reklama

Babiš: Vojtěch se neuměl bránit. Ministrem zdravotnictví se stal Prymula

Novým ministrem zdravotnictví se stal vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Ve funkci nahradí Adama Vojtěcha, který oznámil rezignaci. Prezident ho podle Babiše jmenuje ještě dnes. Do funkce bude uveden v úterý.

reklama

„Priorita nového ministra, pana profesora Prymuly, bude, že kapacity nemocnic budou okamžitě k dispozici,“ přiblížil poslání nového šéfa rezortu. „Je chvíle na to, abychom spolupracovali, a nárůst nákazy zastavili. Jsem přesvědčen, že to zvládneme i podruhé,“ dodal Babiš.

Premiéru Andreji Babišovi prý Adam Vojtěch oznámil svou rezignaci již v pátek večer při osobní schůzce. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček napsal na Twitteru, že Prymulu prezident přijme dnes odpoledne v Lánech.

Babiš řekl, že změnu na postu ministra se Zemanem předjednal o víkendu. „Navrhnul jsem panu prezidentovi na post ministra zdravotnictví pana profesora Romana Prymulu. Pan prezident mi slíbil, že mému návrhu dnes vyhoví tak, aby mohl být nový ministr zdravotnictví uveden zítra do úřadu,“ uvedl premiér na svém Twitteru.

Práci, kterou Vojtěch v rezortu odvedl, Babiš ocenil. „Chtěl bych mu poděkovat za práci, kterou vykonal, je to slušný, poctivý a velmi pracovitý mladý muž, kterého jsem v lednu 2014 přivedl na ministerstvo financí, a přinesl do naší politiky slušnost,“ pochválil ho na pondělní tiskové konferenci.

Právě slušnost však byla podle premiéra jeho slabou stránkou. „Bohužel v naší politice to byla i nevýhoda, byl napadán ze všech stran a neuměl se bránit. Proto jsem mu říkal: ‚Nebuďte slušný, braňte se,‘“ připomněl Babiš hojně parodovaný moment.

Babiš opakovaně tvrdil, že za Vojtěchem po celou dobu stál. Novináři na tiskové konferenci však připomněli, že tomu tak nebylo a premiér se často postavil proti svému ministrovi. Ministerský předseda na toto odmítl reagovat a z tiskové konference odešel.

Odmítl se také vyjádřit ke spekulaci deníku E15, že by se měl Vojtěch postavit do čela VZP. „Nesmysl, nekomentuju,“ odvětil.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se rozhodl po necelých třech letech odstoupit z funkce. Novinářům v pondělí řekl, že premiérovi Andreji Babišovi (ANO) už předal rezignaci. Poslancem zůstává. Uvedl, že demisí chce vytvořit prostor pro řešení epidemie koronaviru, která v posledních dnech nabírá na závažnosti.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Americká armáda projede Českem. Přesun tří konvojů bude trvat několik dní

Americká armáda projede Českem. Přesun tří konvojů bude trvat několik dní

Přes Česko přejedou od 22. do 26. května tři konvoje amerických vojáků směřujících z Německa na mezinárodní cvičení severoatlantické aliance (NATO) v Maďarsku. Bude v nich 600 vojáků a 190 kusů techniky. Přesuny po dálnicích jsou naplánovány na večer a brzké ráno, aby neomezovaly běžný provoz. Po stejné trase se jednotky USA budou vracet v půlce června, informoval ve středu v tiskové zprávě Generální štáb Armády ČR. Američtí vojáci se na alianční cvičení NATO Defender Europe přesunují přes Česko pravidelně od roku 2015. Výjimkou byl loňský rok, kdy se cvičení nekonalo.

Vrána o ztrátě manželky: Nedělá mi problém se o tom bavit. Ale občas mě to semele
Rodinná oslava jako ohnisko zmutovaného viru. Na Opavsku skončilo 25 lidí v karanténě
Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta
Počty nakažených rapidně klesají. V úterý bylo o 740 případů méně než před týdnem
Fotka kosí rodinky zvítězila v Czech Nature Photo. Vznikla na toaletě, říká autor
reklama
reklama
Kde udělali soudruzi z Hradu chybu? Sociální sítě zaplavily vtipy na kelímkovou pietu

Sociální sítě

Domácí zpravodajství

Chronický únavový syndrom vzal Šimonovi veškerou energii. Léčba neexistuje
Zahrádky bez wifi zůstanou. Zabrání to šíření viru, vzkazuje ministerstvo
Hřib o změně stavebního zákona: Vláda vymýšlí experiment, který nemá obdoby
Další články
reklama
reklama