reklama

Našel si obětního beránka, ale viníkem je Babiš, shoduje se opozice po Vojtěchově odchodu

Představitelé opozičních parlamentních stran se shodují na tom, že odchod ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha byl nutný, ale že hlavním viníkem nezvládnuté situace kolem pandemie koronaviru je premiér Andrej Babiš. Který si jen našel tzv. obětního beránka.

reklama

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se v otázce pandemie koronaviru zkompromitoval podle předsedy ODS Petra Fialy už v lednu, jeho oznámená rezignace je tak opožděná o osm měsíců.

„Odstoupil premiérův oblíbenec, který toho ve funkci dokázal velmi málo. Jako ministr se Adam Vojtěch v otázce pandemie zkompromitoval v lednu, kdy se vysmíval upozorněním. Odchod přichází s osmiměsíčním zpožděním. Od premiéra čekáme, že rychle navrhne ministra, který zabrání zmatkům,“ napsal Fiala na svůj twitterový účet.

Také další opoziční představitelé zdůrazňují, že viníkem krizové situace kolem koronaviru je premiér Andrej Babiš (ANO), který jen potřeboval najít viníka. Hlavním viníkem ale zůstává sám, uvedla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Adam Vojtěch se dozvěděl, že už to nechce dělat. Situace je vážná, ministr zdravotnictví ji nezvládal a Andrej Babiš před volbami něco udělat musel. Hlavním viníkem ale zůstává premiér a 23. března řekl, že na sebe bere plnou politickou odpovědnost. Tu nevyvodil,“ napsala Pekarová.

Také podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska nese veškerou odpovědnost Babiš. „Dokud bude premiérem, je úplně jedno, kdo bude za ANO ministrem zdravotnictví,“ uvedl Kalousek.

Nový ministr zdravotnictví nesmí být Babišovou loutkou

Šéf lidovců Marian Jurečka na Twitteru Vojtěchovo rozhodnutí ocenil. Ministr svůj krok vysvětlil tím, že demisí chce vytvořit prostor pro řešení epidemie, která v posledních dnech nabírá na závažnosti. „Myslím, že jeho krok byl logickým vyústěním situace posledních týdnů. Nicméně destabilizace na ministerstvu zdravotnictví je problém posledních měsíců,“ uvedl Jurečka.

Například odchody odborníků z ministerstva a týmů pracujících na zvládání epidemie podle Jurečky dopadají i na Babiše. „Ten často do práce ministra zasahoval a takový stav není nikdy dlouhodobě udržitelný. V této krizové době je destabilizace na tak klíčovém resortu velmi špatnou zprávou,“ dodal. Za nutné považuje, aby nový ministr nebyl loutkou premiéra, ale odborník a manažer, který dokáže situaci řešit.

Místopředseda STAN Petr Gazdík míní, že Babiš potřeboval najít viníka. „A nějakou oběť své vlastní neschopnosti řešit koncepčně krizové situace,“ napsal na Twitteru.

Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík tvrdí, že problém s pandemií koronaviru se nevyřeší rezignací ministra zdravotnictví: „Základní problém českého přístupu k boji s epidemií nebyl ministr zdravotnictví, ale premiér, který místo řešení situace pluje na vlně veřejného mínění. Tenhle problém se bohužel rezignací ministra zdravotnictví nevyřeší.“

Dominik Feri, poslanec TOP 09, spojil Vojtěchův odchod s volbami, které se konají příští týden. „Příští pátek jsou volby. To, co se teď odehrálo, není sebereflexe ministra zdravotnictví, ale taktika Andreje Babiše, který s šachovými figurkami právě zahrál gambit.“

Další hlavní zprávy

reklama
Druhý nejvyšší večerní nárůst nakažených od začátku pandemie. Obětí přibývá sto za den
Opozice: Čekat na nového ministra do úterý je nezodpovědné. Vláda musí jednat
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Pokud Zeman neodvolá Prymulu, Hamáček hrozí odchodem z vlády. Je to neomluvitelné
Klaus: Vláda prokázala neschopnost řešit krizi. Prymula se ministrem nikdy neměl stát
Probošt kapituly: Prymula neměl kam projít, jako restaurace slouží celý objekt
Restaurace, kde měli jednat Prymula s Faltýnkem, neotevřela. Prohlédněte si interiér
Další články
reklama
reklama