Do Evropy vtrhne polární vír. Meteorologové řekli, kdy nás čekají tuhé mrazy a přívaly sněhu

Letošní zima u nás překvapila svou relativní mírností, to se má však podle odborníků velmi brzy změnit. Rozpadající se stratosférický polární vír může do Evropy přivést silné mrazy a příval sněhu.

Vlivem oteplování stratosféry, druhé nejbližší vrstvy atmosféry, dochází k oslabení polárního víru. Podle odborného webu Sever Weather se proto máme připravit na silné mrazy.

„Silný polární vír je obvykle spojen se silnou polární cirkulaci. Ta uzamkne chladnější vzduch do polárního kruhu, což vytváří mírnější podmínky pro většinu Spojených států a Evropy. Ovšem slabý polární vír hůře zadržuje studený vzduch a ten nyní může z polárních oblastí unikat,“ vysvětlili meteorologové.

„Východní část Spojených států a Evropu čeká nadprůměrný příval sněhu. To ovšem není nic nečekaného, při velkém stratosférickém oteplení má totiž chladnější vzduch snazší cestu do východních oblastí,“ dodali. Za nejkritičtější období označili únor. Teploty máme očekávat hluboce pod nulou.

Neočekávaně tvrdá zima zasáhla začátkem týdne Chorvatsko. Množství vesnic zde zůstalo odstřiženo od okolního světa a elektřiny.

V Česku se ochladí již v průběhu tohoto týdne, kdy se mají teploty pohybovat lehce pod nulou. O poznání studenější bude víkend, během kterého naměříme i -4 °C.

Tagy: