
Hotovo, Jankto přešel na druhý břeh Vltavy. Nedávno tvrdil, že by za Spartu nikdy nehrál
Itálii opět zaplavují migranti ze severní Afriky. Během víkendu se tam vylodilo na dva tisíce lidí. Nejvíc na ostrově Lampedusa, který leží na půl cesty mezi africkými a italskými břehy. Podle italských úřadů přivezly lodě neziskových organizací od začátku roku do Itálie už 34 tisíc migrantů, což je o třetinu víc než loni.
Po smrtelných útocích žraloka v Egyptě se s obávaným mořským tvorem potýkali také v Turecku. Ten na jihozápadě země zamířil na pláž plnou lidí, kde si ve vodě hrály i děti. Několik přítomných se rozhodlo zvíře zahnat, jejich počínání natočili přihlížející.
Krize na východě Evropy trvala už tak dlouho, až mnozí začali doufat, že ruský prezident Vladimir Putin jen blafuje. Jenže došlo k nejhoršímu. Kreml uznal autonomii proruských republik na Donbasu a zahájil invazi na Ukrajinu. Proč? Co za tím je? A hrozí otevřená válka?
Dvě populární influencerky z Tuniska natočily plavbu migrantů do Itálie přes Středozemní moře. Na této trase jich zemřou každý rok tisíce. Sabí al-Saidíová a Chajma Ben Mahmúdová přesto vše vykreslily jako pohodový zážitek. Odborníci se obávají, aby dívky s miliony sledujících nespustily další migrační vlnu.
Ukrajina patří Rusku. Anebo ne? Územní spor mezi dvěma národy se táhne už od dávného středověku, v listopadu se rozhořela jeho další etapa, když začal ruský prezident Vladimir Putin podle mnohých expertů plánovat invazi na Ukrajinu, kterou v únoru následujícího roku uskutečnil. Co ho k tomu mohlo vést? Proč je Ukrajina důležitá? A jakou roli v tom hraje Krym, plyn nebo Černé moře?
Dva tisíce býků uvězněných na počátku loňského roku ve Středozemním moři. Desetitisíce zvířat, která byla uvězněna na moři kvůli zablokovanému Suezskému průplavu. To jsou jen dva z příkladů, které uvádějí ochránci zvířat na podporu zákazu dlouhých transportů živých zvířat na území Evropské unie a jejich vývozu z ní. Petici směřující k evropským poslancům podepsalo již více než devět set tisíc lidí.
Izrael podobně jako zbytek světa svádí lítý boj s novou variantou koronaviru. Země na východním pobřeží Středozemního moře měla dosud nálepku premianta, který si skvěle poradil s předešlými mutacemi a stihl přitom očkovat velkou část populace. Situace se však začíná měnit. Izrael hlásí čím dál více nakažených a zvažuje i změnu taktiky. Místo dalších dávek očkování by mohl začít sázet na promoření obyvatel.
Itálie v úterý povolila humanitární lodi Geo Barents s 558 migranty zachráněnými na moři zakotvit v sicilském přístavu Augusta. Jiná loď se 440 lidmi na palubě na podobný souhlas teprve čeká, informovala agentura Reuters.
Papež František se v neděli po pěti letech vrátil na řecký ostrov Lesbos. V tamním uprchlickém táboře se setkal s migranty a nabídl jim útěchu. Ve svém projevu opět zkritizoval lhostejnost a sobeckost Evropy, která podle něj „odsuzuje k smrti ty, kteří se ocitli na okraji společnosti“, uvedla agentura AP.
Italská loď pro zásobování ropných plošin v sobotu zachránila z moře 65 migrantů snažících se dostat na přeplněném dřevěném člunu do Evropy. Byly mezi nimi ženy a děti, napsala agentura AP.
Vulkán Cumbre Vieja na ostrově La Palma pohltil stovky domů a tisíce lidí donutil k evakuaci. Jeden z domů ale zázračně unikl zkáze. Černá láva pohltila vše kolem něj, zatímco on sám zůstal nedotčený.
Dva lidé zemřeli a devět se zranilo poté, co malý italský ostrov Pantelleria ve Středozemním moři zasáhlo tornádo. Obě oběti, 86letého obyvatele ostrova a hasiče mimo službu, zastihlo tornádo při řízení auta. Vír je vynesl do vzduchu a auta pak prudce dopadla na zem. Zranění, z nichž čtyři jsou ve vážném stavu, byli údajně také účastníky dopravních nehod způsobených silným větrem, píše agentura ANSA.