CNN Prima News Národní památkový ústav

Národní památkový ústav

Výpis příspěvků ke štítku „Národní památkový ústav“

Hádka o kulturní památku „hlavák“: Slíbili zachovat halu, opřeli se památkáři do magistrátu

Budoucí podoba hlavního nádraží v Praze vyvolala mezi jednotlivými institucemi válku. Národní památkový ústav (NPÚ) se ostře ohradil proti výtce zadavatelů přestavby, tedy pražského magistrátu (MHMP), Správy železnice (SŽ) a pražského dopravního podniku (DPP), že odbavovací budova nádraží byla na poslední chvíli zapsána mezi kulturní památky. Ústav tvrdí, že zmíněné instituce památkáře ujišťovaly, že odbavovací hala zůstane zachovaná.

Květná zahrada v Kroměříži zůstává státu. Církev u soudu se stížností nepochodila

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Arcibiskupství olomouckého ve sporu o Květnou zahradu v Kroměříži. Památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO tak zůstává ve vlastnictví státu. Arcibiskupství neúspěšně žádalo o její vrácení v církevních restitucích. Arcibiskupství podle mluvčího Jiřího Gračky nález soudu respektuje, i když roztržení dvou kroměřížských zahrad považuje za nešťastné. Podle ústavních soudců zahrada může fungovat samostatně, jelikož není příslušenstvím arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady.

V Plzni se zřítil kus prázdného domu. Trosky prohledávali záchranáři

V Úzké ulici v plzeňské čtvrti Roudná se v pondělí dopoledne zřítila část neobývaného domu. Na místě zasahovali záchranáři, kteří prohledávali trosky, aby zjistili, zda v nich nejsou uvězněni lidé, například bezdomovci. Situaci na místě monitorují vzhledem ke stavu objektu městské drony. Událost se podle dosavadních dostupných informací obešla bez zranění.

Zkáza stovek českých nádraží: Místo záchrany se je Správa železnic chystá zbourat

Za aktuální sérii železničních nehod mohou i přepracovaní strojvůdci a zastaralá zabezpečovací technika. A stav velké části tuzemských nádraží je vlastně obdobný. Kdysi výstavní budovy chátrají, některé jsou už v havarijním stavu. Správa železnic však místo rekonstrukcí plánuje demolice, a to i cenných historických budov z 19. století. Reportér CNN Prima NEWS navštívil některé zchátralé stanice.