Nebezpečná „ryba chirurg“ ohrožuje pobřeží Chorvatska a Itálie. Způsobuje hluboké rány
Pokud se v Jaderském moři setkáte s touto rybou, rozhodně byste se jí neměli dotýkat. Potápěči a mořští vědci varují před tropickým bodlokem oranžovoskvrnným, který se nově objevil v Jaderském moři a na svém ocase má ostré ostny. Ryba se podle vědců k chorvatskému pobřeží dostala až z Libérie.
Chorvatští vědci zaznamenali ve svých vodách výskyt tropického druhu ryby, informuje web Croatia Week. Jde o bodloka oranžovoskvrnného, mezi zoology známého pod latinským názvem Acanthurus monroviae, který má – podobně jako jeho příbuzní z čeledi bodlokovitých – v ocase dva ostré ostny.
ČTĚTE TAKÉ: Zázrak u vodopádu. Tohle přesahuje naši představivost, žasli vědci nad chováním ryb v Kongu
Pokud se s ním v chorvatských vodách setkáte, například při potápění, podle italského webu Il Messaggero byste na něj rozhodně neměli sahat. „Ryba chirurg“, jak je někdy bodlokovi přezdíváno, se totiž umí poměrně účinně bránit trhnutím ocasem s kostěnými ostny. „Pokud ji uvidíte ve vodě, neměli byste se ji pokoušet hladit ani chytat, protože může způsobit hluboké rány,“ varoval zoolog Cataldo Pierri z Univerzity v Bari, kterého cituje Il Messagero. Poranění jsou nejčastěji ve formě čisté řezné rány, která se může v mořské vodě snadno infikovat. Jedem ryba nedisponuje.
Ve Středozemním moři nejsou bodloci původním druhem. Do jaderských vod se dostali zřejmě z Libérie v západní Africe. Vědci podle Croatia Week vyloučili, že by k chorvatskému pobřeží náhodou „zabloudilo“ několik jedinců. Bodloci se tam mohli dostat i omylem během přepravy ryb do akvárií, píší média.
Jejich populace zatím zůstává sporadická. Zoologové uklidňují, že výskyt bodloků v Jaderském moři zatím nepředstavuje pro původní druhy žádné nebezpečí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Poplach v Praze. Do Vltavy spadlo několik lidí, na místě zasahovali záchranáři