Rusové využili situace a mění taktiku, varují analytici. Zelenskyj mluví o „úplné zvrácenosti“
Rusové podle Kyjeva vyslali na Ukrajinu za 24 hodin téměř tisíc dronů, což byla dosud největší série úderů proti bránící se zemi. Analytici z Institutu pro studium války (ISW) za incidenty vidí proměnu taktiky okupantů: kromě rostoucí četnosti vzdušných útoků začali Rusové ve vybraných oblastech hromadit síly a nepřiměřeně zasahovat civilní oblasti
Útoky na Ukrajinu ve dnech 23. a 24. března naznačují změnu taktiky, domnívají se analytici z institutu pro studium války (ISW). Rusko prý začíná cílit na více částí Ukrajiny najednou. Okupanti již nějakou dobu hromadí zdroje k provádění delších úderů a útočí na civilní infrastrukturu po celé zemi, dodal vedoucí Ukrajinského centra pro boj s dezinformacemi poručík Andrij Kovalenko.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump spadl do vlastní pasti. Z války s Íránem už jen tak nevycouvá, vysvětluje analýza CNN
Ruské jednotky často nejprve vypustí menší počet raket několik dní po sobě, poté zahájí mnohem silnější vlnu útoků, informoval ISW. Tento postup má umožnit nahromadění sil mezi jednotlivými sériemi a maximalizovat škody tím, že současně odpálí několik raket spolu s větším počtem dronů a oslabí ukrajinskou protivzdušnou obranu. „Rusko údajně plánovalo do podzimu 2025 vyslat proti Ukrajině více než tisíc raket a dronů najednou. Série úderů z 23. a 24. března je tomuto ruskému cíli nejblíže,“ stojí ve zprávě ISW.
Čtěte také
Analytici podotkli, že stále větší a rozmanitější údery Ruska i nadále posilují význam západní pomoci protivzdušné obraně Ukrajiny, a to jak špičkovými systémy Patriot vyrobenými v USA, které dokáží účinně čelit balistickým raketám, tak i dalšími systémy. „Rusko se pravděpodobně snaží využít globálního nedostatku Patriotů a současné války na Blízkém východě k eskalaci své úderné kampaně proti Ukrajině,“ míní analytici.
🚨 WILD FOOTAGE! Watch the moment a Russian drone makes impact in the center of Lviv.
— Breaking911 (@Breaking911) March 24, 2026
pic.twitter.com/ehHTrrGYo6
„Íránské drony Šáhid modernizované Ruskem útočí na kostel ve Lvově – to je naprostá zvrácenost a jen někdo jako Putin by z toho mohl mít radost. Rozsah tohoto útoku jasně ukazuje, že Rusko nemá v úmyslu tuto válku skutečně ukončit,“ reagoval na údery ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že bez silného tlaku na Moskvu a „hmatatelných ruských ztrát“ nebude mít Rusko chuť válku ukončit. „V tak velkém rozsahu je to v podstatě poprvé. Nepamatuji se na takové útoky s takovým počtem dronů,“ řekl agentuře AFP mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat.
Během denních útoků zahynuli podle ukrajinských úřadů tři lidé, při těch nočních pět. „Zraněno bylo nejméně 40 lidí, včetně pěti dětí,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle CNN.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ukrajinci smazali půlroční postup okupantů na jihu, Rusům hrozí velké problémy, míní analytici