
Kupka: Blackout? Stát nemůže být nekonečnou pojišťovnou. Babišovy dezinformace jsme vyvrátili
U pobřeží Mallorky se objevil mimořádně vzácný mořský živočich – glaukus atlantský, známý spíše pod přezdívkou „modrý drak“. Výskyt tohoto fascinujícího a potenciálně nebezpečného plže ve Středozemním moři je výjimečný. U Baleárských ostrovů se objevil naposledy před více než 300 lety.
Teplota vody ve Středozemním moři dosahuje extrémních hodnot, někdy až o 5 °C nad průměrem. Odborníci varují, že tento jev může vést k extrémním bouřím a ničivým povodním, které by mohly udeřit i v Česku.
Ve vodách poblíž španělských Baleárských ostrovů moře v květnu a červnu vyplavilo nejméně pět těl, která měla svázané končetiny, informoval španělský deník Diario de Mallorca. Pravděpodobně šlo o migranty, kteří se do země pokoušeli dostat nelegálně. Policie případy vyšetřuje jako vraždy.
Perutýn žoldnéř, ryba s jedovatými ostny, se podle dat Splitského institutu oceánografie a rybářství stal trvalým obyvatelem Jaderského moře. Je zdravotním rizikem nejen pro člověka, ale může ohrozit i původní druhy ryb. Původně tropické rybě nevadí nízké teploty ani mělčiny, varují vědci.
Teplota celosvětového oceánu byla během letošního dubna jednou z nejvyšších v historii. Francouzský institut Mercator Ocean zaznamenal, že průměrná teplota Středozemního moře se vyšplhala na 17 °C. Jedná se o druhou nejvyšší hodnotu, kterou meteorologové zaznamenali. Teplejší moře nejspíš ocení turisté, ale pojí se s ním i extrémní změny počasí, které ovlivní celou Evropu.
Hned několik nepříznivých meteorologických jevů zasáhne tento týden Itálii. To může vést až k tomu, že se objeví takzvaný krvavý déšť, informuje portál iMeteo.sk. Některé regiony jsou navíc ohroženy medikánem.
Plánujete se svým psem vyjet na výlet do zahraničí? A víte, co vše byste měli před odjezdem zařídit? My vám poradíme.
Cyklistický závod pořádaný tento víkend na Mallorce skončil tragédií, jeden z jeho britských účastníků měl v jeho průběhu vážnou nehodu. Záchranáři ho ihned převezli do nemocnice v hlavním městě, cestou na místo však muž zemřel. Fanoušci cyklistiky a ostatní závodníci v reakci na incident vyjadřují pozůstalým upřímnou soustrast, píše britský web The Sun.
Na sociálních sítích se lavinově šíří video z Izraele. U pláže Chadera v mělké vodě plaval kolem dětí žralok. Lidé si podle záběrů tento nezvyklý jev pouze natáčeli a zůstali v klidu, ani děti nepůsobily vystrašeně. Výskyt paryby v této oblasti není ničím neobvyklým, v moři se tam koupe spousta lidí, i když je to zakázáno, cituje slova místního strážce web CNN.
Pobřežní hlídka v pondělí po útoku žraloka u izraelské pláže vypátrala tělo oběti. Ministerstvo vnitra zároveň zakázalo vstup do vody na všech plážích v oblasti. Obávaného predátora v tomto období láká teplá voda, kterou vypouští místní elektrárna. Informují o tom zahraniční deníky. V této oblasti za posledních 80 let došlo jen k jednotkám zdokumentovaných případů.
Izraelské úřady pátrají v úterý již druhým dnem u pobřeží severoizraelské Chadery po muži, na kterého v pondělí patrně zaútočil nejméně jeden žralok. Záchranáři nepředpokládají, že se plavce podaří nalézt živého. Incident nahráli na video návštěvníci pláže. Ta nyní zůstává do odvolání uzavřena, píše zpravodajský server The Times of Israel (ToI). Podle serveru Ynet se jednalo teprve o čtvrtý zdokumentovaný útok žraloka na člověka v izraelských vodách za téměř 80 let.
Chorvatskému rybáři se v neděli podařilo nedaleko od pobřeží Kvarnerského zálivu natočit žraloka, informoval deník Kleine Zeitung. Podle mořského biologa Pera Ugarkoviće se jednalo o druh, který nepředstavuje žádné nebezpečí.