Policie chytla nebezpečného uprchlíka z léčebny v Dobřanech. Měl figurovat u vraždy stopařky

Plzeňským policistům se ve čtvrtek večer podařilo chytit nebezpečného muže, který během středy uprchl z psychiatrické léčebny v Dobřanech. Již při oznamování pátrání veřejnost varovali, aby se nikdo nepokoušel uprchlého zastavit za pomoci vlastních sil. Muž je spojený s jihočeským Protivínem a především s odsouzeným vrahem Pavlem Zárubou, který si odpykává dvacet let za zabití stopařky. Při žádosti o obnovu procesu tvrdil, že první rány zasadil ženě právě dopadený pacient a že je rovněž pachatelem. S informací přišel web iDnes.

Z nemocničního zařízení ve středu uprchl Václav Nouzecký, který má soudně nařízenou ochrannou ústavní léčbu. Podle policejní mluvčí Evy Červenkové se nevrátil z povolené vycházky po areálu. Předpokládalo se, že se bude pohybovat na území Jihočeského kraje, jelikož měl na oblast vazby, uvedl ve vyjádření mluvčí web.

ČTĚTE TAKÉ: Zavraždil seniory kvůli lukrativní vile v Bubenči. Nejvyšší soud mu potvrdil 25 let

Muž je totiž úzce spojený s městem Protivín, kde působil v minulosti v podsvětí. Právě zde navázal již jako dítě kontakt s odsouzeným vrahem Pavlem Zárubou, přičemž dříve byli nejlepší kamarádi. V případu vraždy šestnáctileté stopařky v roce 2002, v jehož souvislosti poslal soud Zárubu za mříže na 20 let, označil pachatel při jednání o obnově procesu Nouzeckého za komplice. Před justicí však s takovým tvrzením nepochodil. Údajný spolupachatel uvedl, že si odsouzený vše vymýšlí.

Při projednání žádosti v srpnu 2015 vrah tvrdil, že právě Nouzecký byl prvním, kdo dívku v automobilu dvakrát bodl. V soudní síni následně došlo k hlučné rozepři mezi muži. „Ty jsi vrah,“ řekl tehdy odsouzený a pokračoval. „Já trest přijal, je mi jedno, jestli si ho odsedím. Jde mi jen o to, abych nebyl označován za vraha.“

Záruba také uvedl, že dokud bude jeho případ posuzovat soudce Jiří Bernát, „nemají žádosti o obnovu procesu smysl“. Když specialista na trestní právo zemřel, odsouzený ihned požádal o tuto možnost. Soud ovšem jeho žádost odmítl s tím, že důkazy o jeho vině jsou dostačující.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Příborovým nožem podřízl hrdlo kamarádovi. Od soudu odcházel s úsměvem na rtech

Tagy:
vražda vrah obvinění útěk Jihočeský kraj Protivín Dobřany ochranná ústavní léčba odsouzený muž psychiatrická léčebna spolupachatelé obnova procesu Jiří Bernát Pavel Záruba Václav Nouzecký stopařka