CNN Prima News Středozemní moře

Středozemní moře

Výpis příspěvků ke štítku „Středozemní moře“

REPORTÁŽ: V nejmenším městě na světě pijí brandy se jmelím a trochu se bojí přívalu turistů

V Humu na Istrijském poloostrově se potkává všehovšudy 28 sousedů. A ti hrdě hlásají, že žijí v nejmenším městě na světě. „Nejraději to tady mám po sezoně, když sem přijíždí jen málo turistů,“ tvrdí starousedlík Aleksandar Merlak a bývalý župan Humu. Nemyslí to úplně vážně, protože z návštěvníků žije a v hospodě jim nalévá speciální vinnou pálenku se jmelím anebo nabízí zdejší lanýže. Titěrných městeček je na Istrii více a na podzim se jimi lze toulat bez rozhicovaného slunce nad hlavou. Reportér CNN Prima NEWS navštívil vedle Humu třeba Plomin, Pićan, Brseć nebo Buzet.

Migranti zaplavili italský ostrov. Apokalypsa, policie musí používat obušky, běduje farář

Úřady na italské Lampeduse vyhlásily ve středu večer stav nouze poté, co tam dorazilo za tři dny skoro 10 tisíc migrantů. To je více, než má ostrov obyvatel, tamní migrační středisko má navíc kapacitu jen pro zhruba 400 osob. Situaci označil za „tragickou, dramatickou a apokalyptickou“ i farář Don Carmelo Rizzo ze sicilské provincie Agrigento, pod niž Lampedusa spadá. Počty běženců plavících se přes Středozemní moře jsou na vzestupu a zřejmě překonají rekordy z minulých let, odhadl odborník na migraci z Ústavu informatiky Robert Stojanov ve vysílání CNN Prima NEWS.

Na španělském pobřeží řádí „piraně“. Koupajícím okusují bradavice a mateřská znaménka

Piraně na španělském pobřeží Costa Blanca. Tak zní titulky mnoha španělských médií. V prázdninovém letovisku Benidorm totiž začaly na koupající se lidi útočit ryby, které způsobují krvavá zranění. Zaměřují se na bradavice, mateřská znaménka či povolenou kůži, proto je nejvíce zraněných mezi seniory, píše web deníku kleinezeitung.at. Odborníci uvádějí, že útočící rybou je oblada.

Hasičů je málo, hořet má týdny. Dobrovolníci likvidují oheň lopatami, popsal reportér z Řecka

Kromě počasí v Řecku komplikuje situaci i nedostatek lidí, upozornil ve vysílání CNN Prima NEWS Patrik Kaizr, zpravodaj momentálně působící na Rhodu. Popsal, jak dobrovolníci chodí do hor s lopatami a krumpáči, aby plamenům zatarasili cestu, přestože je již nyní jasné, že škody pro místní budou nedozírné, protože většina z nich žije z toho, co si vydělají v turistické sezoně. Požáry podle dalšího hosta v pořadu Nový den, zahraničního reportéra Jakuba Kůše, mohou trvat i několik týdnů.

Učme se od severní Afriky. Dovolenkové ráje v Evropě se připravují na pekelné počasí

V okolí Středozemního moře rapidně roste průměrná teplota a státy, které musí bojovat také s extrémními suchy, bijí na poplach. V Záhřebu se proto sešly na konferenci Unie pro Středomoří (WMO), aby probraly strategii do nadcházejících let. Inspirovat by se mohly od kolegů ze severní Afriky. Problém jsou i přibývající turisté, kteří ale do oblasti přinášejí důležité finanční prostředky a pomáhají vytvořit pracovní místa.

Objevili jsme vzácného žraloka, chlubili se vědci. Je to jen dětská hračka, sklízejí posměch

Bizarní sled událostí strhla studie řeckých biologů o druzích ve Středozemním moři, mezi kterými byl i žralok šotek. Experti na paryby své kolegy na sociálních sítích i v odborných časopisech kritizovali za možný podvrh a objevily se i pochyby, zda si náhodou vzácného žraloka nespletli s dětskou hračkou, napsal list The New York Times (NYT).

Itálie z migrantů přijímá jen nezletilé a ženy. Ať se o vás postarají jiní, vzkázala mužům

V sicilském přístavu Katánie se v noci na neděli vylodila větší část ze 179 migrantů, které ve Středozemním moři zachránila loď německé neziskové organizace SOS Humanity. Na pevninu se dostalo 140 převážně nezletilých běženců, 35 mužů, které italské úřady odmítly převzít, ale zůstává dál na palubě. Je to důsledek nové politiky tamní vlády.