reklama

Naši reportéři přímo před Bílým domem. Jak vypadá situace v USA před volbami?

Ve Spojených státech už předčasně odvolilo díky korepondenčnímu hlasování okolo sta milionů lidí. Ve složitém systému, v němž Američané vybírají svého prezidenta, to bylo voličům umožněno, ačkoliv řádné volby začnou až zítra. V průzkumech vede nad dosavadním prezidentem Donaldem Trumpem jeho rival Joe Biden. To ale ještě nemusí nic znamenat. Situaci přímo od Bílého domu ve Washingtonu D. C. komentovali reportéři CNN Prima NEWS Lucie Hrdličková a Josef Kluge.

reklama

Reportéři vycházeli z průzkumu pro televizní kanál NBC a list Wall Street Journal. Podle něj Bidena podporuje 52 procent registrovaných voličů, Trumpa 42 procent. Biden má podporu především u černošského obyvatelstva, vysokoškolsky vzdělaných bělochů, žen, seniorů, ale i mladých lidí. Současný prezident má převážně podporu u mužů a bělochů bez vysokoškolského diplomu.

Podle průzkumu Biden vede ve čtyřech klíčových státech, a to v Pensylvánii, Arizoně, Wisconsinu a Floridě. „Spousta expertů se domnívá, že kdo vyhraje na Floridě, ovládne celé volby,“ uvedla Hrdličková.

Společnost je rozdělena

Autoři výzkumu a sociologové uvádí, že jeho metodika byla velmi sofistikovaná, aby se neopakovala stejná situace jako před čtyřmi lety. „Většina průzkumů favorizovala Hilary Clintonovou a nakonec to s prezidentskou volbou dopadlo úplně jinak. Vyhrál Donald Trump,“ vysvětlil Kluge.

Po volbách se může stát cokoliv. Společnost je totiž rozdělena, za což může i pandemie koronaviru a přístup prezidenta. „Co se týče situace ve Washingtonu, my jsme mluvili s mluvčí místní policie a ta říkala, že policejní složky zítra budou posílené. Muži a ženy zákona ve Washingtonu mají už po nějakou dobu zákaz si brát na zítřek volno,“ uvedla Hrdličková.

Lidé se bojí výtržnictví a rabování

Mnoho živnostníků se v hlavním městě Spojených států obává nepokojů a rabování, a proto zatloukají výlohy svých obchodů. Podle Klugeho odhadu k žádným střetům nedojde kolem volebních místností, jelikož jsou bedlivě střeženy policií. „Spíš to budou místa na okraji města, anebo místa, která nejsou tolik hlídána policií,“ sdělil reportér.

Ve Spojených státech se mluví o takzvaném červeném přeludu. „Více republikánů dojde osobně do volebních místností a jejich hlas bude potom hned započítán. Více demokratů bude volit korespondenčně, tedy pošlou svůj hlas poštou, takže se mluví o tom, že ve volební noc, kdy zcela nebudou sečteny všechny hlasy, bude vést Donald Trump, a to by přímo ve Washingtonu, který je demokratickou baštou, mohlo vést k protestům,“ dodala Hrdličková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie
Finance

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Zemědělci na protest zapálili kupu slámy. Nelíbí se jim vládní změny v dotacích

Zemědělci ve čtvrtek nedaleko Jesenice u Prahy protestovali proti změnám v nastavení dotací. Akce se zúčastnilo pět desítek lidí, velkou část tvořili novináři. Protestující na místě zapálili kupu slámy, kolem také projelo přes 30 troubících traktorů. K podobným akcím došlo i na dalších místech v ČR. Zástupci zemědělských organizací tím chtějí vyzvat vládu k jednání. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) kritikům vzkázal, že u něj mají dveře otevřené.

Nová vakcína na omikron nebude. Výrobci totiž nejsou blbí, tvrdí Flegr

Čím dál častěji se mezi odborníky mluví o tom, že by výrobci měli vytvořit nové vakcíny, které by lépe reagovaly na nové varianty koronaviru. Podle Jaroslava Flegra to ale není na místě, a to hned z několika důvodů. „Dosavadní vakcíny jsou zatraceně dobré a výrobci nejsou blbí. Dovedou si spočítat, že než by dovedli vakcíny do stádia výroby, bude dávno po omikronu,“ uvedl evoluční biolog ve svém prohlášení.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

Nebyl to bordel, ale striptýz. Hokejista Salák s ženou popřeli krizi po divokém večírku

Ve středu to podle některých médií vypadalo, že si hokejista Alexander Salák zadělal na velké rodinné problémy. Jeho manželka Míša ho totiž podle informací deníku Blesk nachytala ve vykřičeném domě, kam bývalý reprezentační gólman vyrazil spolu s dalšími kolegy z týmu Sparty na vánoční večírek. Nyní se ukazuje, že všechno mohlo být jinak. Manželé Salákovi popsali, jak se všechno odehrálo z jejich pohledu.

reklama

Domácí zpravodajství

Konec nadějí pro Michalákovou: Své dva syny vídat nesmí, potvrdil soud ve Štrasburku

Aktualizováno

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve čtvrtek rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy Michalákové, které norská sociální služba Barnevernet před více než deseti lety odebrala syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Podle soudu ve Štrasburku Norsko v případu odebrání dětí manželům Michalákovým neporušilo příslušný článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv.

Ano, jedeme dál. Andrej Babiš představil členy stínové vlády, je v ní pět exministrů

Předseda hnutí ANO a bývalý český premiér Andrej Babiš představil stínovou vládu, kterou sám povede. Vedle Babiše v ní pomyslně zasedne také pět členů jeho někdejšího kabinetu. Místo se našlo i pro bývalou středočeskou hejtmanku nebo expředsedu Poslanecké sněmovny. Patnáctičlennou stínovou vládu Andrej Babiš představil na čtvrteční tiskové konferenci.

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

reklama