reklama

Babiš: Vojtěch se neuměl bránit. Ministrem zdravotnictví se stal Prymula

Novým ministrem zdravotnictví se stal vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Ve funkci nahradí Adama Vojtěcha, který oznámil rezignaci. Prezident ho podle Babiše jmenuje ještě dnes. Do funkce bude uveden v úterý.

reklama

„Priorita nového ministra, pana profesora Prymuly, bude, že kapacity nemocnic budou okamžitě k dispozici,“ přiblížil poslání nového šéfa rezortu. „Je chvíle na to, abychom spolupracovali, a nárůst nákazy zastavili. Jsem přesvědčen, že to zvládneme i podruhé,“ dodal Babiš.

Premiéru Andreji Babišovi prý Adam Vojtěch oznámil svou rezignaci již v pátek večer při osobní schůzce. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček napsal na Twitteru, že Prymulu prezident přijme dnes odpoledne v Lánech.

Babiš řekl, že změnu na postu ministra se Zemanem předjednal o víkendu. „Navrhnul jsem panu prezidentovi na post ministra zdravotnictví pana profesora Romana Prymulu. Pan prezident mi slíbil, že mému návrhu dnes vyhoví tak, aby mohl být nový ministr zdravotnictví uveden zítra do úřadu,“ uvedl premiér na svém Twitteru.

Práci, kterou Vojtěch v rezortu odvedl, Babiš ocenil. „Chtěl bych mu poděkovat za práci, kterou vykonal, je to slušný, poctivý a velmi pracovitý mladý muž, kterého jsem v lednu 2014 přivedl na ministerstvo financí, a přinesl do naší politiky slušnost,“ pochválil ho na pondělní tiskové konferenci.

Právě slušnost však byla podle premiéra jeho slabou stránkou. „Bohužel v naší politice to byla i nevýhoda, byl napadán ze všech stran a neuměl se bránit. Proto jsem mu říkal: ‚Nebuďte slušný, braňte se,‘“ připomněl Babiš hojně parodovaný moment.

Babiš opakovaně tvrdil, že za Vojtěchem po celou dobu stál. Novináři na tiskové konferenci však připomněli, že tomu tak nebylo a premiér se často postavil proti svému ministrovi. Ministerský předseda na toto odmítl reagovat a z tiskové konference odešel.

Odmítl se také vyjádřit ke spekulaci deníku E15, že by se měl Vojtěch postavit do čela VZP. „Nesmysl, nekomentuju,“ odvětil.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se rozhodl po necelých třech letech odstoupit z funkce. Novinářům v pondělí řekl, že premiérovi Andreji Babišovi (ANO) už předal rezignaci. Poslancem zůstává. Uvedl, že demisí chce vytvořit prostor pro řešení epidemie koronaviru, která v posledních dnech nabírá na závažnosti.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

Domácí

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Koně, slzný plyn a vodní děla na straně policie. Z opačné strany lahve, kameny a dělobuchy. Nedělní pražská demonstrace proti vládním opatřením se zvrhla v násilnosti. Policie předvedla 144 lidí, z nich stíhá 14. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požaduje nejvyšší možné tresty jak pro organizátory, tak pro účastníky, kteří nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Částky mohou jít do milionů korun. Nedělní demonstraci se věnoval i pořad 360° Pavlíny Wolfové.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama