reklama

Nebuďte slušnej a řekněte pravdu. Jak si Adam Vojtěch neuměl zjednat respekt

Prezident České stomatologické komory o něm prohlásil, že měl „pekelné PR“. Do dějin ale Adam Vojtěch vejde jako ministr zdravotnictví, který po Leoši Hegerovi a Svatopluku Němečkovi sloužil ve svém úřadu nejdéle v polistopadové éře. Ale také jako vrcholný politik, který se stal námětem na řadu vtipných kompilaci. Jednu takovou z legendární tiskové konference vám rovněž nabízíme.

reklama

Příchod koronaviru nebyl pro Adama Vojtěcha (za ANO) zrovna událostí, na které mohl demonstrovat své manažerské kvality. Ještě v lednu v Poslanecké sněmovně odrážel dotazy opozičních politiků na připravenost České republiky na případnou epidemii koronaviru tvrzením, že stát nic nezanedbal. „Nemyslím si, že je něco, co bychom zanedbali, nebo že bychom nebyli připraveni. Prověřoval jsem u dodavatelů roušek, že jich bude dostatek,“ řekl Vojtěch na schůzi dolní komory 28. ledna.

Do paměti se zřejmě všem vryla vládní tisková konference z počátku března, kde Adam Vojtěch čelil výzvě k vyvození politické odpovědnosti za výrok o lékařce, která měla skončit v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem. Informace se později ukázala jako nepravdivá, za což se Vojtěch omluvil. Předseda vlády Andrej Babiš si však vzal slovo a vyzval Vojtěcha, aby uvedl, kdo mu tuto informaci předal. „Tak řekněte přesně, kdo vám to řekl. Nebuďte slušnej, řekněte pravdu, kdo vám to řekl,“ řekl Babiš a dále naléhal:„ Jméno! Řekněte jméno!“ Premiér tuto událost vzpomněl i na pondělní tiskové konferenci, kde oznamoval, že novým ministrem zdravotnictví bude Roman Prymula. „Adam Vojtěch vnesl do politiky slušnost,“ dodal.

Poslancem zůstávám

Ostatně nebylo to naposledy, kdy přímo premiér revidoval nějaké kroky či rozhodnutí ministra zdravotnictví, za což si Adam Vojtěch vysloužil nejen od opozičních politiků narážky na to, že nemá u Andreje Babiše dostatečný respekt a nedokáže svá opatření prosadit.

K tématu

Přitom Adam Vojtěch by jistou dávkou neústupnosti disponovat měl, je totiž vystudovaný právník. Před osmi lety absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, o rok později pak ještě mediální studia na Fakultě sociálních věd téže univerzity. Před nástupem do čela rezortu zdravotnictví pracoval jako právník společnosti MAFRA (v letech 2013 a 2014), v červnu 2014 byl jmenován tajemníkem na ministerstvu financí, které tehdy vedl nynější premiér Babiš. V září 2016 nastoupil do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Vojtěch se nikdy nestal členem hnutí ANO, zato v roce 2012 vstoupil do Občanské demokratické strany. Ta mu členství v roce 2014 pozastavila a v roce 2018 definitivně zrušila, a to kvůli spolupráci kabinetu Andreje Babiše s komunistickou stranou. V posledních volbách do Poslanecké sněmovny byl Adam Vojtěch zvolen poslancem za Jihočeský kraj a jak sám uvedl, tento mandát si ponechá až do konce volebního období. Adam Vojtěch je od loňského října ženatý, jeho manželka je učitelkou.

Tagy: Andrej Babiš Adam Vojtěch Ministerstvo zdravotnictví vláda koronavirus

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama