalované strany, že když je někdo osobou veřejného zájmu, musí takové odsudky strpět. „Je opakovaně judikované, že ani osoba veřejného zájmu nemusí trpět to, že o ní někdo lže,“ doplnil.

Fajt byl odvolán loni na jaře

Fajta odvolal z ředitelské pozice NGP loni na jaře tehdejší ministr kultury Antonín Staněk. Svůj krok zdůvodnil údajnými hospodářskými pochybeními tehdejšího ředitele Národní galerie Praha. Fajt obvinění opakovaně odmítal, postavily se za něj desítky ředitelů zahraničních muzeí a tisíce lidí v tuzemské petici. Staněk podal na Fajta dvě trestní oznámení, které policie letos odložila. Stát se následně prostřednictvím Staňkova nástupce Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Fajtovi omluvil.

Odvolání Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa se podepsala na ne příliš silné pozici Staňka ve vládě. Výměna ministra kultury se táhla více než čtvrt roku a sociální demokraté kvůli ní zvažovali konec ve vládě, a tedy koalice s hnutím ANO. Staněk sklidil za odvolání obou šéfů velkou kritiku od odborníků i politiků a ke konci května oznámil odchod. Prezident Miloš Zeman však demisi nepřijal, Staněk by podle něj neměl být trestán za to, že upozornil na závažná ekonomická pochybení. V té době také Filip publikoval svůj článek, který podporoval Zemanův názor.

Tagy: