reklama

Naši reportéři přímo před Bílým domem. Jak vypadá situace v USA před volbami?

Ve Spojených státech už předčasně odvolilo díky korepondenčnímu hlasování okolo sta milionů lidí. Ve složitém systému, v němž Američané vybírají svého prezidenta, to bylo voličům umožněno, ačkoliv řádné volby začnou až zítra. V průzkumech vede nad dosavadním prezidentem Donaldem Trumpem jeho rival Joe Biden. To ale ještě nemusí nic znamenat. Situaci přímo od Bílého domu ve Washingtonu D. C. komentovali reportéři CNN Prima NEWS Lucie Hrdličková a Josef Kluge.

reklama

Reportéři vycházeli z průzkumu pro televizní kanál NBC a list Wall Street Journal. Podle něj Bidena podporuje 52 procent registrovaných voličů, Trumpa 42 procent. Biden má podporu především u černošského obyvatelstva, vysokoškolsky vzdělaných bělochů, žen, seniorů, ale i mladých lidí. Současný prezident má převážně podporu u mužů a bělochů bez vysokoškolského diplomu.

Podle průzkumu Biden vede ve čtyřech klíčových státech, a to v Pensylvánii, Arizoně, Wisconsinu a Floridě. „Spousta expertů se domnívá, že kdo vyhraje na Floridě, ovládne celé volby,“ uvedla Hrdličková.

Společnost je rozdělena

Autoři výzkumu a sociologové uvádí, že jeho metodika byla velmi sofistikovaná, aby se neopakovala stejná situace jako před čtyřmi lety. „Většina průzkumů favorizovala Hilary Clintonovou a nakonec to s prezidentskou volbou dopadlo úplně jinak. Vyhrál Donald Trump,“ vysvětlil Kluge.

Po volbách se může stát cokoliv. Společnost je totiž rozdělena, za což může i pandemie koronaviru a přístup prezidenta. „Co se týče situace ve Washingtonu, my jsme mluvili s mluvčí místní policie a ta říkala, že policejní složky zítra budou posílené. Muži a ženy zákona ve Washingtonu mají už po nějakou dobu zákaz si brát na zítřek volno,“ uvedla Hrdličková.

Lidé se bojí výtržnictví a rabování

Mnoho živnostníků se v hlavním městě Spojených států obává nepokojů a rabování, a proto zatloukají výlohy svých obchodů. Podle Klugeho odhadu k žádným střetům nedojde kolem volebních místností, jelikož jsou bedlivě střeženy policií. „Spíš to budou místa na okraji města, anebo místa, která nejsou tolik hlídána policií,“ sdělil reportér.

Ve Spojených státech se mluví o takzvaném červeném přeludu. „Více republikánů dojde osobně do volebních místností a jejich hlas bude potom hned započítán. Více demokratů bude volit korespondenčně, tedy pošlou svůj hlas poštou, takže se mluví o tom, že ve volební noc, kdy zcela nebudou sečteny všechny hlasy, bude vést Donald Trump, a to by přímo ve Washingtonu, který je demokratickou baštou, mohlo vést k protestům,“ dodala Hrdličková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Koronavirus

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Proč si já nešťastná nevzala Pištu Hufnágla? Zemřela dabérka Gábi ze seriálu Smolíkovi

Herečka Libuše Billová, která strávila většinu své kariéry v Městském divadle Brno, ve středu zemřela, bylo jí 87 let. Spolupracovala také s televizí a rozhlasem, získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. O jejím úmrtí informovala v pátek mluvčí divadla Kateřina Vižďová. Nejslavnější dabingovou rolí Billové je Gábi z kresleného maďarského seriálu Smolíkovi.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Ubránili bychom se Hitlerovi? Prohráli bychom za pár týdnů, ale čestně, říká historik

Otázka, kterou si pravidelně pokládají historici i česká veřejnost – ubránilo by se Československo silám nacistického Německa? Podle vojenského historika Eduarda Stehlíka by Adolf Hitler určitě vyhrál, tuzemští vojáci by se ale dokázali bránit několik týdnů. Pro CNN Prima NEWS ale dodal, že jde o irelevantní otázku, jelikož by se Československo v případě agrese zvenku pochopitelně bránilo. Takovou možnost ale nakonec ani nedostalo – nikdo nezaútočil.

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Aktualizováno

Antimonopolní úřad potrestal ministerstvo vnitra, které řídí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

reklama

Domácí zpravodajství

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama