Vondra o Gaze: Nedal bych jim ani euro, dokud drží rukojmí. Barbarsky o peníze smlouvají

Alexandr Vondra by měl být na společné kandidátce superlídrem

K VĚCI 25.10.2023

Do Gazy bych z Evropy neposlal ani euro, dokud nepropustí poslední rukojmí. Uvedl to europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Palestinci podle něj smlouvají o peníze barbarským způsobem. Pomoc by jim prý měly poskytnout okolní bohaté státy.

„Nedal bych jim ani dolar, ani euro. Vůbec bych se s nimi nebavil, dokud nepropustí poslední rukojmí,“ prohlásil Vondra o evropské pomoci pro Pásmo Gazy. „Nemůžeme legitimizovat, že si budou brát rukojmí, aby se pak smlouvalo o tom, jestli někdo dostane peníze. Ještě takovým barbarským způsobem,“ zdůraznil.

ČTĚTE TAKÉ: Izrael nasadil obávané Ocelové žihadlo. Supermoderní zbraň má převálcovat Hamás

Striktní postup by volil pro rozvojovou i humanitární pomoc. V okolí Palestiny je podle něj spousta bohatých arabských států, k nimž se tato země hlásí. „Mají velké peníze z ropy, z prodeje surovin, tak si myslím, že to můžou odehrát oni,“ vysvětlil europoslanec.

Zároveň však upozornil, že by i tato pomoc měla podléhat důsledné kontrole. „Z těchto zemí se tam pomoc dostává a často to jsou právě prostředky, které pak Hamás využívá k vyzbrojování a teroristickým útokům proti Izraeli,“ sdělil Vondra s upřesněním, že se jedná například o Írán nebo Katar.

Rozvojová pomoc je zastavena a prochází přehodnocovacím procesem. „Existuje skutečně vážné podezření, že se dostávala do rukou Hamásu a ten pak z vodovodních trubek vyráběl nálože a bomby,“ uvedl Vondra.

Humanitární pomoc, zahrnující mimo jiné léky, vodu a potravin, poskytla EU po tlaku západních států. „Například Německo, Francie nebo Belgie mají totiž silné muslimské komunity,“ dodal Vondra.

Europoslanec v pořadu také zmínil, kam se posunul záměr ODS jít do eurovoleb na společné kandidátce Spolu. Celý rozhovor si můžete pustit ve videu v úvodu článku.

Tagy: