Návod pro prvovoliče a zapomnětlivce. Jak najít svůj volební obvod a kde volit?

V Česku se konají volby do zastupitelstev obcí a jedné třetiny Senátu. Komunální volby mají svá specifika, jako je jeden velký volební lístek nebo křížkování místo kroužkování. Řada lidí ale může narazit na problém ještě předtím, než se k samotné volbě dostanou. Nemusí totiž vědět, kde se nachází jejich volební místnost. V článku přinášíme jednoduchý návod, jak v takovém případě postupovat.

Informace o jednotlivých volebních místností se dají jednoduše vyčíst z volebních lístků, které lidé obdrželi do svých poštovních schránek. Jsou ale tací, kteří adresu volebního místa nemusí vědět, protože lístky neobdrželi nebo je omylem vyhodili do koše. Tápat mohou také prvovoliči nebo ti, kteří se čerstvě přestěhovali.

Pokud lidé nemají své volební lístky, tak musí zjistit nejdříve číslo volebního okrsku, kam svým bydlištěm spadají. Ten lze snadno zjistit na stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Po rozkliknutí Seznamu adresních míst s volebními okrsky se zobrazí seznam obcí, které musí dále volič vybrat podle svého trvalého bydliště. Po dalším vybrání se zobrazí tabulka, ze které mohou lidé vyčíst svou přesnou adresu spolu s číslem popisným. Hledané číslo volebního okrsku je pak dohledatelné ve sloupci úplně vpravo.

Pomocí volebního okrsku je pak snadné najít svou volební místnost. Řada měst už nabízí interaktivní mapy, jako je například Ústí nad LabemOpava nebo Plzeň. Přehled volebních místností přináší i jednotlivé části velkých měst, jako je tomu například u Prahy 6.

Překážkou v hledání je, že místa nejsou nikde centrálně vypsaná a lidé je tak musí pracně hledat. Doporučuje se proto vybrat stránky úřadů jednotlivých obcí, kam volič spadá. Informace by měly být obsažené v jednotlivých manuálech či odkazech na nadcházející volby. Pomoci může také interaktivní mapa, podle které lze snadno zjistit svůj volební okrsek. Informace o volebních místnostech jsou ale neúplné a dají se najít jen u části obcí.

Pokud lidé nenajdou požadované informace ani na stránkách úřadů, tak se doporučuje obrátit se na úřad telefonicky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí
Energetika

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie
Ukrajina

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:11

Scholz: Putin útokem na Ukrajinu ohrožuje mírové uspořádání Evropy

12:43

Lipavský: O dalším balíku protiruských sankcí se v EU nyní debatuje

12:18

Polsko si předvolalo ruského velvyslance kvůli anexi ukrajinských oblastí

11:45

Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu

Živě
ON-LINE: Zničíme vše, co na Ukrajině i Krymu máte. USA hrozí Rusku kvůli jaderným zbraním

Ruský ústavní soud dal v neděli zelenou připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Mužům v Rusku jsou doručovány povolávací rozkazy na frontu. Někteří občané se rozloučili s rodinami a zamířili bojovat na Ukrajinu. Jiní se naopak snaží ze země uprchnout a vyhnout se tak bojům. Osmadvacetiletému Kirillovi se podařilo utéct do Kazachstánu. Pětadvacetiletý Konstantin žije v Moskvě a domnívá se, že už se z Ruska nedostane. Klidně si zlomím ruku, abych se vyhnul mobilizaci, prohlásil Konstantin.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.